Sukaktis

Lietuvai reikia Stepono Dariaus skrydžio ir ryžto


Praėjusį trečiadienį įspūdingo grožio miškų keliais į Judrėnus suko mašinos iš Vilniaus ir Kauno, Marijampolės ir Šilalės, Klaipėdos ir Gargždų. Visi skubėjo į 110-ąjį legendinio šios žemės sūnaus, Atlanto nugalėtojo Stepono Dariaus gimtadienį. Nors jo ir Stasio Girėno skrydis tragiškai baigėsi prieš 73-metus, tačiau jų dvasia gyva, o asmenybės šviesa tebešviečia.


Atkelti sodybos varteliai


Pirmiausia visi suko į buvusias Rubiškes, dabar Dariškę, į sodybą, kurioje pirmuosius 10 savo gyvenimo metų praleido legenda tapęs lakūnas. Čia gimė jo svajonės pakilti į dangų. „Aš ten gimiau, ten basas po laukus ir miškus bėgiojau. Ten, užrietęs savo galvelę, akimis sekiau padangėmis skrendančius paukščius ir galvojau, kad turbūt labai gerai ir smagu iškilti aukštai ir plasnoti iš vienos vietos į vietą. Nei kojos pavargsta, nei akmenys, nei dilgėlės duria“, – rašė jau suaugęs Steponas Darius.


Susibūrė lakūnų vardais pavadintos mokyklos


1999 metais Stepono Dariaus vardą gavusi Judrėnų pagrindinė mokykla 110-ojo gimtadienio proga pas save sukvietė garsių lakūnų vardais pavadintų Lietuvos mokyklų moksleivius ir jų mokytojus. Istorijos konferencija buvo skirta minėtai sukakčiai bei 87-osioms Lietuvos karo aviacijos metinėms paminėti. Į šį nuošalų Žemaitijos kampelį, kurį visiems laikams išgarsino Steponas Darius, atvyko Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos, Kauno Jurgio Dobkevičiaus, Marijampolės Rimanto Stankevičiaus bei Šilalės Dariaus ir Girėno vidurinių mokyklų moksleiviai ir mokytojai. Jie skaitė savo parengtus pranešimus apie Steponą Darių, jo vaikystę, įvairiapusišką asmenybę, apie transatlantinio žygio svarbą pasaulio ir Lietuvos aviacijai, oro pašto raidai, istorinę ir patriotinę skrydžio prasmę ir lakūnų atminimo įamžinimą mene. Moksleivių darbus vertino komisija, vadovaujama Lietuvos aeroklubo prezidento, pulkininko Stasio Murzos.


Prieš ketverius metus Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos subūrė žymių aviacijai asmenybių vardus turinčias šalies mokyklas ir su jomis palaiko nuolatinius ryšius. „Mes esame labai laimingi galėdami bendrauti tarpusavyje ir turėdami tokius šefus, – sakė Judrėnų Stepono Dariaus pagrindinės mokyklos direktorė Irena Račkauskienė. – Rengdami Stepono Dariaus gimtadienį sulaukėme didžiulio palaikymo ir visokeriopos paramos iš Karinių oro pajėgų“.


Minėtos mokyklos, dalyvaudamos konferencijose ir kituose renginiuose, susidraugavo ir šiame gimtadienyje jautėsi kaip savi tarp savų. Ne miestiečiai ir kaimiečiai, o tarsi lygūs legendinių lakūnų vaikai. .


Sulaukė gausaus būrio svečių


Į jubiliejinį Stepono Dariaus gimtadienį atvyko gausus būrys svečių. Judrėnų kultūros namuose vykusį minėjimą-koncertą įspūdingai pradėjo Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orkestras, vadovaujamas Ričardo Kukulskio. Judrėnų mokyklos mokytoja Asta Gilvonauskienė vedė susirinkusiuosius Stepono Dariaus vaikystės takais ir jo jaunystės keliais iki pat legendinio skrydžio per Atlantą tragiškos baigties. „Toks dvasinis užtaisas, kokį turėjo Steponas Darius, – iš gimtinės, iš jo motinos, kuri palaikė visus, net pavojingiausius savo sūnaus žygius“, – kalbėjo Lietuvos aviacijos muziejaus Istorijos skyriaus vadovas Gytis Ramoška. Jo pacituotą rašytojo Antuano de Sent-Egziuperi mintį, jog vienų tikslas pastatyti bažnyčią, o kitų – įsidarbinti zakristijoje, išplėtojo kiti minėjimo svečiai. Karinių oro pajėgų vadas pulkininkas leitenantas Artūras Leita stebėjosi lakūnų drąsa ir ryžtu skristi tokiomis sąlygomis, o kapelionas Virginijus Veilentas priminė, jog S. Darius ir S. Girėnas savo skrydį skyrė tada, kaip ir dabar, tik 15 metų skaičiuojančiai laisvai Lietuvai. „Šiandien jai taip pat reikia tokių skrydžių ir žygių. Jai reikia mūsų pasiryžimo“, – pažymėjo kapelionas.


Šiandieninei Lietuvai reikia ir darbininkų, ir kūrėjų, tokių kaip Steponas Darius. Aktorius, Lietuvos bardas Saulius Bareikis, prieš imdamasis gitaros, kalbėjo, jog jo, trečiajai po S. Dariaus kartai, lakūnų ir „Lituanicos“ vardas buvęs slaptažodis. Aktorius vylėsi, kad šiandieninė karta, užklausta apie šiuos didžiavyrius, neatsakys taip, kaip atsako TV laidos „Klausimėlis“ herojai.


Judrėnų Stepono Dariaus mokyklą šefuojančio Almos Adamkienės paramos ir labdaros fondo direktorė Sigutė Kačinskienė teigė tuo neabejojanti: „Neseniai dalyvavau konferencijoje, kurioje skųstasi patriotiškų vadovėlių stoka. Nuoširdžiai sakau: jūsų krašto žmonės jau parašė tokį vadovėlį“.


Savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas perskaitė Judrėnų bendruomenei, gražiai ir deramai saugančiai lakūno atminimą, sveikinimą. Kartu su pavaduotoja Rūta Cirtautaite, Administracijos direktoriumi Kęstučiu Cirtautu jie apdovanojo Savivaldybės padėkos raštais Judrėnų bendruomenę remiančius Karo aviacijos bazę, Lietuvos aviacijos muziejų, Krašto apsaugos savanoriškųjų pajėgų Žemaičių apygardos 3-ąją rinktinę, Karines oro pajėgas, Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondą, S. Dariaus muziejaus vadovą M. Raštikį ir kt. Atminimo medalis įteiktas iš šio krašto kilusiam tautodailininkui Vytautui Savickui, kuris ir šia proga judrėniškiams padovanojo savo kūrinį – medžio skulptūrą.


Skambant smagioms Karinių oro pajėgų orkestro melodijoms šventė baigėsi. Judrėniškiai ir svečiai nenorėjo paleisti uniformuotų muzikantų ir aplodismentais prašė kūrinius kartoti.


Žavi bendruomeniškumas ir susiklausymas


Iš toli ir iš arčiau atvykusius svečius šeimininkai pakvietė prie gimtadienio vaišių stalo, kurio akcentas buvo didžiulis tortas su užrašu „Steponui Dariui – 110“. „Judrėniškiai žavi savo paprastumu ir nuoširdumu. Todėl pas juos atvyksta net aukščiausio rango pareigūnai, visi, kurie yra kviečiami“, – įspūdžiais po minėjimo dalijosi Savivaldybės, pagrindinio šio renginio rėmėjo, vadovai meras Vaclovas Dačkauskas ir pavaduotoja Rūta Cirtautaitė.“Į Judrėnus smagu važiuoti. Visada jaučiame dvasingumą ir didelį nuoširdumą. Pernai Dariškėje kartu sodinome ąžuolyną ir iki šiol tebegyvename šiltais prisiminimais“, – sakė Marijampolės Rimanto Stankevičiaus vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Auksė Mockevičiūtė.


„Bangos“ korespondentų kalbinti svečiai pažymėjo Judrėnuose jaučią gerą aurą, kurią skleidžia čia gyvenantys ir dirbantys žmonės. Visi išvien, ranka rankon: mokykla, kultūros namai, muziejus, seniūnija. „Esu sujaudintas, kaip minimas Stepono Dariaus gimtadienis, – neslėpė savo jausmų Lietuvos aeroklubo prezidentas pulkininkas Stasys Murza. – Man ypač smagu, kad didžioji dalis mininčiųjų – jaunimas. Galime tikėtis, jog mūsų valstybė – patikimose rankose“.


Irena KASPERAVIČIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių