Žurnalisto pastabos

Prisikėlimo ilgesys


Prezidentė Dalia Grybauskaitė, prieš savaitę sveikindama šalies gyventojus, sakė, jog Velykos – atbundančio pasaulio šventė.


Prisikėlimas – permainos, atgimimas, naujo gyvenimo pradžia.


Mes, mažutėliai, girdėjome sveikinimus ir raginimus pakilti iš kivirčų, nesutarimų, neteisybės, ydų… Lietuvos vyskupai įsitikinę, kad pasaulis paskendo nuodėmėse, todėl šiuos metus paskelbė Gailestingumo metais. Ir tiki, kad šiais metais žmogus pakils iš nuodėmės.


Iš tiesų be dvasinio atsinaujinimo negali būti materialinio pagerėjimo, geresnio gyvenimo vilties. Bet kodėl pradeda kirbėti abejonės: ar kas nors pasikeis mūsų visuomenėje? Ar įmanomas toks stebuklas, kad savo nuodėmklausiui išsakęs nuodėmes, pelningos veiklos atsisakys kontrabandininkas? Antai šventinį savaitgalį Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnai įvairiuose kelio postuose sulaikė kontrabandinių rūkalų beveik už 52 tūkst. litų. Juos realizavus juodojoje rinkoje, valstybei būtų nesumokėta apie 36 tūkst. litų (šešėlinio verslo ženklai).


Bet įkliuvo smulkios „žuvytės“, o stambiosios dažniausiai praslysta. Ir kaip netikėti šnekomis, jog Vidaus reikalų ministerijoje daug pareigūnų, kurie minta kontrabandininkų numestais kaulais.


Lietuva įsitvirtinusi nekorumpuotų valstybių sąraše, bet taip dažnai sulaikomi valdininkai, imantys kyšius… Va, neseniai Statistikos departamento skyriaus vedėja reikalavusi kyšio net už įdarbinimą surašinėtoju.


Pagaliau ar verslininkai nebemokės vokeliuose pinigų puse etato visą dieną dirbančiam žmogui?


Pasak Seimo narės Birutės Vėsaitės, darbuotojui minimaliai mokėti už kvalifikuotą darbą – socialinis nusikaltimas. O žmonės dažniausiai įdarbinami už mažiausią algą. Betgi tai ir žmogiškojo orumo pažeidimas. Taigi jų pasiteiravus, ar tiki, kad Lietuvoje krizė jau baigėsi, šie tik karčiai šypteli: „Uždirbančiam minimalią ar šiek tiek didesnę algą, krizė nuolat.“


Tiesa, „Swedbank“ atlikus tyrimą, paaiškėjo, jog pernai šalies bankuose indėlių suma padidėjo 1,4 mlrd. Lt. Betgi daugiausia sutaupę Lietuvoje žmonės, kuriems iki pensijos likę keleri metai. Ogi didžiausios skolos slegia 30-39 metų gyventojus. Didžiosios daugumos skola – būsto paskola.


Statistikos duomenimis, ketvirtadaliui šalies gyventojų daugiausia nerimo kelia mažėjantys atlyginimai ir kylančios kainos. Suskaičiuota, kad jau septintą mėnesį iš eilės pastebimai auga maisto produktų kainos. Brangsta visi pagrindiniai produktai – pieno, duonos, žuvies, taip pat aliejus, cukrus. Pabrango ir kai kurie mėsos gaminiai. Statistikos departamentas prognozavo, kad balandžio mėnesį kainos kils 0,5 proc.


Artėjant Prisikėlimo šventei Premjeras Andrius Kubilius, parlamentarams optimistiškai pateikęs metinę veiklos ataskaitą, išvardijo 12 svarbiausių Vyriausybės laimėjimų. Tai atsigaunantis ūkis, didėjantis eksportas, verslo sąlygų gerėjimas, pagaliau imtasi priemonių kovai su korupcija. Taigi, Vyriausybės vadovo manymu, krizė Lietuvoje suvaldyta.


Tačiau opozicija metinės veiklos ataskaitos teigiamai neįvertino dėl biudžeto deficito, valstybės rekordinio dydžio skolos, nepradėto gyvenamųjų namų renovavimo. Žinoma, kritikuoti lengviau nei dirbti.


Valdžios optimizmas neužkrečia ir paprastų rajono žmonių. Jie nebetiki savo išrinktų politikų šnekomis (dvasinė visuomenės krizė?). Susiklosčiusią padėtį priima kaip neišvengiamybę ir toliau kabinasi į gyvenimą (gaila atsidūrusiųjų dugne).


Pasimeldę Viešpačiui, pasidžiaugę besiskleidžiančiu pavasariu, atokesnių kaimų gyventojai šią savaitę išėjo į laukus judinti žemelę – sėja nelaukia. Juk daugiausia bedarbių šiose vietovėse. Čia darbo vietų nėra, o kaip įsidarbinti kur nors mieste, jeigu maršrutinis autobusas važiuoja kas antrą dieną nepatogiu laiku? Ar verta už minimalią algą savo automobiliu riedėti iš Brožių, Veiviržėnų dirbti į uostamiestį? Taigi ir stengiasi prasimaitinti triūsdami savo ūkeliuose.


Ką padarysi, kad po atšiaurios žiemos pavasaris gerokai vėluoja. Gamtos prabudimas sutapo su Prisikėlimo švente. Ir vien pažvelgus į gaivią žalumą, skaidrėja siela ir mintys. O permainų kitose visuomenės gyvenimo srityse dar teks palūkėti.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių