Rinkėjų verdiktas – Taryboje šniokš permainų vėjai

Lyg pavasario gūsis į rajoną įsisuko ir gyventojų širdis užvaldė LR liberalų sąjūdis. Anksčiau Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje liberali politinė jėga turėjo vos 2 mandatus, tačiau dabar gavo daugiausia vietų Taryboje – net 6. Liberalai šventė pergalę kavinėje „Lijo“. Pergalingos nuotaikos nestokojo Dainius Šatkus ir A. Vasylius.

 

Vienas iš Liberalų sąjūdžio steigimo iniciatorių, Seimo narys Eugenijus Gentvilas „Bangos“ puslapiuose prisipažino į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą neisiąs, tačiau rajono gyventojai vis tiek jį išreitingavo iš paskutiniosios 53 pozicijos į 5. Vadinasi, sąrašas pasislinks ir jis galės užleisti vietą už borto likusiam liberalui Aivarui Vasyliui.Vieni iš pasyviausių visoje Lietuvoje – tokie buvo Lietuvos savivaldybių tarybų rinkimuose Klaipėdos rajono gyventojai. Daugelis noriai kvėpavo pavasariu, vaikštinėjo pajūriu ar šmirinėjo po atbundančius savo namų kiemus, tačiau laiko atiduoti savo balsą nerado. Pasyvumo piktžolė ypač suvešėjo priemiestinėse apylinkėse, besidriekiančiose Klaipėdos link.

Liberalų sąjūdžio triumfas, nuvilnijęs per visą Lietuvą, neaplenkė ir Klaipėdos rajono. Rajono Savivaldybės taryboje jie iškovojo daugiausia mandatų – 6. Vienodai – po 5 mandatus – pasidalijo Lietuvos socialdemokratų partija, partija „Tvarka ir teisingumas“, Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai. 3 mandatai atiteko Žemaičių partijai, po 1 – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai bei Darbo partijai. Akivaizdu, kad valdančioji dauguma gali būti margesnė net už genį.

Socialdemokratų partijos būstinėje (Klaipėdos g. 30, Gargždai) rinkimų pabaigos laukę socialdemokratai džiaugėsi pirmaisiais rezultatais, kurie jų partijai buvo palankūs. Klaipėdos rajono savivaldybėje socialdemokratai išlaikė stabilias pozicijas: tiek per praėjusius rinkimus, tiek šiais iškovojo vienodą mandatų skaičių – 5. Deja, į penketuką nepateko 6-oje pozicijoje likusi dabartinė Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė.Balsavo už… pavasarį

Iš 43 377 rajone gyvenančių rinkėjų balsavo tik 16 466, t. y. 37,96 proc. Už Klaipėdos rajoną rinkimuose buvo pasyvesnė tik Mažeikių rajono savivaldybė (37,16 proc.) ir Klaipėdos miestas (36,97 proc.). Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas „Bangai“ teigė, jog pasyvumą lėmė nesuprantamos priežastys: „Ankstesniais metais vykusiuose rinkimuose Klaipėdos rajonas nebuvo aktyviausiųjų viršūnėje, bet niekada nesivilkdavo ir gale, kaip atsitiko šįkart. Kandidatų aktyvumo lyg ir užteko, tad sunku pasakyti, kodėl tokie rezultatai.“

Darbo partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė Andžela Šakinienė kartu su komanda rinkosi vakarop partijos būstinėje (Naujoji g. 5, Gargždai). Drauge atidžiai stebėjo naujausius Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenis. Anot A. Šakinienės, rinkimai yra tarsi šachmatų žaidimas, kiekvienas savaip stengiasi laimėti. Blogiausia, anot jos, kad vis dar aktyviai veikia vadinamosios juodosios viešųjų ryšių technologijos, o apie aukštą politinę kultūra galima tik pasvajoti. Daugiamandatėje apygardoje aktyviausi buvo gargždiškiai – dalyvavo 42,27–47,99 proc. rinkėjų. Iš 4 Gargždų apylinkių trijose lyderiais buvo liberalai, vienoje – socialdemokratai. Aktyviai rinkimuose dalyvavo ir Lapių (46,24 proc.), Endriejavo, Žadeikių kaimų gyventojai (aktyvumas siekė per 44 proc.), taip pat Kvietinių (43,53 proc.). Lapiškiai, žadeikiškiai, kvietiniškiai pirmąją poziciją atidavė partijai „Tvarka ir teisingumas“, endriejaviškiai – Tėvynės sąjungai–Lietuvos krikščionims demokratams. Pats mažiausias aktyvumas užfiksuotas Ketvergių (25,13 proc.), Dituvos (25,66 proc.), Kalotės (27,66 proc.) apylinkėse.

„Priemiesčiuose žmonės mažiau gauna informacijos, todėl ir aktyvumas menkas“, – replikavo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos sąrašo lyderis Sigitas Karbauskas. Liberalų sąjūdžio vedlė Audronė Balnionienė pastebėjo, kad rinkimų dieną oras Klaipėdoje, taip pat rajone buvo labai geras, skirtingai nei likusioje Lietuvos dalyje, dėl to dalis žmonių savo balsus galbūt padovanojo pavasariui, aplenkdami rinkimų apylinkes. Juolab kad tądien Klaipėdoje vyko Kaziuko mugė.

Kaip visada atsirado ir tokių, kurie ateina į rinkimus vien tam, kad sugadintų biuletenį. Klaipėdos rajone negaliojančių biuletenių suskaičiuota 5,73 proc., t. y. 944.

Nuo 9 val. ryto UAB „Idmava ir partneriai“ biure rinkimų rezultatų laukė pretendentas į Klaipėdos rajono savivaldybės merus Vaclovas Macijauskas. Štabe susirinkusiems bendražygiams netrūko nei linksmybių (vyko karaoke, įvairiausi žaidimai), nei gardžių vaišių. Vietos užteko ir vaikų pulkui. Bendroje nuotraukoje – V. Macijauskas su žmona Dalia, anūku Jonu ir štabo talkininkų vaikais Povilu Jankausku, Benediktu Motuzu. V. Macijauskas buvo vienintelis nepartinis kandidatas, nors jį ir iškėlė Žemaičių partija. Pastarosios lyderiai rinkimų rezultatų laukė atskirai: pas partijos pirmininką sodyboje. „Susirinko apie 40 žmonių, tikėjome, kad gausime 3 mandatus – tiek ir gavome“, – „Bangai“ kitądien telefonu replikavo partijos sąrašo lyderis Raimondas Simonavičius.Sprendžia koalicijos rebusą

Rinkimų vakarą Gargžduose ir Lapiuose įsikūrusius štabus aplankė Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ korespondentai. Daugelio nuotaikos buvo pakylėtos. Tikėtasi kuo geriausių rezultatų, optimizmas liejosi per kraštus. Labiausiai nuo rinkimų karštinės buvo atitrūkęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos iškeltas kandidatas į merus-tarybos narius Bronius Markauskas. Jis su šeima ilsėjosi viename iš Italijos slidinėjimo kurortų. „Kelionė buvo seniai suplanuota, tad ir išvykome“, – telefonu „Bangai“ paaiškino jis.

Vienų rinkimuose dalyvavusių kandidatų viltys pasiteisino, kitų subliuško. Akivaizdu, kad Klaipėdos rajone gyvena skirtingų politinių pažiūrų gyventojai, tad ir Taryba bus itin marga. Šiuo metu pati aktualiausia tema – kas sudarys valdančiąją koaliciją. Vakar kalbintas social­demokratų partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Vaclovas Dačkauskas sakė, kad šis klausimas yra vis dar atviras: „Svarstome įvairiausius variantus, taip pat ir su liberalais, jei jie neatmes mūsų pasiūlymo. Juolab kad susitikime dar prieš rinkimus liberalai teigė esą nieko prieš, jei reikės kartu dirbti. Tiek jų, tiek mūsų idėjos yra panašios – viskas daroma rajono labui. Manau, daug lems ir mero rinkimų rezultatai. Tada viskas paaiškės.“ Dar prieš rinkimus kalbinta Liberalų sąjūdžio lyderė A. Balnionienė tvirtino, kad jiems svarbiausia – įgyvendinti savo programą, kuriai partijai tai bus priimtina, su ta ir eitų į koaliciją. Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai iškovojo 5 mandatus, t. y. dviem mažiau nei praėjusiuose rinkimuose. Tačiau geros nuotaikos jie nestokojo, kartu laukdami rezultatų Priekulės seniūnijoje, Stragnuose esančioje pokylių salėje.„Kreipėmės į kitas partijas dėl palaikymo antrajame merų rinkimų ture. Atsakymų tebelaukiame. Nuo jų taip pat priklausys, su kuo galėsime bendradarbiauti“, – replikavo liberalas Algirdas Liaudanskis. Valdančioje daugumoje dirbti taip pat norėtų partija „Tvarka ir teisingumas“, iki šiol buvusi opozicijoje. „Tvarkiečiai“ neatmeta galimybės vienyti jėgas ir su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais. „Svarstomi visi variantai, su mumis tartis paprasčiau, mes mažiausiai norime postų“, – akcentavo partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas S. Karbauskas.

Partija „Tvarka ir teisingumas“ pamėgo Lapių sodybą „Bočiaus troba“. Čia jau ne pirmą kartą susirinko gausus būrys bendrapartiečių. Susėdę prie ilgo vaišėmis apkrauto stalo „tvarkiečiai“ atrodė lyg viena didelė šeima. „Nejaučiu jokio jaudulio, nesistengiu gauti pirmųjų rezultatų. Rinkėjai pasirinks teisingai, gerbsiu jų sprendimą“, – kalbėjo „Tvarkos ir teisingumo“ lyderis Sigitas Karbauskas. Tąvakar jis prognozavo 8–9 mandatus partijai Taryboje. Deja, iškovojo tik 5.  Paklaustas, ar jam neskaudu, kad Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai rezultatų laukia Stragnuose esančioje pobūvių salėje, kur anksčiau rinkdavosi ir „tvarkiečiai“, atsakė: „Tikrai ne. Tačiau viliuosi, kad nei Alfredo Šiaulio (kuriam ir priklauso minėta pobūvių salė – aut. past.), nei Kęstučio Cirtauto rinkėjai nebeišreitinguos. Tai būtų pamoka.“ Priminsime, kad būtent A. Šiaulys ir K. Cirtautas po 2011 m. rinkimų perbėgo iš „tvarkiečių“ pas konservatorius. Dabar jau aišku, kad į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą 2015–2019 m. kadencijai išties nepateko nei A. Šiaulys, nei K. Cirtautas.Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Z. Bitinas sakė, jog dažniausiai galioja nerašyta taisyklė, kad valdančiąją daugumą formuoja tas, kas gavo daugiausiai mandatų: „Tačiau istorijoje yra buvę ir priešingų atvejų. Viskas paaiškės per pirmąjį naujai išrinktos Tarybos posėdį, kuris vyks balandžio viduryje.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių