Iniciatyvos

Agluonėnuose skleidėsi teatro dvasia


Rajono bibliotekininkai, kultūros centrų darbuotojai, kiti žmonės besidomintys papročiais – visi trečiadienį susirinko į Agluonėnų etnografinę sodybą, kur vyko Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos organizuojamas seminaras „Papročių ir apeigų teatralumas: pažinimas ir sklaida“.


Siekis – suburti darbuotojus


Pasak J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotojos Dianos Ciparienės, šio renginio siekis yra suburti kultūros darbuotojus. „Norime, kad visi bibliotekininkai, muziejų, kultūros centrų darbuotojai susitiktų, pabendrautų, susidraugautų, pasikeistų patirtimi ir dar išmoktų, išgirstų kažką naujo“, – sakė pašnekovė. Projektu besirūpinanti bibliotekos Metodinio skyriaus vedėja Laima Damulienė informavo, kad tai jau antras tokio pobūdžio projektas. „Pernai didžiausias dėmesys buvo skirtas tarmėms, o šiais metais labiau orientavomės į papročius, tradicijas, teatralumą“, – kalbėjo L. Damulienė. Renginys yra finansuojamas iš Klaipėdos rajono etninės kultūros plėtros 2012–2014 metų programos. „Kaip ir pernai, taip ir šiemet gavome 800 Lt. Ši suma nedidelė, tačiau visų geranoriškumo dėka pavyksta išsiversti“, – sakė pašnekovė. J. Lankučio viešosios bibliotekos direktorius Juozas Gutauskas džiaugėsi, kad Klaipėdos universiteto dėstytojai noriai bendradarbiauja: „Smagu, kad yra tokių lektorių, kurie turi ką papasakoti, randa laiko atvykti, o mes laimingi, kad gyvename čia pat ir galime iš jų pasimokyti.“


Dėmesį prikaustė lektoriai


Susirinkusiesiems pranešimą „Žaidimas ir teatras: samprata ir santykių dinamika“ skaitė dr. Jūratė Grigaitienė. Vėliau mitologines švenčių ir papročių ištakas pristatė prof. dr. Rimantas Balsys. Anot jo, mus supa daugybė įvairiausių ženklų. Tačiau dėl laiko stokos, nuolatinio skubėjimo mes nebežinome šių simbolių prasmės. Todėl pranešimo tikslas buvo atkreipti dėmesį į mus supančią aplinką, tradicijas, egzistuojančius simbolius, kurių istorija siekia galbūt net Antikos laikus. Vėliau visų susirinkusiųjų dėmesį prikaustė prof. dr. Petras Bielskis, kuris atskleidė apeigų ir vaidinimo sąsajas. Didžiausių liaupsių susilaukė jo iš atminties sakomi Lietuvių grožinės prozos pradininko Motiejaus Valančiaus tekstai, pastarųjų analizė. P. Bielskis užsiminė, kad lietuvių tauta yra labai teatrali ir vaidyba nėra svetima kiekvienam iš mūsų. „Gyvenime mes vaidiname savo vaikams, savo vyrui…“ – su šypsena sakė jis. Kad mūsų tautiečiai moka vaidinti, netrukus įsitikino visi susirinkusieji, mat atvykę Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto studentai pademonstravo savo talentus scenoje, pristatė keletą teatrinių akimirkų.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių