Aktualija

Pasaulio ekonomikai – sunkiausi laikai per pastaruosius dešimtmečius


Praėjusią savaitę finansines konsultacijas gyventojams ir verslo klientams teikianti bendrovė „Buivydas ir partneriai“ Klaipėdos regiono žurnalistus pakvietė į konferenciją, kurioje pristatė savo atliktas apžvalgas apie svarbiausias pasaulio ir Lietuvos ekonomikos aktualijas.


Krizės mastai ir trukmė neaiškūs


Finansinėmis konsultacijomis užsiimanti bendrovė UAB „Buivydas ir partneriai“ veikia Klaipėdoje ir Vilniuje. Populiariausia įmonės teikiama paslauga – geriausių finansavimo sąlygų fiziniams asmenims ir verslo įmonėms gavimas. Bendrovėje dirba didelę bankinės veiklos patirtį turintys šios srities profesionalai. Praėjusią savaitę UAB „Buivydas ir partneriai“ vadovas Artūras Buivydas apie svarbiausias ekonomikos aktualijas kalbėjosi su Klaipėdos regiono žurnalistais.


Finansininkas teigė, kad, jei šių metų pavasarį pasaulio ekonomika nors ir braškėdama dar sukosi, buvo planuojami nedideli augimai, tai dabar visur įžvelgiamos tik blogėjimo tendencijos. „Pastaraisiais mėnesiais mus pasiekia tik blogos naujienos – krizė apėmė nekilnojamojo turto, finansų, bankininkystės, atskirų pramonės šakų sektorius. Pasaulio ekonomika gyvena blogiausius laikus per pastaruosius dešimtmečius. Liūdniausia, kad niekas negali įvardinti krizės laiko, daromos žalos ir pabaigos. Darosi akivaizdu, kad vienerių metų jai įveikti neužteks, neigiamas pasekmes jausime kelerius metus“, – kalbėjo jis.


Svarbi kiekviena teigiama naujiena


<tex>Finansininkas pasidžiaugė, kad šalys bent jau greitai reagavo į prasidėjusius ekonominius sunkumus ir priėmė sprendimus, kaip juos įveikti. „Teigiamas dalykas yra indėlininkams suteiktos garantijos. Lietuvoje indėlių draudimas pakilo iki 345 tūkstančių litų. Įvairių šalių vyriausybės aktyviai reagavo į atskirų bankų problemas, suteikė jiems lėšų ar net perėmė jų valdymą. Tokios galimybės esant būtinybei gali imtis ir Lietuvos valdžios institucijos. Tai gerai, nes didina pasitikėjimą ir stabilumą. Atskiros šalys ar regionai skiria papildomas didžiules lėšas ekonomikoms skatinti. JAV skyrė 800 milijardų dolerių, Europos Sąjunga – 200 milijardų eurų, Kinija – 500 mlrd. dolerių“, – kalbėjo A. Buivydas. Jis teigė, kad visi šie veiksniai greičiausiai turėjo įtakos JAV, Europos, Azijos šalių akcijų rinkų indeksų pakilimui paskutinę lapkričio savaitę. „Nors pakilimas ir neilgalaikis, bet, kasdien girdint tik antirekordus ir blogas žinias, bet kokia gera naujiena yra svarbi“, – tikino pašnekovas.


Lietuvos padėtis geresnė nei kaimynių


Pateikdamas ateinančių metų prognozes finansininkas teigė, kad 2009 m. JAV BVP turėtų augti iki 0,8 proc., Europos Sąjungoje – iki 0,4 proc. Anot jo, tai rodo, kad tikimasi pirmesnio JAV atsigavimo. „Pridėjus faktą, kad pagal įvairių apklausų ir tyrimų rezultatus JAV vis dėlto papuola tarp patikimiausių šalių, gauname atsakymą, kodėl dolerio paklausa, o tuo pačiu metu ir kursas pastaraisiais mėnesiais kyla“, – sakė jis.


Kalbėdamas apie pabaltijo šalių ekonomiką finansinėmis konsultacijomis užsiimančios bendrovės vadovas teigė, kad Estija ir Latvija jau šiemet išgyvena recesiją. Ateinančiais metais jų ekonomikos augimas mažės, abiejose šalyse išliks dviženklė infliacija, didės nedarbas. Latvijoje 2009 m. jis gali pasiekti net 9 proc.


Finansininkas teigė, kad mūsų šalies situacija šiemet bus geresnė nei kaimynių Latvijos ir Estijos. Jo prognozėmis, BVP kitais metais mūsų šalyje turėtų augti apie 1 procentą, infliacija sieks apie 7-8 procentus, o nedarbo lygis nuo dabartinių 5,5% didės iki 7,5%.


V. Buivydas pastebėjo, kad maistas Baltijos šalyse brango sparčiau nei kitose Europos Sąjungos valstybėse, o atlyginimai išliko kelis kartus mažesni nei Vakaruose. Tačiau jų didėjimo kol kas tikėtis neverta. „Atlyginimai kils tik tam tikrų sričių geriausiems darbuotojams. Visuotinio jų kilimo tikėtis sunku. Prasideda kaštų mažinimo ir darbuotojų atleidimo politika“, – liūdnas prognozes pateikė pašnekovas.


Milda JUDELYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių