Karjere sugavęs piraniją žvejys neteko amo

Gargždų Skaidriajame karjere pirmadienį pagauta ne šių vandenų legendomis apipinta piranija. Žvejo Vytauto Kasparavičiaus sugauta žuvis siekė net 33 cm. Kokie vėjai šią neįprastą žuvį galėjo atpūsti į karjerą, „Banga“ teiravosi žvejų ir specialistų.

Augo akvariume, o dabar – šaldiklyje

Užkietėjusį žvejį V. Kasparavičių ne juokais nustebino pirmadienį ant kabliuko užkibusi žuvis. Įprastai tikėdamasis pagauti lyną, jis sužvejojo tikrų tikriausią piraniją. Jau daugiau kaip 13 metų mažiausiai triskart per savaitę žvejojantis gargždiškis apie tokį laimikį net nesvajojo. „Netekau amo. Tokio padaro nebuvau regėjęs. Jį ištraukti prireikė ir drąsos, ir jėgos“, – pasakojo V. Kasparavičius. Sugauta žuvis buvo 33 cm ilgio, svėrė 1,4 kg, o jos aštrūs dantys siekė kone 1 cm. Laimingas žvejys paleisti piranijos tikrai neketino. Šiuo metu ji saugiai guli jo šaldiklyje. „Noriu ją išsaugoti kaip trofėjų. Tokį laimikį prisiminti tikrai būtina“, – sakė V. Kasparavičius.

Užkibusi neįprasta žuvis minė mįslę ir užvirė diskusiją tarp mėgėjų ir profesionalių žvejų. Pasitarę vandenų žinovai priėjo prie vieningos išvados, kad ši plėšrūnė atkeliavo iš namuose laikyto akvariumo. „Jei tai būtų mažytė žuvis, galbūt ją galėjo atnešti paukščiai. Tačiau 33 cm piranija išgyventi nuo mailiaus čia tikrai negalėjo. Įžuvinimo metu ji į karjerą tikrai įleista nebuvo“, – tikino buvęs Klaipėdos rajono savivaldybės ekologas Remigijus Alšauskas.

25 metus Skaidriajame karjere, Minijos upėje žvejojantis, save mėgėju vadinantis žvejys Remigijus Feliksas drauge su Pasaulio spiningavimo komandinių varžybų čempionu Mindaugu Konteniu ir Medžiotojų ir žvejų draugijos garbės žveju Petru Žibu pritaria, kad pagautą piraniją į karjerą paleido ją akvariume auginęs žmogus. „Kito varianto tiesiog negali būti. Tiek metų žvejojame ir tikrai niekuomet nesame nei matę, nei regėję piranijų. Čia sėkmingai veisiasi ir kimba lynai, lydekos, karšiai, tačiau tikrai ne šios gėlųjų vandenų gyventojos“, – įsitikinę žvejai.

Atsikratė ir pasmerkė žūčiai

Lietuvos jūrų muziejaus Akvariumo ir jūrų faunos skyriaus vedėjas Saulius Karalius spėliojo, kad galbūt namų akvariume karaliavusi neįprasta augintinė jame tiesiog nebetilpo arba šeimininkams atsibodo. Tad ja nuspręsta atsikratyti. „Neabejotinai iš akvariumo. Dažnai žmonės prieš įsigydami žuvis nepagalvoja, kokios jos užaugs. Juk piranija siekia iki 30 cm ir daugiau. Jai rasti akvariumą itin sunku. Tokiai žuviai reiktų mažiausiai 300 litrų ar pusę tonos talpos akvariumo. Kartais žmonės tiesiog nebeturi galimybių jos laikyti, nusimeta atsakomybę ir paleisdami į vandens telkinius pasmerkia žūti“, – teigė specialistas. Anot jo, žuvis grėsmės žvejams ar karjere besimaudantiems žmonėms tikrai nekėlė. „Tai tropinių kraštų žuvis, kuriai Lietuvos vandenys yra per šalti. Tad jos elgsena, fiziologinis aktyvumas ženkliai mažesnis. Manau, kad ji turėjo jaukiai ir ramiai plaukioti pakraščiais, kur vanduo šilčiausias. Kibti į koją ar į pirštą jai tikrai mažiausiai rūpėjo“, – sakė S. Karalius ir pridūrė, kad svetimų kraštų žuvų likimas liūdnas. Mat jau kuris laikas, nors sulaukiama prašymų, jos į Lietuvos jūrų muziejų eksponatų gretas nepriimamos. „Gerą 10-metį piranijas įtraukdavome į akvariumo gyventojų sąrašus, tačiau dabar tam nėra galimybių. Vienintelė išeitis – šias žuvis apgyvendinti namuose akvariume arba įsiūlyti kuriai nors gyvūnų parduotuvei“, – dėstė ekspertas.

Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto mokslininkas Antanas Kontautas „Bangą“ užtikrino, kad žiemos šis netradicinis žvejo laimikis sulaukęs nebūtų. „Paprastoji, arba dažniausiai vadinama raudonąja, piranija gyvena Pietų Amerikoje, daugiausia Amazonės, Orinoko ir La-Platos regionuose. Ji gali sverti iki 1 kg. Skirtingai nuo JAV, kur piranijų įvežimas yra uždraustas ekologiniais sumetimais, mūsų šalyje piranija nėra reta žuvis ir dažnai laikoma mėgėjų ir profesionalų akvariumuose, jos maitinamos smulkia žuvimi, varliukais. Išlikimui joms reikia 20–25 laipsnių vandens temperatūros, tad iki rudens ši žuvis karjere išgyvenusi tikrai nebūtų. Girdžiu jau ne pirmą atvejį, kai Lietuvos vandenyse paleidžiama piranija“, – kalbėjo A. Kontautas.

Kaip informavo Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos specialistas Algimantas Pagojus, nėra jokių nuobaudų tiems, kurie laisva ranka į karjerą pražūčiai paleidžia savo akvariumo augintinius. O ištirti, ar piranijų 35 ha ploto karjere esti ir daugiau, tiesiog nėra galimybių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių