Įvykis

Iš Minijos slėnio – radijo mėgėjų linkėjimai pasauliui


„Ne kas kitas, o radijo mėgėjai sukūrė seniausią socialinį tinklą pasaulyje“, – atkirtį šiuolaikinėms internetinio bendravimo galimybėms davė praėjusį savaitgalį Gargžduose Minijos slėnyje šeimininkavę radijo mėgėjai. Apie 400 žmonių kone iš viso pasaulio susirinko bendrauti tik jiems suprantamomis temomis, gargždiškius versdami suklusti, kur traukia antenomis apstatyti automobiliai. Radijo bangų pagalba iš Minijos slėnio linkėjimai skriejo į tolimiausius pasaulio krašus.


Ryšį gaudė 400 dalyvių


Radijo mėgėjai į Gargždus praėjusį savaitgalį rinkosi kvietiniškio Stanislovo Into iniciatyva. Vakarų Lietuvos radijo mėgėjų klubo „Švyturys“ valdybos prezidentas S. Intas, gavęs Lietuvos radijo mėgėjų draugijos įpareigojimą organizuoti sąskrydį, į Minijos slėnį sukvietė apie 400 radijo mėgėjų iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Suomijos, Švedijos, Norvegijos, Vokietijos, net Amerikos bei kitų šalių. Nors panašių susitikimų slėnyje jau būta, toks būrys radijo fanatikų čia atvyko pirmą kartą.


Negalintiems suprasti, kuo užsiima radijo mėgėjai, paaiškiname – tai ne įprasti radijo stočių klausytojai, bet patys radijo bangomis bendraujantys su visu pasauliu. Radijo technikos pagalba radijo mėgėjai susisiekia su bendraminčiais iš kitų šalių ir taip bendraudami praleidžia valandų valandas.


„Pasaulyje yra registruota apie 7 milijonus radijo mėgėjų, Lietuvoje – apie 800. Tarpusavyje be Morzės abėcėlės daugiausia bendraujame anglų kalba, taip pat įvairiais jos trumpiniais. Kiekviena šalis turi savo šaukinį, o lietuviai radijo bangomis kviečiami kodu LY“, – pasakojo LY1G šaukiniu radijo bangų platybėse įvardijamas S. Intas.


Radijo mėgėjai nuolat dalyvauja įvairiose varžybose – nuo Lietuvos iki pasaulio čempionatų. Jų metu svarbiausia per nurodytą laiką „pagauti“ kuo daugiau radijo ryšių. Nors radijo signalas sklinda po visą pasaulį, neįmanoma jo iškart pagauti su kuo tik nori. Tačiau priklausomai nuo bangų sklidimo, paros laiko ir saulės, įmanoma kontaktuoti su visu pasauliu. Visgi ryšiui sklisti ir antenoms įrengti reikia didesnės erdvės, todėl jos dažniausiai statomos lauke.


Bendrauja su visu pasauliu


Radijo mėgėjas iš Klaipėdos Andrius Kulinas patikino, kad radijo ryšio paprastume ir slypi jo trauka. Vis dėlto šiuolaikinė technika nebeapsiriboja savadarbėmis antenomis ir yra ištobulinta iki profesionalių radijo siųstuvų.


Pašnekovai juokavo, jog tokiam ryšiui nereikia jokių vizų, o apie tautas sužinoma ne mažiau nei keliaujant. Štai japonai, pasak radijo mėgėjų, yra korektiški, eteryje elgiasi drausmingai. Italai ar ispanai – visiška priešingybė. „Skelbiant konkrečią šalį reiškiantį šaukinį, jo neatitinkantys radistai turėtų nutilti, tačiau minėtos tautos dažnai to nepaiso ir taip sukelia šurmulį“, – pasakojo radijo entuziastai.


Daugiausia radijo mėgėjų yra Amerikoje ir Japonijoje, taip pat Rusijoje, Vokietijoje. S. Intas jau kurį laiką bendrauja su japonu, tad įsitikino, jog toks ryšys čia naudojamas ir ekstremalių situacijų metu. Kovą kilus cunamiui Japonijoje ryšys buvo palaikomas ir radijo bangomis.


Kęstutis Tamošaitis patikino, jog lietuviai radijo mėgėjų gretose taip pat žinomi. „Tikrų radijo „sportininkų“ išbandymai vyksta kas dveji metai. Iš viso pasaulio suvažiavę mėgėjai gauna vienodą aparatūrą ir demonstruoja savo meistriškumą radijuje. Praėjusiais metais lietuviai pirmajame dešimtuke užėmė kelias aukštas vietas“, – patikino jis.


Moteris eteryje išbučiuoja


Paklausti, apie ką dažniausiai sukasi radijo pokalbių temos, pašnekovai juokavo, jog politikai čia vietos visai nėra, o dažniausiai kalbama apie turimą radijo techniką. Ir nors moterys eteryje sutinkamos labai retai, jų pokalbių temos nusitęsia net iki virtuvės receptų. Beje, radijo mėgėjai moteris dažnai apdovanoja šaukiniu 88, reiškiančiu bučinį, arba 73, kuriuo siunčiami geriausi linkėjimai.


Gargždiškis Justinas Telšinskas, bendraminčiams žinomas šaukiniu LY2SV, radijo bangomis bendrauja apie trisdešimt metų. Anksčiau turėjęs savadarbę techniką, dabar įsigijo japonišką. Jis džiaugėsi, kad radijo mėgėjai šį kartą susirinko Klaipėdos rajone. Nors čia tėra 10 radijo mėgėjų, bene smagiausia jiems buvo realiai susipažinti su žmonėmis iš kitų šalių, su kuriais buvo bendravę tik balsu.


Beje, pašnekovai patikino, jog radijo bangos žmogaus fiziologijai jokios įtakos neturi. Mobiliojo telefono ar mikrobangų krosnelės skleidžiamos bangos kur kas kenksmingesnės.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių