Žurnalisto pastabos

Baubai


Valstybės biudžetas. Tokia dabar pagrindinė ir Lietuvos leidžiamosios, ir vykdomosios valdžios galvasopė. Tiesa, ta galva skauda skirtingai.


Valdančiajai koalicijai ir premjerui rūpi apginti savo pozicijas, o opozicijai – jas triuškinamai sugriauti. Planuojamos kitų metų nacionalinio biudžeto pajamos su Europos Sąjungos lėšomis – 27 mlrd. litų. Kitąmet išlaidos bus beveik 700 mln. litų didesnės nei šiemet, neskaitant specialiųjų lėšų.


Vyriausybė teigia, kad stengiasi bent kiek sumažinti skolos didėjimo tendencijas. Tačiau kitų metų pabaigoje valstybės skola sudarytų 40,1 proc. BVP. Vaizdumo dėlei galima priminti, kad 2009 metus baigėme su 26 mlrd. litų skolos našta. Ekspertų skaičiavimais, kiekvienam krašto gyventojui teko beveik po 8 tūkst. litų valstybės skolos. Šiemet buvo planuota pasiskolinti dar beveik 13 mlrd. litų. Kitų metų pabaigoje kiekvieną mūsų jau slėgtų apie 12-14 tūkst. Lt valstybės skolos.


„Liūdnas vaizdas, ir jokių prošvaisčių nematyti“, – pesimizmo varpais skambina buvęs premjeras, dabar verslininkas Adolfas Šleževičius. „Opozicija nepalaikys biudžeto projekto tokio, koks yra dabar. Mes nepritarsime, jeigu jis nebus ženkliai pakeistas, todėl, kad didžiulė pajamų našta perkeliama ant žmonių pečių“, – Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė A. Butkevičius. Vyriausybė elgiasi nesąžiningai ir pavojingai, apgaudinėdama Seimo narius ir šalies rinkėjus paslėptu valstybės finansiniu deficitu, kuris kitiems metams realiai nėra mažinamas ir vėl viršys 8 mlrd. litų; ji stumia šalį į finansinę krizę ir katastrofišką bedarbystę“, – teigia ekspremjeras G. Vagnorius.


Jei nacionalinio biudžeto skaičiuose ir nelabai ką nuraukiame, tai pasiklausę komentarų suvokiame, kad ateinančių metų biudžetas mums, paprastiems piliečiams, – tikras baubas.


Energetikos ministras Arvydas Sekmokas irgi sėkmingai dalyvauja baubo šalininkų gretose. Trečiadienį jis pareiškė, kad nuo ateinančių metų elektra gali brangti 1-2 ct/kWh. Esą kainų pokytį labiausiai lemia didėjanti importuojamos rusiškos elektros kaina ir dujų brangimas. A. Sekmokas mano, kad mažesnis elektros kainos tarifas turintiems elektrines virykles turėtų išlikti ir kitų metų pradžioje. Taip pat nuo sausio vartotojams gali būti pasiūlyta skirtingų mokėjimo planų, kurių kaina priklausytų nuo suvartojamos elektros. Na, ką reiškia sąvoka „skirtingi mokėjimo planai“, maždaug galime įsivaizduoti – reklama bus viliojanti, o sąskaita pribloškianti… Šios grėsmingos žinios akivaizdoje premjeras Andrius Kubilius suskumba pranešti, kad su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka, Lietuvos prezidentės vizito Baltarusijoje metu pasiūliusiu statyti bendrą atominę elektrinę, tai jau tikrai neis „obuoliauti“. Politiniai viražai ministrui pirmininkui svarbiau nei pragmatizmas. Juk mūsų valdžiai Rytų kaimynai tebėra baubai, o ne ekonomiką galintys skatinti partneriai. O didžiųjų, įtakingiausių ES valstybių vadovai – Vokietijos kanclerė A. Merkel ir Prancūzijos prezidentas N. Sarkozy – šią savaitę bičiuliškai susitiko su Rusijos prezidentu D. Medvedevu. Ir sutarė dėl daug naudingų dalykų savo šalims. Nors minėtų šalių aukščiausiems politikams ir teko nuryti ne vieną pasipūtusio Rusijos prezidento kritinę pastabą. Tačiau Lietuvos valdžia kur reikia ir nereikia demonstruoja savo išdidumą ir nepalankumą Rusijai ir pralošia. Bepigu A. Kubiliui – jam liaudis neišdrįsta organizuotai ir gausiai akių draskyti, ne taip, kaip prancūzai, kurių trys su puse milijono išėjo į gatves, pasipiktinę numatomomis reformomis, kurios pablogintų kasdienį gyvenimą.


Kol Vyriausybė skersakiuoja į Rytų kaimynus, mūsų ūkininkai, už gražius pinigėlius parduodantys bulves ir morkas supirkėjams iš Rusijos, taip pat paleidžia baubą: po Naujųjų gali pritrūkti daržovių ir jos brangs.


Baubų, mums, eiliniams, prileista daug. Ką darys politikai, prisiekę ištikimai tarnauti ir gerinti mūsų gyvenimą? Ogi ir toliau šoks televizijos laidose, riesis Seimo posėdžiuose. Štai pateiktose trečiojo ketvirčio ataskaitose fiksuojama, kad parlamentarai parlamentinės veiklos reikmėms išleido daugiau kaip 800 000 litų. Beveik visi Seimo nariai parlamentinei veiklai išleido visą maksimalią numatytą sumą – 6118 litų. Tad mūsų išrinktiesiems jokie baubai nė motais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių