Konfliktinė situacija

Bandymas atnaujinti parduotuvę sukiršino gyventojus


Verslininkų sumanymas atnaujinti prekybos patalpas antrus metus negauna daugiabučio gyventojų palaiminimo. Gargžduose P. Cvirkos 17 name įsikūrusioje maisto prekių parduotuvėje „Miglė“ ketinama praplėsti erdvę išgriaunant dalį kapitalinės sienos, atlikti kitus remonto darbus. Tačiau gyventojai nepasitiki parengtu techniniu projektu suvokdami, kad liečiant pagrindines namo konstrukcijas neišvengiama rizikos. „Mūsų lovos stovi virš šios sienos. Norime gyventi saugiai, o ne rizikuoti, kad kurią nors dieną nugarmėsime į parduotuvę“, – nukerta gargždiškiai, savo teises ginantys konfliktui persikėlus jau ir į teismo salę. Esą rekonstrukcijos projektą norima įgyvendinti prieš namo bendraturčių valią.


Baiminasi įgriūti


Nesutarimai dėl verslininkui Gintui Miciui priklausančios parduotuvės „Miglė“ renovacijos prasidėjo lygiai prieš dvejus metus. Esą tada surinkti parašai dėl smulkaus parduotuvės remonto – reikią plyteles paklijuoti, kur ne kur padažyti. Tačiau užmetę akį į brėžinį gyventojai susizgribo, kad bus griaunama dalis „nešančios“ kapitalinės sienos. Sunerimę žmonės suskubo parašus išbraukti. „Spėjome ne visi – kitą dieną išsibraukti nebeleista. Be to, pasirašėme ant atskiro lapo, kuriame nenurodyta, kam renkami sutikimai, todėl negalime garantuoti, kad mūsų parašai ateityje nepasitarnaus kitiems tikslams“, – įsitikinęs pirmojoje laiptinėje gyvenantis Valerijonas Rusys. Parduotuvės vidinėje sienoje esančią durų angą ketinama praplėsti iki 3 metrų ir paremti ją metaline sija. Gyventojų įsitikinimu, perdengimo plokštės nepakanka paremti tokiu būdu ir kyla rizika kurią nors dieną nugarmėti į pirmąjį aukštą. „Prieš daug metų įvykus sprogimui greta esančioje katilinėje, sudrebėjo visas namas. Kaip ta sija „jausis“, jei įvyks kas nors panašaus? Juk atidarant parduotuvę jau buvo griautos kai kurios sienos. Kiekvienas įsikišimas į namo konstrukcijas nedaro jo saugesnio“, – įsitikinęs V. Rusys.


Suinteresuoti ne visi


Susivieniję gyventojai Klaipėdos rajono savivaldybės administracijai pateikė protesto raštą, kuriame pasisakė prieštaraujantys rekonstrukcijos projekto sprendiniams. Taip pat kreiptasi į Statybos inspekciją, Teisingumo ministeriją, tačiau gauti atsakymai, kad darbų kokybė esanti projektuotojų atsakomybėje.


„Blogiausia, kad didžioji dalis namo gyventojų yra pensininkai, kurie nesuvokia arba nenori gilintis, kuo gresia tokia rekonstrukcija. Abejingi ir kai kuriuose butuose gyvenantys nuomininkai. Dalis žmonių numojo ranka ir pasirašė po sutikimu, todėl labiausiai suinteresuoti šiuo klausimu likome pirmosios laiptinės gyventojai“, – kalbėjo Regina Rusienė.


Pašnekovai pasakojo, kad parduotuvės savininkas siūlė apdrausti butus. Pasidomėję draudimo sąlygomis jie išsiaiškino, kad dėl rekonstrukcijos įvykę nelaimingi atsitikimai laikomi nedrausminiais, ir su tokiu siūlymu nesutiko.


Pensininkus sukvietė į teismą


Gyventojams ir parduotuvės šeimininkui iki šiol nepavyko taikiai susitarti. Pernai kiekvienas butas gavo registruotą laišką, kuriame G. Micius aiškino rekonstrukcijos patikimumą bei prašė pasirašyti sutikimą. „Laiške mes net įspėti, kad jei nepasirašysime, Apylinkės teismui bus pateiktas ieškinys, ir galiausiai mums teks sumokėti teismo išlaidas“, – sakė R. Rusienė.


Gyventojų priešinimąsi laikydamas nemotyvuotu, verslininkas G. Micius išties pateikė ieškinį teismui, kuriuo prašoma leisti atlikti rekonstrukciją be bendraturčių sutikimo. Kovo viduryje butų šeimininkai sugužėjo jau į antrąjį parengiamąjį teismo posėdį. „Absurdas, kad turime gintis nuo parduotuvės, kuri įsiveržė į mūsų namą, o ne mes į jos valdas. Taip tik kiršinami žmonės ir gadinama mūsų sveikata“, – pyko į teismą susirinkę gyventojai. Dauguma jų buvo pensininkai.


G. Miciui teisme atstovauja advokatas, o atsakovai iki šiol bandė gintis savo jėgomis. Tačiau bylą nagrinėjanti teisėja Lina Jociuvienė gyventojams rekomendavo taip pat samdyti kvalifikuotą atstovą, mat tai pagreitintų teismo procesą. Vartydami šūsnį surinktų dokumentų, gyventojai sutarė savo bėdą patikėti teisininkui, tik baiminasi, ar visi kaimynai sutiks jam mokėti.


Matydami techninio projekto sprendinius, gyventojai teigia nesantys linkę jais pasitikėti. Be to, pervertę iš Savivaldybės administracijos gautus dokumentus jie atkreipė dėmesį, kad parduotuvėje anksčiau atlikta darbų, kuriems neva buvo gauti gyventojų sutikimai. Pastarieji pamena sutikimus davę tik prieš 17 metų prieš atidarant parduotuvę bei pasirašę leidimą čia prekiauti alkoholiu.


Atliko ekspertizę


Parduotuvės „Miglė“ savininkas G. Micius „Bangai“ teigė, kad rekonstrukcija ir remontas yra būtini norint toliau vykdyti veiklą. Esą patalpos nebeatitinka keliamų reikalavimų. Rengiamam projektui „užstrigus“, savininkas nusprendė kreiptis į teismą ir išsikovoti teisę statybos leidimą gauti be gyventojų pritarimo. Tačiau visų žmonių sukviesti į susirinkimą ir išsamiai paaiškinti planus iki šiol nebandyta. Kad darbams pritartų dauguma (daugiau nei 50 proc. butų savininkų), verslininkui šiuo metu trūksta vos 5 parašų.


„Antrus metus negalime pradėti darbų. Pasirašiusieji sutikimus skundžiasi nebegalintys išeiti į lauką, nes yra terorizuojami kelių suinteresuotų gyventojų. Mums užsiundoma net po kelias komisijas per dieną, bet nė viena nieko blogo neranda. Turiu patvirtintus visus iki tol vykdytų darbų projektus, pirmos laiptinės gyventojai visiems jiems davė sutikimus, bet, matyt, nebepamena“, – rodydamas sudūlėti spėjusius sutikimus pasakojo G. Micius. Praėjusiais metais verslininko iniciatyva atlikta projekto konstrukcinės dalies ekspertizė. UAB „Klaipėdos ekspertizė“ pateikė išvadą, kad projektą galima tvirtinti.


Baro nerengs


„Iš pradžių buvau kaltinamas, kad ketinu parduotuvėje įrengti barą. Vėliau motyvuota, kad net ir po rekonstrukcijos parduotuvė negalės konkuruoti su didžiaisiais prekybos centrais – tai nėra rimta ir primena paprasčiausią pavydą“, – įsitikinęs verslininkas. Esą šiuo projektu numatoma griauti tik vienos kapitalinės sienos dalį, kitos numatomos angos nėra „nešančios“. Taip pat turėtų būti apkaltas parduotuvės fasadas, keičiama įranga ir baldai. Planuojama investuoti apie 100 tūkstančių litų. Tačiau verslininkas neneigia, kad gyventojai, jei pralaimės bylą, gaus sumokėti ir teismo išlaidas – jos gali siekti 10 tūkstančių litų. Tačiau G. Micius atsargiai vertina savo galimybes laimėti teisme.


„Turiu patirties statybose ir tikrai nežadu sau ant galvos užsiversti penkiaaukščio. Siūliau namą apdrausti, bet žmonės to nenori. Nieko nuo gyventojų neslepiu ir siūlau sėsti prie derybų stalo. Senatvėje tie žmonės džiaugsis galėdami čia pat nusipirkti duonos, užuot grūdęsi prekybos centruose“, – taikiai nuteikė G. Micius.


Techninį projektą rengusios UAB „Neoforma“ direktoriaus Lauro RUSECKO komentaras:


Pagrindinis rekonstrukcijos tikslas – parduotuvės atnaujinimas. Tuo pačiu ketinama keisti parduotuvės įrangą į tausojančią energiją bei turinčią geresnes triukšmo charakteristikas. Norint patalpas padaryti erdvesnes, ketinama išgriauti dalį vidinės „nešančios“ sienos. Šie konstrukciniai pakitimai yra suprojektuoti patirtį turinčių specialistų, atlikta viso pastato konstrukcijų analizė. Siekiant mažinti klaidų galimybę, projektui atlikta ekspertizė. Rengiant bet kokį projektą, visuomet atsižvelgiama į pastato konstrukcijų būklę, tad pagrindinis tikslas, kurio yra siekiama rekonstruojant statinio konstrukcijas, tai nepabloginti jų būklės.


Sienos rekonstrukcija, t. y. išardymas ją pastiprinant metalinėmis konstrukcijomis, yra įprastas ir jau tapęs masiniu reiškiniu daugiabučių gyvenamųjų namų komercinėse patalpose. Dar neteko girdėti, kad atliekant tokio masto darbus įvyktų griūtys, būtų sunaikintas turtas arba nukentėtų žmonės. Tačiau, teisybės dėlei reikėtų pastebėti, jog gyventojų rūpestis yra sveikintinas. Ateityje tai užtikrins kokybiškiau vykdomus darbus ir bus išvengta aukščiau esančio buto neženklių konstrukcijų „sėdimų“. Tačiau dėl šio projekto sprendinių nerimauti nėra pagrindo, nes atlikti išsamūs skaičiavimai.


Namą administruojančios Gargždų butų ūkio UAB inžinierė Terezė Vilaitė neseniai kartu su Savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vyr. specialistu Mindaugu Gerdauskiu gavę gyventojų skundą apsilankė parduotuvės patalpose ir nustatė, kad jokių savavališkų darbų nuo įsikūrimo pradžios čia nėra daryta. „Gargždų butų ūkio UAB, kaip namo administratoriai, seniai esame susipažinę su projektiniais pasiūlymais, tad pasirašėme jiems neprieštaraujantys. Parduotuvės savininkas pažadėjo surengti susirinkimą, į jį pakviesti specialistus bei pateikti gyventojams daugiau informacijos. Mano manymu, grėsmės namo konstrukcijoms nėra, jei darbai bus vykdomi pagal projektą“, – teigė Gargždų butų ūkio UAB inžinierė T. Vilaitė. 


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių