Patiktukas! Ar tikras?

Tamsiausią žiemos mėnesį praskaidriname didžiųjų metų švenčių laukimu, skaičiuojame veiklos rezultatus, apdovanojame labiausiai nusipelniusiuosius vienoje ar kitoje srityje, labiau prisimename nutolusius artimuosius. Gerumas to laukimo, pagalvoji pats sau.

Kol mes sukamės įprastų darbų, rūpesčių verpetuose, didelių dideliausius maišus dovanų mums ruošia tiek šalies, tiek vietos politikai. Kam šv. Kalėdų šviesa dvasią kelia, o kam didžiausias altorius yra artėjantys rinkimai, kuriuose reikės konkurencinėje kovoje patraukti masių dėmesį. Tam tinka kuo įvairesnės priemonės: ir fantastiniai pažadai, ir apgalvotos ar net ir spontaniškos įvaizdžio detalės. Štai savivaldos ir verslo forume, vykusiame „Minijos“ kino teatre, koks vietos politikas nutaiso rimtą veido išraišką ir glusteli prie Laisvės TV įkūrėjo Andriaus Tapino peties. Toks veikėjas feisbuke tampa tarsi pateptuoju: pasirodo, šis politikas net su drąsiuoju, kandžiuoju, už laisvą žodį kovojančiu A. Tapinu bendrą kalbą randa, gal net kokį veiklos planą žmonių gerovei rengia? Pliusas, patiktukas! O kad tas veikėjas A. Tapinui ranką spaudžia pirmą ir gal paskutinį kartą – tai jau antraeilis dalykas, nes įvyko svarbiausia – sukurta teigiama žinutė rinkėjo sąmonėje.

Patiktukų artėjančių ne tik savivaldos, bet ir prezidento, Europarlamento rinkimų fone, regis, siekia surinkti ir šalies Vyriausybė. Bandoma atrišti įspūdingą dovanų maišą: planuojama mažiau pasiturintiems žmonėms dalinti kuponus maisto produktams, populiariau – vadinamuosius „vaučerius“ ir taip skatinti šeimos ar ūkininkų prekybos verslą. Pagal „vaučerių“ sistemos planą gyventojai galėtų įsigyti tam tikros vertės kuponus už mažesnę kainą, juos panaudoti apsipirkdami smulkiųjų prekybininkų ar ūkininkų įsteigtose parduotuvėse, pirkdami būtiniausius maisto produktus. Dalį kupono kainos kompensuotų valstybė. Ši sistema, Vyriausybės tikinimu, leistų padėti skurdžiausiai gyvenantiems žmonėms, padidintų konkurenciją, skatintų smulkiųjų prekybininkų ar ūkininkų parduotuvių veiklą.

Vyriausybė praėjusį trečiadienį patvirtino, kad pirmajame maisto kuponų sistemos etape galės dalyvauti tik šeimos, auginančios ikimokyklinio amžiaus vaikus, tačiau kuponai bus skirti tik vaikams. Dėl šios sistemos Vyriausybė dar turės kreiptis į Europos Komisiją. Premjeras Saulius Skvernelis mano, kad Europos Komisija patvirtintų Vyriausybės siūlomą maisto kuponų idėją, nes ji mažintų atskirtį, remtų šeimas, sveiką mitybą bei smulkųjį verslą. Projektas yra bandomojo pobūdžio, nes jis apima tik vieną gyventojų grupę, bet tai leistų patikrinti, kiek paveikūs yra maisto kuponai. Jei projektas pasiteisins, ateityje kuponai bus dalijami visiems gyventojams – per mėnesį žmogus galės įsigyti tris kuponus, jie suteiks 20 proc. nuolaidą nuo vieno kupono vertės. Tikėtina, kad vieno kupono vertė sieks 10 eurų, o nuolaida – 2 eurus.

Ne tik mums, dar menantiems sovietmečio talonų sistemą, šis sumanymas kelia abejotiną jauseną. Siūloma maisto kuponų sistema primena sovietmečio laikų praktikas, teigia vienoje radijo laidoje ir prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė. Vadinamieji kuponai arba vaučeriai kelia „daugiausia kontroversijų“. Pasak patarėjo, siūloma iniciatyva yra veikiau smulkiojo verslo, smulkių ūkininkų rėmimo klausimas, parama atskiroms socialinėms grupėms. Tad net Daukanto aikštės atstovas įžvelgia, kad tai yra artėjančių rinkimų triukas: vienu vaučeriu norima tris zuikius nušauti. Tačiau siekiant skirtingų tikslų, viskas gali baigtis niekuo. Vadinasi, ir patiktukų Vyriausybė ateityje gali nesulaukti.

Daug visokio erzelio pastaruoju metu Lietuvoje: sukelta isterija dėl vaikų atėmimo, duoneliautojų misiją prisiėmę pedagogai, ašarojantys miškų išsaugojimo globėjai. Bet kažkodėl atrodo, jog tą erzelynę kažkas sumaniai reguliuoja ne itin kilniais tikslais. Duok Dieve, kad klysčiau.

Prasmingų visiems prasidedančio advento dienų.

Vilija BUTKUVIENĖ

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Išlaisvinkime žvėrį

Apie laisvės pojūtį, kuris mus užvaldo, kai pagaliau…

Plačiau »

Agnė ADOMAITĖ

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas