Pasiekimai

Naujas programas pasirinko per 1000 vaikų


Antradienį Gargždų „Kranto“ pagrindinėje mokykloje vyko diskusija „Kaimo vaikų ugdymas įgyvendinant projektą „Pasirenkamojo vaikų švietimo finansavimo modelio sukūrimas ir išbandymas savivaldybėse“. Pilotiniame projekte dalyvavo 4 savivaldybės – Anykščių, Klaipėdos, Panevėžio rajonų ir Panevėžio miesto.


Į renginį buvo pakviesti Klaipėdos rajono savivaldybės neformaliojo vaikų švietimo teikėjai (švietimo, kultūros, sporto įstaigų, viešųjų įstaigų, nevyriausybinių organizacijų atstovai), Savivaldybės politikai, Administracijos darbuotojai, ekspertų tarybos nariai, tėvai, bendruomenių atstovai.


Populiariausia – sporto kryptis


Baigėsi pilotinis projektas, kurį 5 mėnesius vykdė tik keturios šalies savivaldybės. Mūsų rajone neformaliojo švietimo veikloje dalyvauja 5234 vaikai ir jaunuoliai nuo 6 iki 18 metų. Naujas programas pasirinko 1039, iš jų 582 iš kaimiškų vietovių. Vienam vaikui mėnesiui buvo skirta po 100 Lt – iš viso gauta 519 000 Lt. Didžiausia dalyvių dalis – 593 – 10–15 metų vaikai ir jaunuoliai. Buvo pasiūlyta 70 programų, pasirinkta 49, tarp jų 8 kitų savivaldybių. Populiariausios buvo šios veiklos kryptys: sporto (239 mokiniai), šokio (191), muzikos (133) ir medijos (132).


Informaciją apie Klaipėdos rajono savivaldybės dalyvavimą projekte pristatė Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Nijolė Gotlibienė. Pranešėja pažymėjo, jog Savivaldybės lygmeniu projekto tikslas pasiektas ir mokiniai tikrai turėjo, iš ko pasirinkti. N. Gotlibienė paminėjo ir nemažai problemų, kurios sukėlė tam tikrų sunkumų projekto eigoje. Vienas iš jų – elektroninės sistemos PAKIS netobulumas.


Scenoje – veiklos rezultatas


Apie veiklos rezultatus buvo galima ne tik išgirsti, bet ir pamatyti. Renginį vedė projekto programos „Teatras – savęs atradimų mokykla“ dalyviai, teatro studijos „Kėdės“ aktoriai Gelmina Kudelko ir Dominykas Ivanauskis. Pasirodė Vėžaičių kultūros centro Girininkų skyriaus kanklininkės, Priekulės kultūros centro etnoinstrumentų ansamblis „Avilys“, šokio teatras. Dalyviams buvo rodoma Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro filmuota medžiaga, programų „Gitaros studija“ ir „Vokalinis muzikavimas“ įgyvendinimo akimirkos, veikė projekto dalyvių nuotraukų ir darbelių paroda.


Sveikinimo žodį tarė Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė. Ji pasidžiaugė, jog pilotiniame projekte dalyvavo mūsų Savivaldybė, nes čia gyvena ir dirba gabūs, iniciatyvūs žmonės. Mero pavaduotoja padėkojo Švietimo ir Kultūros skyriaus, Savivaldybės įstaigų, atsakingų už projekto įgyvendinimą, darbuotojams, Savivaldybės tarybai, kad pritarė šio projekto įgyvendinimui, ir ypač – Viktorui Kurai, kuris įsitraukė ir kaip projekto dalyvis.


Lygiaverčiai partneriai


Gargždų kultūros centro projektų vadovė Šarūnė Petruškevičienė pristatė pranešimą „Kultūros įstaigos ir neformalusis ugdymas“. Anot pranešėjos, nors kultūros darbuotojai turi daug patirties dirbdami su vaikais, organizuoja būrelių, įvairių užsiėmimų veiklą, turi materialinę bazę, tik dabar kultūros įstaigos tapo lygiaverčiais švietimo paslaugų teikėjų partneriais organizuodamos neformalųjį švietimą. Š. Petruškevičienė pasigedo aiškumo įstatymuose, negailėjo kritikos informacinei sistemai, apgailestavo, jog nebuvo galima įsigyti ilgalaikio turto, nebuvo surengti mokymai, kaip pildyti paraiškas.


Pranešimą „Kaimo vaikų ir jaunimo ugdymas per kultūrą“ pristatė Priekulės kultūros centro direktorė Alanta Zapalskienė. Šis kultūros centras vykdė 8 programas: 4 Priekulėje, po 2 Agluonėnuose ir Drevernoje. Direktorė juokavo, jog į projektą nėrė stačia galva, grįžo iš „karo“ suodini, bet laimingi.


Įsigijo priemonių


Lietuvos skautijos padalinio Gargždų tunto tuntininko pavaduotoja Vilija Lukauskienė pranešime „Pilietinis ugdymas neformaliojo švietimo kontekste“ papasakojo apie turiningą skautų veiklą, išvykas į gamtą, keliones, paminėjo, jog nors yra vykdę daug projektų, šio pradžia buvusi sunkiausia. Pranešėja pasidžiaugė, jog nusipirko turizmo įrangos, 4 geras gitaras, kitų muzikos instrumentų, tad ateityje skautams bus dar paprasčiau vykdyti veiklą.


Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro vyresnysis neformaliojo švietimo mokytojas Stanislovas Karalius kalbėjo, jog jų įstaiga turi didelę patirtį. Jie siekė įtraukti kuo daugiau vaikų ir jaunimo iš kaimiškų vietovių. 4 programas vykdė Vėžaičiuose, Jakuose, Gobergiškėje ir Šalpėnuose. Mokė vaikus dekoravimo karoliukais, popieriaus plastikos, vokalinio muzikavimo ir groti gitara. Užėmė 50 vaikų, kurie nedalyvavo jokiose kitose veiklose. Pasidžiaugė, jog programoje dalyvavo visi Šalpėnų vaikai ir patarė kolegoms pokalbį dėl naujos veiklos pradėti nuo bendruomenės. „Vieni pirko drabužius kolektyvams, inventorių, o aš džiaugiuosi geru atlyginimu. Kur dar už 4 valandas per savaitę moka 1000 Lt atlyginimą?“ – sakė S. Karalius.


Reikia tęsti


VšĮ „Gargždų futbolas“ jaunimo ugdymo programų vadovo Pavel Kozlov pranešimo tema –„Jaunųjų futbolininkų ugdymas kaimo vietovėje“. Futbolininkai mokė vaikus Agluonėnuose, Ketvergiuose, Kretingalėje, Lapiuose, Plikiuose ir Priekulėje. Pranešėjas pažymėjo, jog sudėtinga, kai vaikai gyvena atokiau ir nėra galimybės atvažiuoti į treniruotes. Dar viena problema – amžiaus skirtumas grupėse. „Projekto dalyviai galėjo nemokamai stebėti „Bangos“ vietos rungtynes. Svarbu projekto tęstinumas, be atlygio niekas nedirbs. Išeitis – rinkti mokestį iš tėvų“, – pasakojo P. Kozlov.


Visi pranešėjai sakė, jog veikloje dalyvavo daugiau vaikų, nei buvo sąrašuose, bet nė vieno iš užsiėmimo neišvarę.


Ugdymo plėtotės centro metodininkas Paulius Mieželis, apibendrindamas pranešimus, kalbėjo apie pasirenkamojo vaikų ugdymo aktualijas ir numatomos plėtros galimybes. „Sukurtos vertingos programos, baigėsi finansuojamos veiklos, bet projektas nesibaigė. Kitos savivaldybės jau teiraujasi, kaip sekėsi“, – sakė svečias. Ugdymo plėtotės centro metodininkas pasidžiaugė, jog naujoji Vyriausybė programoje yra numačiusi skirti ypatingą dėmesį neformaliam švietimui.


Diskusiją koordinavusi Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Polekauskienė projekto dalyviams sakė, jog įvykdžius šį projektą drąsiai eitų su jais į kalnus, o svarbiausia, jog buvo užimti kaimo vaikai.


Vida VALAITYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių