Lietuvos sveikatos priežiūra – Afganistanui siekiamybė

Svečiai iš Afganistano Visuomenės sveikatos ministerijos noriai bendravo ir keitėsi žiniomis su Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojomis.

 

Istorijos nelepintas ir karinių konfliktų išvargintas Afganistanas negali pasigirti stipria sveikatos apsaugos sistema. Trys Afganistano Visuomenės sveikatos ministerijos atstovai Shafiqullahas Hematas, Sharifullahas Alemi ir Maihanas Abdullahas šią savaitę atvyko į Lietuvą pasisemti patirties. Kaip pavyzdinį pasirinko Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurą. Pastarojo direktorė Neringa Tarvydienė svečiams iš tolimos šalies suteikė daug naudingos informacijos. Afganistano atstovai taip pat susitiko su rajono vadovais.

Didelis vaikų mirtingumas

Kodėl buvo pasirinkti Gargždai? Juk visuomenės sveikatos biurų yra ir kituose Lietuvos miestuose. „Rekomendavo ekspertas iš vienos tarptautinės organizacijos. Buvome informuoti, kad šiame regione sveikatos problemos sprendžiamos sparčiau, palyginti su kitais“, – aiškino Afganistano Visuomenės sveikatos ministerijos Sveikatos stiprinimo departamento direktorius Sh. Hematas.

Anot jo, 30 mln. gyventojų turinčiame Afganistane sveikatos priežiūros sistemą reikia kurti nuo pagrindų, mat šalis ilgą laiką buvo alinama karinių konfliktų. Nepaisant to, teigiamų poslinkių jau yra: vidutinė gyvenimo trukmė, dar prieš keletą metų siekusi 40−45 metus, pailgėjo iki 60-ties. Pagrindinė mirties priežastis tarp suaugusiųjų yra tokia pati kaip Europoje – nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų. Vaikų, deja, − dar ir mitybos stygius, ir infekcinės ligos. Iš 100 atvejų net 25 vaikų iki 5 metų mirčių. Tai yra dar labai aukštas mirštamumo rodiklis, kurį norint pakeisti reikia daug daugiau dėmesio ne tik sveikatos priežiūrai, t. y. gydymui organizuoti, bet ir sveikatinimui. „Mūsų tikslas – išmokyti sveikatos „raštingumo“, kad žmonės pradėtų rūpintis savimi“, – akcentavo svečiai iš Afganistano.

Medikų pinigais nemalonina

Paklausti, ar Afganistane veši korupcija sveikatos priežiūros sistemoje, ar žmonės turi įprotį atsidėkoti medikams pinigais, Afganistano Visuomenės sveikatos ministerijos atstovai nusistebėjo. Jiems buvo netikėta, kad tokių atvejų pasitaiko Lietuvoje. „Nors Afganistane yra nemažai korupcijos apraiškų, dovanos daktarams nėra įprastas reiškinys. Gydytojai yra nuoširdūs žmonės, stengiasi suteikti kuo kokybiškesnes paslaugas. Žinoma, pasitaiko konfliktinių situaciją, būna, kad gydytojas nori pacientą nusiųsti į privatų sektorių. Tačiau tokio dalyko, kad pacientas, nepamaloninęs gydytojo pinigais, nebūtų gydomas, nėra. Be to, mes, kaip ir lietuviai, turime nemokamą telefono liniją, galime iškart pranešti apie kyšius ir pan. Mūsų naujasis prezidentas, buvęs Pasaulio Banko ekonomistas Ashrafas Ghani daro viską, kad išgyvendintų korupciją. Jei sužinotų apie kyšių reikalaujančius darbuotojus, jie turėtų būti iškart atleisti“, – pasakojo afganistaniečiai.

Afganistane yra 34 miestai ir apie 400 savivaldybių. Sveikatos stiprinimas nėra savivaldybių funkcija. Didesnėse gyvenvietėse yra vadinamieji sveikatos postai, ten dažniausiai dirba du gydytojai – vyras ir moteris (akušerė ir atsakingas už skiepijimą specialistas). Taip pat yra bendruomeninis ir šalies lygmenys. Paprastai lėtinėmis ligomis sergantieji pagal galimybes siunčiami į Indiją ir Pakistaną. Tačiau dėl to, kad šalis ir patys gyventojai dar tebėra labai neturtingi, būtina kuo greičiau kurti efektyvesnę sistemą šalies viduje.

Kopijuos teisės aktus?

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Neringa Tarvydienė pastebėjo, kad Afganistano Visuomenės sveikatos ministerijos atstovus domina įvairiausios detalės: „Jiems labai aktualūs mūsų teisės aktai, neabejotina, kad dalis jų bus kopijuojama. Afganistaniečiai taip pat sėmėsi patirties, kaip yra kovojama su socialinės rizikos veiksniais, kaip visa tai veikia sveikatą ir pan.“

Svečiai sakė negalį išskirti vienos ar kelių ligų, kurių gydymas būtų prioritetinis. „Paraleliai dirbame visose srityse. Vaikų mirtingumas, užkrečiamosios ligos, tuberkuliozė – iššūkių turime labai daug. Kontroliuoti situaciją būtų kur kas paprasčiau, jei gyventojų sąmoningumo lygmuo būtų aukštesnis. Deja, iki šiol ne visi supranta, kad būtina vaikų vakcinacija. Ši paslauga yra teikiama, tačiau ne kiekvienas skuba pasinaudoti. Dalis nesupranta, kad dozes reikia kartoti“, – apgailestavo Sveikatos stiprinimo departamento direktorius Sh. Hematas.

Svečiai iš Afganistano susipažino ne tik su Klaipėdos krašto sveikatos priežiūros įstaigomis, sistema, bet ir lankytinomis vietomis. Penktadienį jie lankėsi ir Sveikatos apsaugos ministerijoje.


  • Mokomąjį 4 dienų vizitą Lietuvoje aukštiems Afganistano Visuomenės sveikatos ministerijos pareigūnams organizavo Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su iniciatoriumi Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Visuomenės sveikatos katedros vedėju prof. dr. Arnoldu Jurgučiu. Pagrindinis organizatorius − EPOS Health Management GmbH, (Vokietija) organizacija, administruojanti ES finansuojamą projektą.
  • Svečiai iš Afganistano Lietuvoje viešėjo pirmą kartą. Labiausiai nustebino klimatas: „Tikėjomės rasti 1 m sniego pusnis, o čia temperatūra beveik tokia pat kaip ir Afganistane, pas mus naktimis net šalčiau. Teigiamą įspūdį paliko sutikti žmonės: visi malonūs ir nuoširdūs.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių