Žurnalisto pastabos

Nieks kits čia nekalts!


Demokratinėje valstybėje valdžių pasikeitimas neturėtų jaudinti nė vieno piliečio. Tai normalus procesas siekiant kuo geresnės šalies žmonių gyvenimo kokybės.


Atrodo, neturėtų mūsų nuo įprastos kasdienybės atitraukti ir permainos rajono valdžioje. Pagal dabar veikiančius savivaldos principus rinkėjai renka Tarybą, o jau jos nariai sprendžia, kas bus rajono meras, vicemeras ir t. t. Deja, patys rinkėjai taip išrinko, kad rajono Taryboje nė viena partija negavo daugumos. Tai akivaizdi bėda, kuri jau buvo užprogramuota savivaldybių rinkimų dieną, vasario 27-ąją. Būtent mes, rinkėjai, atrišome vietos politikams rankas pastalės susitarimams. Ir ne kas kitas, o mes, rinkėjai, kaip visada apsvaiginti pažadų,


išrinkome tuos, kuriuos dabar mitinguose pliekiame plakatais. Ar kai kurių politikų moralė, vertybės pasikeitė per keletą mėnesių, kodėl jų praeities „žygdarbiai“ prieš rinkimus mums neatrodė tokie gėdingi? Prisiimkime ir patys atsakomybę, kaip toj dainuškoj „nieks kits čia nekalts, mergužėle, tu pati“. Gal vieną kartą įsisąmoninkime, kad politikoje ne šventieji puodus lipdo.


Balandžio 13 d. vykusiame naujos kadencijos pirmajame Tarybos posėdyje tvarkiečių, žemaičių, liberalcentristų koalicija socialdemokratus ir konservatorius viršijo tik vienu balsu. Taigi jau tada nereikėjo būti dideliu politologu: smelkėsi nerimastis, kad naujai išrinktųjų vadovavimas ilgai netvers. Tad rugsėjo 10-osios įvykiai, kai socialdemokratų, konservatorių, Nepriklausomos frakcijos susivienijo ir parodė savo valią – lyg ir nebuvo staigmena. Tai jau buvo per penkis mėnesius besikaupusios audros iškrova, per įžymiąją mero inauguraciją iš kelių tarpusavyje besišnekučiuojančių regalijų fundatorių lūpų išsprūdusios frazės „tegu dar pasidžiaugia grandine iki bulviakasio“ išsipildymas.


Staigmena, bet jokiu būdu ne netikėtumu galima vertinti tik tai, kad auksinio balso titulą iš liberalcentristų paveržė buvęs tvarkiečių bendražygis Tarybos narys Kęstutis Cirtautas. Politikas, kurio esą tiek partinė, tiek administracinė veikla savivaldoje ne pirmus metus lydima įvairiausių įtarinėjimų (tiesa, teisiškai neįrodytų). Politikas, kuris esą pats nevengė klijuoti kitiems, beje, taip pat kažkada buvusiems bendražygiams, etiketes. Politikas, kuris būdamas rajono meras, vairuodamas vakare automobilį, Gargžduose eismo įvykyje mirtinai sužalojo miesto seniūnijos darbuotojos vyrą. Praėjus net 15 metų našlė tebejaučia moralinę nuoskaudą – esą ji nesulaukusi atsiprašymo, o teisėsauga neįžvelgusi vairuotojo kaltės, kurios neįžvelgė ir pats politikas.


Neteisk ir nebūsi teisiamas. Ši biblijinė išmintis visgi palieka erdvę klausimui: kodėl esą abejotinos reputacijos politiką prieš savivaldos rinkimus į savo glėbį priėmė tvarkiečiai? Tai buvo klaida – pripažįsta sąrašo lyderis, Seimo narys Petras Gražulis. Bet jei K. Cirtautas būtų tik tūnojęs Taryboje tame pačiame sąraše, o nesigviešęs postų – tai jo praeities partiniai, moraliniai klystkeliai nebūtų niekam įdomūs? Jie būtų dovanoti ir mitinguose nevalkiotini?..


Tikriausiai dabartinei Tarybos daugumai po kurio laiko nereikės sakyti, kad vicemero postas K. Cirtautui – tai klaida?.. Juk politiniuose užkulisiuose vėl sarkastiškai juokaujama: per Tris Karalius gali ateiti nauji karaliai…


Pirmą kartą rajono politiniame gyvenime taip aštriai prabilta apie mandatų pirkimą, net sklando kalbos apie keliasdešimt tūkstančių litų. Na, čia jau sumelės įspūdingos! O juk kai kurie rinkėjai savo balsą už „teisingą“ balsavimą rinkimų dieną atiduoda ypač nusipiginę: kas tik už „čierkelę“, kas už apmokėtą pirkinių sąskaitėlę.


Tikriausiai Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlymai skaidrinti partijų finansavimą kai kurioms politinėms partijoms stringa gerklėje. „Rinkimuose turi varžytis politikai ir jų idėjos, o ne už jų stovinčių interesų grupių pinigai. Šiuo metu Lietuvos politiniame gyvenime dominuoja konkurencija pinigais, tai jau ne tik politinės korupcijos, bet ir pavojaus demokratijai ir valstybės saugumui klausimas“, – Prezidentūros pranešime spaudai pabrėžia Prezidentė.


Suprantama, kad šalies vadovės pozicija sulaukė beveik visų partijų atstovų kritikos. Viena parlamentarė gąsčiojosi, kad po tokių pataisų teksią su skardine gatvėje stovėti ir partijos veiklai išmaldos prašyti, kita Seimo narė pasijuto užgauta Prezidentės minties, kad gyvendamos iš verslo pinigų partijos vėliau atidirbinėja bei priima verslui naudingus sprendimus ir reikalavo pateikti konkrečių pavyzdžių. O gal kokia Seimo komisija tokiu konkretaus pavyzdžio taikiniu galėtų pasirinkti Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą?..


Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių