Metų mokytojo nominacija: pirmąkart ne tik ačiū

Klaipėdos rajono savivaldybė šiemet pirmą kartą piniginėmis premijomis pagerbs talentingiausius, darbščiausius, kūrybiškiausius mokytojus. Metų mokytojų vardus pelniusiems trims rajono pedagogams Mokytojų dienos išvakarėse bus įteiktos 500 eurų premijos, kurios skiriamos iš Savivaldybės biudžeto lėšų.

Nauja iniciatyva, kurios tikslas – įvertinti mokytojų veiklos rezultatus, skatinti jų profesinę, kūrybinę iniciatyvą bei lyderystę, sutikta nevienareikšmiai.

Atrankoje – 14 kandidatų

Kandidatus Metų mokytojų vardui galėjo siūlyti švietimo įstaigų vadovai, metodinės grupės ir metodinės tarybos. Šiemet minėto vardo suteikimo atrankos komisija, kuriai vadovavo rajono Savivaldybės mero pavaduotoja Violeta Riaukienė, sulaukė 14 pretendentų paraiškų. Kandidatai į Metų mokytojo vardą buvo pasiūlyti iš 14 švietimo įstaigų: Gargždų „Vaivorykštės“, Priekulės Ievos Simonaitytės, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijų, Gargždų muzikos mokyklos, „Minijos“ progimnazijos, „Kranto“, Dovilų, Dituvos, Agluonėnų pagrindinių mokyklų, Kretingalės lopšelio-darželio, Vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro.

„Manau, kad pirmąkart suteikiant Metų mokytojo vardą pretendentų sąrašas yra gana nemažas. Kai tradicija pamažu susiklostys, galbūt ištirps ir kitų švietimo įstaigų kuklumas ar nedrąsa. Noriu patikinti, kad labai atsakingai išnagrinėjome visas pretendentų anketas. Ypatingą dėmesį atrankoje skyrėme veiklos rodikliams, t. y. ir paties pedagogo, ir mokinių pasiekimai bei pažanga, taip pat ugdymo (mokymo) metodiniams darbams, pedagoginės patirties sklaidai. Iš tiesų patyrėme, kad Metų mokytojo vardo laureatai yra gerbiami kolegų ir tėvų, o svarbiausia – mylimi mokinių. Patikėkite, tikrai nebuvo lengva išrinkti tris pačius verčiausius. Kas bus paskelbti Metų mokytojais, kol kas norėtume išlaikyti paslaptyje iki Mokytojų dienos. Tebus tai maloni staigmena visai pedagoginei bendruomenei“, – „Bangai“ kalbėjo vicemerė V. Riaukienė. Ji atkreipė dėmesį, kad tam pačiam mokytojui antrą kartą šis prakilnus vardas gali būti suteiktas ne anksčiau kaip po 3 metų. „Tad išlieka galimybė neužmigti ant laurų ir ateityje tobulėti“, – pastebėjo Metų mokytojo vardo suteikimo atrankos komisijos pirmininkė.

Pasiteiravus vicemerės V. Riaukienės, turinčios solidžią pedagoginio darbo patirtį, ar pati „pasimatavo“ atrankos nuostatus, ji kritiškai įvertino savo galimybes: „Manau, jei dabar būčiau mokytoja ir pretendentė, tai man koją laimėti pakištų pedagoginės patirties sklaidos stoka tarptautiniu lygiu.“

„Oskarai“ neskatina, bet sviestas nemaišo

Rajono Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Vaičekauskienė, paklausta, kaip vertina naują iniciatyvą rinkti Metų mokytoją, nebuvo nusiteikusi optimistiškai: „Tokie valdžios teikiami „oskarai“ neskatina pedagoginės bendruomenės, o dar labiau supriešina. Esu neigiamai nusiteikusi prieš visokius reitingavimus, vertinimus, nes tikrai neįmanoma sukurti idealios įvertinimo sistemos ir nešališkos komisijos.“

Profsąjungos lyderė mintijo, kad geriausiai tikrą mokytoją pajaučia patys mokiniai, savo tvirtą nuomonę apie kolegas turi ir patys pedagogai ir jokie apdovanojimai iš aukščiau jos nepakeis. „Piniginės premijos neturi išliekamosios vertės. Jei ir norėtume pagerbti mokytojus, tai gal reiktų knygomis, prenumerata ir pan. Pavyzdžiui, mes, profsąjunga, turime įsteigę „Garbės ženklą“ – toks apdovanojimas lieka visam gyvenimui“, – samprotavo B. Vaičekauskienė.

Buvęs ilgametis Endriejavo mokyklos direktorius, Gargždų miesto garbės pilietis Antanas Žemgulis laikosi priešingos nuomonės. Jis sako, kad sviestu košės nepagadinsi ir reikėtų pagirti rajono valdžią, siekiančią pagerbti mokytojus ir piniginėmis premijomis. Jas gi kitų sričių darbuotojai bent jau metų pabaigoje gauna nuolat. „Dabartinėje mokykloje pedagogo darbas labai sudėtingas, ypač tokioje aplinkoje, kai mokiniams suteiktos visos teisės, tačiau pareigos pamirštos. Žiūrėkite, kiek daug situacijų, kai mokytojas visada lieka kalčiausias. Mano supratimu, stinga pozityvaus požiūrio, dėmesio mokytojui. Todėl Metų mokytojo paskelbimas ir premijos įteikimas yra pagarbaus požiūrio išraiška. Antra vertus, kaip atrinkti verčiausiuosius – čia tai labai sudėtingas klausimas“, – nuomone dalijosi A. Žemgulis, primindamas, kad geriausias mokytojas renkamas ne tik mūsų rajone, bet ir šalyje paskelbta Prezidentės iniciatyva rinkti Tautos mokytoją.

Pasikliauta lygiavos principu

Klaipėdos rajono Metų mokytojo vardo suteikimo nuostatų projekte buvo siūloma, kad piniginė premija laureatui būtų 1 000 eurų. Birželio pabaigoje vykusiame rajono Tarybos posėdyje opozicijos atstovai siūlė, kad minėtos premijos fondas būtų kur kas solidesnis – net 9000 Eur (1 vieta – 5000 Eur; 2 vieta – 3000 Eur; 3 vieta – 1000 Eur).

„Galimos ir kitos sumos, bet tikrai ne 500 eurų ir dar po lygiai“, – tuomet savo nuomonę ir „Bangoje“ reiškė Tarybos narys Aivaras Vasylius. Jo įsitikinimu, pretendentus galėtų siūlyti ne tik pačios švietimo įstaigos, bet ir moksleivių, tėvų bendruomenės. Jų balsas taip pat turėtų sudaryti lygią dalį su atrankos komisijos nariais.

Minėti siūlymai nebuvo priimti, o atsižvelgus į realias Savivaldybės biudžeto galimybes Taryba nusprendė Metų mokytojo premijų fondui skirti 1 500 eurų. Taigi, kiekvienam laureatui po 500 eurų.

Metų mokytojo vardo suteikimo atrankos komisijos pirmininkė, vicemerė V. Riaukienė visgi neatmeta galimybės, kad atrankos nuostatai ateityje gali būti tobulinami, atsižvelgiant į šiais metais susiklosčiusią patirtį.


  • Mokytojų dienos išvakarėse trys Metų mokytojai rajone bus paskelbti pirmą kartą ir pirmą kartą jiems bus įteiktos 500 eurų premijos, finansuojamos iš Savivaldybės biudžeto. O penkių Metų abiturientų, geriausiai išlaikiusių brandos egzaminus, paskelbimo ir apdovanojimo 400 eurų premijomis ceremonija atestatų gavimo proga rajone liepos mėnesį vyko jau aštuntą kartą. Šios premijos iniciatorė – „Bangos“ laikraščio redakcija, finansuotoja – UAB „Mars Lietuva“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių