Botagu į laisvą energetikos rinką (2 dalis)

Kaip ir buvau žadėjęs, apžvelgęs tiekėjų siūlomus tarifus, sutartis ir sulaukęs atsakymų į savo klausimus iš AB ESO, pateiksiu savo pastebėjimus bei pasirinkimo kriterijus.

Tiekėjų siunčiami laiškai, kad jau baigiasi tiekėjo pasirinkimo laikas ir jūs turite pasirinkti, paskatino nebelaukti atsakymo iš AB ESO. Į klausimus, užduotus raštu AB ESO tinklalapyje, atsakymų negavau. Paskambinau. Paklausiau, koks būtų naudojamas elektros energijos persiuntimo tarifas esant garantiniam tiekimui – nepasirinkus tiekėjo, gavau tokį atsakymą: „Jūs negalite nepasirinkti, nes bus nutrauktas elektros energijos tiekimas“. Tai nuo to ir pradėsim.

Jei jūs nepasirinksite tiekėjo, kaip numatyta įstatyme, jums elektros energiją tieks garantinis tiekėjas AB ESO. Po 6 mėn. garantinio tiekimo vykdytojas įgyja teisę (ne pareigą) nutraukti elektros energijos tiekimą.

Ar garantinio elektros energijos tiekimo kaina didesnė? Elektros energijos persiuntimo planas būtų toks, kokį jį jūs turite dabar – Standartinis, Namai, Namai+. Garantinio tiekimo elektros kaina = elektros energijos persiuntimo tarifas+VIAP+praeito mėnesio „Nordpool“ biržos vidutinė kaina *1,25. Mano atveju persiuntimo planas Namai+ su VIAP dieną 0,072 Eur/kWh, naktį 0,048 Eur/kWh. 2020 m. spalio mėnesį vidutinė „Nordpool“ biržos elektros energijos kaina buvo 0,038 Eur/kWh + 25 proc. „bauda“, tai bendras tarifas dieną būtų 0,12 Eur/kWh, naktį 0,096 Eur/kWh. Kaip matome, garantinis tiekimas pigiau nei daugumos tiekėjų siūlomi fiksuoti tarifai.

Apie tarifus. Tarifai lentelėje nurodyti pagal nepriklausomų tiekėjų viešai skelbiamą informaciją, nesudarant terminuotos sutarties. Asmeniškai siūlomų tarifų nenaudojau sąmoningai, nes jie susiję su terminuotomis sutartimis ir kelis mėnesius galiojančiomis nuolaidomis, kurios turėtų būti grąžinamos, jei nutrauktumėt ją anksčiau termino. Todėl mano pateiktos kainos atspindi labiau tiekėjų maržas (antkainius), kurie bus pasibaigus „medaus (nuolaidų) mėnesiams“.

Fiksuoti tarifai. Kaip matyti lentelėje, geriausius fiksuotus tarifus siūlo „Perlas“ energija. Jie taip pat ketina 12 mėn. neimti įmokos mokesčio mokant grynaisiais jų terminaluose. Sutartis neterminuota, kainos keičiamos informavus vartotoją prieš 1 mėnesį. Beje, visi tiekėjai kainas gali keisti tik informavę pirkėją prieš 1 mėnesį. Jei jums pakeistos kainos netiks, jūs prieš 3 savaites informavę tiekėją galite nutraukti sutartį ir pasirinkti kitą tiekėją, ar naudotis garantinio tiekimo teikiamais malonumais. Tai jei rinkčiausi fiksuotą tarifą, tai būtų „Perlas“ energija. Žinoma, jei turite įsigiję ar planuojate įsigyti „Ignitis“ akcijų, galima rinktis ir juos.

Kintami tarifai. Čia situacija keblesnė, nes 3 tiekėjų kainos labai panašios ir mano atveju skiriasi tik iki 12 Eur per metus (praeitų 12 mėn. suvartojimas 9 000 kWh, planas Namai+). Mažiausia kaina yra „Enefit“, toliau „Perlas“ energija ir „Inregnum“. Reikėtų paminėti, kad „Enefit“ ir „Inregnum“ kainą pateikia naudodami 9 mėnesių (2020 01 01–2020 09 30) „Nordpool“ biržos vidutinę kainą (0,03151 Eur/kWh, o „Perlas“ energija 5 mėnesių (2020 04 01–2020 09 30) (0,04 Eur/kWh). Norint pirkti „žalią energiją“, daugelis tiekėjų skaičiuoja prie tarifo papildomą dedamąją, kuri didina tarifą. „Enefit“ tiekiama tik žalioji energija ir tai jie patvirtins sertifikatais.

Pasirinkimas. Jei norėčiau fiksuoto įkainio ir mažiausios kainos, rinkčiausi „Perlas“ energiją. Jų siūlomi tarifai mažiausi ir be jokių rinkodarinių triukų, būdingų oligopolinėms įmonėms.

Jei rinkčiausi kintamą tarifą, rinkčiausi „Enefit“, nes tiekiama tik žalia energija, aiški kainodara – „Nordpool“ biržos praeito mėnesio kaina + 2,9 Eur/mėn. abonentinis.

Jei norite lietuviško kapitalo įmonės ir nebūtinai žalios energijos, galite rinktis ir „Perlą“, ir „Inreg­num“, kainos skiriasi nežymiai.

„Ignitis“, „Perlas“ ir „Inregnum“ yra lietuviško kapitalo įmonės, „Elektrum“ latviško, „Enefit“ estiško kapitalo įmonės.

Kiti kriterijai. Lengviausia ir greičiausia komunikacija buvo su „Enefit“, „Inregnum“ ir „Elektrum“, nebloga su „Perlu“. Jei turite polinkį vėluoti su atsiskaitymais, reikėtų vengti „Elektrum“, nes jie skaičiuoja 0,05 proc. delspinigius už kiekvieną dieną, kiti 0,02 proc. Su „Ignitis“ sunkiausia. Bendravimas būdingas monopolinėms ir oligopolinėms įmonėms. Skambučiai tik per aptarnavimo centrą, elektroniniai laiškai be galimybės paklausti ir atsakyti (no reply), atsakymai ne visada į klausimą.

Pasirinkti tiekėją turite tik tie, kas vartoja daugiau nei 5 000 kWh per metus. Pasirinkti reikia iki 2020-12-10 d., jei nepasirinksite, elektros energijos tiekimo niekas nenutrauks. Ir fiksuoti, ir kintami tarifai priklauso nuo „Nordpool“ biržos kainos. Fiksuoti didesni, nes tiekėjas, prisiimdamas riziką, prisiima ir solidesnį antkainį. Jei elektra brangs, didės visi tarifai, jei pigs, mažės tik kintami.

Gero pasirinkimo: čik čirik, čik čirik, tik neapsirik.

P. S. Galutinai apsispręsiu gruodžio pradžioje, kai matysis dėl Astravo kilusio jovalo pasekmių įtaka biržos kainoms.

Aivaras VASYLIUS

Elektros vartotojas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių