Permainos

Draudimas rūkyti nesugriovė verslo


Pasipiktinimo balsai, jog nuo sausio 1 d. įsigaliojęs įstatymas, draudžiantis rūkyti restoranuose, baruose, kavinėse, kitose viešojo maitinimo įmonėse, atves prie bedugnės šiuo verslu užsiimančius verslininkus, nurimo. Per du mėnesius Gargždų ir rajono kavinių, barų, užeigų savininkai nepajuto grėsmės verslui, o juos vis dažniau pamalonina nerūkančių klientų dėmesys.


Klientų nesumažėjo


Nuo 8 iki 20 val. dirbančiame „Kleve“, prie Gargždų turgavietės, kaip teigė barmenė Laima Prekevičienė, rūkoma buvo gal pusmetį. „Praėjusių metų gegužę pakabinome įspėjimą klientams, kad pas mus nerūkoma. Taip apsisprendėme ne tik dėl įstatymo. Mūsų baras – dieninis, daug kas ateina pavalgyti, be to, žemos patalpos, prasta ventiliacija. Tad įstatymas mums nesudarė problemų, – tvirtino moteris. – Net jei būtų leista įsirengti uždarą patalpą rūkaliams, mums tai nebūtų aktualu.“ Pasak L. Prekevičienės, klientų dėl naujojo įstatymo nesumažėjo, o ypač nauja tvarka džiaugiasi mamos su vaikais. „Kartais papriekaištauja jaunimas, bet juk galima išeiti rūkyti į lauką“, – sakė barmenė.


Jokios grėsmės verslui dėl rūkyti viešojo maitinimo įstaigose draudžiančio įstatymo sakė nepajutusi ir „Kilenos“ vadybininkė Ramunė Misiūnienė. „Mūsų bare jau nebuvo rūkoma gruodžio 31-osios naktį. Mano nuomone, reikėjo šio įstatymo, nes nerūkantiems žmonėms, šeimoms su vaikais tikrai nemaloni rūkalių kaimynystė, – sakė moteris. – Į salę, kurioje nebuvo rūkoma, vis tiek įsismelkdavo cigarečių dūmai.“ Pasak Ramunės, kad bare neberūkoma, patenkinti ir darbuotojai – drabužiai neprisigeria dūmų, barmenams nebereikia lakstyti su peleninėmis. „Norintys rūkyti klientai rūko lauke. Tiesa, mažiau, nes šalta. Jei nebus priimtos įstatymo pataisos, tai vasarą lauko kavinėje ant staliukų peleninių irgi nebus, tačiau jei bus leista įsirengti uždarą patalpą, skirtą rūkyti, pagalvosime“, – sakė „Kilenos“ vadybininkė.


Patenkinti ir darbuotojai


Kretingalėje veikiančios kavinės „Kukudra“ buhalterė Eglė Šliuožaitė, paklausta, kas pasikeitė po sausio 1 d. „Kukudroje“, atsakė, jog neberūkoma kaip ir visose kitose kavinėse. „Klientai reagavo normaliai. Norintieji rūkyti eina į lauką, nešiukšlina, nepyksta. Darbuotojai irgi patenkinti, nes nuo dūmų galvos nebeskauda“, – sakė Eglė. Pasak jos, daug patenkintų klientų, dėkojančių už sveiką aplinką. Žiemą baras veikia nuo 11 iki 23 val., vasarą – iki vidurnakčio. Eglė pastebėjo, kad bare dabar mažiau parduodama cigarečių, tačiau ar rengtųsi baras patalpą rūkaliams, jei būtų leista, dar nežino.


Saulius Budrys, Priekulės kavinės „Mingė“ savininkas, sakė, jog pats metęs rūkyti prieš 7 metus ir rūkyti niekam nepatariantis. „Iki vasaros mūsų kavinėje buvo rūkoma. Tačiau jau seniai girdėjau, kad net patys rūkaliai nenori sėdėti prirūkytoje kavinėje, todėl nelaukiau, kol įsigalios įstatymas, ir nusprendžiau klientus pratinti jau vasarą. Kad kavinėje nerūkoma, geriau ir jos darbuotojams“, – sakė S. Budrys. Vienas kitas rūkalių priekaištas, kad negalima kavinėje rūkyti, savininko negąsdina, o didesnių incidentų nepasitaikė. Be to, verslininkas pastebėjo, jog klientų ne sumažėjo, o padaugėjo.


Kavinės „Bastilija“ savininkė Sigita Balčiūnienė ir „Astorijos“ savininkė Daina Šatkienė teigė dėl įstatymo jokios įtampos nejaučiančios. „Nuo vasaros pradėjome pratinti savo klientus nerūkyti, ir jokių problemų dėl to nekilo. Tai patvirtino ir kolektyvas, kuris labai patenkintas, kad kavinėje neberūkoma“, – sakė D. Šatkienė. Kad klientai tokie supratingi, pasak S. Balčiūnienės, esąs nemažas ir žiniasklaidos nuopelnas. „Iki Naujųjų metų buvo nemažai informacijos žiniasklaidoje, ir mūsų klientai naująjį įstatymą priėmė teigiamai. Esu už nerūkymą, net rūkančios kavinės darbuotojos patenkintos, jog nebereikia kvėpuoti dūmais“, – sakė „Bastilijos“ savininkė.


Vienodos sąlygos


„Jeigu šis įstatymas galiotų tik mūsų kavinei, jis mus gąsdintų, tačiau jis galioja visoms, tad mūsų verslo sąlygos vienodos, – sakė kavinės „Imperija“ savininkė Dalia Vaišnorienė. – Tačiau, mano nuomone, būtų buvę geriau, jei žmogus turėtų pasirinkimą, ar jam eiti į kavinę, kurioje rūkoma, ar į tą, kurioje nerūkoma. Man gaila moterų, kurios rūkydamos kavinės balkone yra priverstos šalti. Manau, kad šis įstatymas pažeidžia rūkančių žmonių teises.“ Verslininkė sakė, jog dėl naujo įstatymo nepastebėjo nei klientų sumažėjimo, nei pagausėjimo, cigaretes klientai perka kaip pirkę, nepajutusi ir nerūkančiųjų dėkingumo dėl sveikesnės aplinkos. „Ne mums reikia dėkoti, o Seimui, kuris šį įstatymą priėmė“, – sakė D. Vaišnorienė, kuri iš klientų girdėjusi, jog kai kurios kavinės šio įstatymo nepaiso. „Pati nevažiavau ir netikrinau“, – sakė moteris. Ji pripažino, kad teko prašyti kavinėje išgėrusių vyrų kompanijos, kad nerūkytų, tačiau policijos pagalbos neprireikė. „Vienas pasiūlęs sumokėti net 5 tūkst. litų (tokia maksimali bauda gali būti skiriama savininkui, jei jo kavinėje, bare ar kt. viešojo maitinimo įstaigoje rūkoma – aut. pastaba). Kai paprašiau pinigus kloti ant stalo, aišku, atsisakė“, – pasakojo „Imperijos“ savininkė.


Kontroliuoja tarnyba


Tabako kontrolės įstatymo priežiūrą vykdo Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba. Šios tarnybos direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian paaiškino, kad tarnybai yra suteikta teisė taikyti ekonominę sankciją juridiniams asmenims. Fiziniams asmenims administracines nuobaudas taiko policija. Tarnyba nuo 2007 m. sausio 1 d. 3 juridiniams asmenims taikė atsakomybę už rūkymo draudimo viešojo maitinimo įmonėse nepaisymą.


Pasak G. Belian, atliekant įmonių kompleksinius patikrinimus, atkreipiamas dėmesys ir į tai, kaip laikomasi draudimo rūkyti viešojo maitinimo įmonėse. Kadangi rūkymo uždraudimo klausimais labai aktyvi visuomenė, yra reaguojama ir į gyventojų skundus.


„Draudimas rūkyti galioja kavinėse, baruose, restoranuose, klubuose, kitose viešojo maitinimo įmonėse, t.y. uždarose patalpose, – priminė G. Belian. – Tabako kontrolės įstatymas nedraudžia rūkyti lauke, gatvėse. Tačiau savivaldybių tarybos turi teisę uždrausti rūkyti viešose ir kitose jų valdymo kompetencijai priklausančiose vietose.“


Laima ŠVEISTRYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių