Žemės ūkis

Gyvuliams išvežti – sveikos bandos statusas


Pagal sausio 1 d. įsigaliojusias naujas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatytas taisykles išvežti gyvulius iš Lietuvos į ES šalis galima tik iš ūkių, kurie turi sveikos bandos statusą. Jų Lietuvoje tik 200. Lietuvos ūkininkai, nors ir mažos buvo supirkimo kainos (po 3,5–5 Lt už gyvo svorio kilogramą) penėjo buliukus mėsai.


Būtent menkos kainos paskatino šiek tiek kitokio verslo atsiradimą. Ūkininkai ėmė pardavinėti ne penėtus galvijus, o iki 100 kilogramų sveriančius veršelius. Gaudavo ir gauna maždaug po 12–14 litų už mėsinio tipo ir ypač už Belgų mėlynųjų veislės mėsinio tipo gyvulius.


Tai tenkino ūkininkus


Statistikos duomenimis, jau 2007 m. iš Lietuvos į ES šalis buvo išvežta 148,8 tūkstančio tokių veršelių, 2008 – 141,1 tūkstančio ir pernai 137,6 tūkstančio. Iš mūsų rajono pernai išvežta 1800. Ūkininkus tenkino pajamos iš veršelių, išvežamų į užsienį. Todėl dabar kategoriškas draudimas išvežti į ES šalis šokiravo žemdirbius. Juo labiau kad sveikos bandos statusą galima įgyti ne per mėnesį ar du. Visų pirma reikia pateikti prašymą Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, po to sudaryti sutartį su veterinarijos gydytoju ir ūkininko ūkis turi būti įtrauktas į galvijų laikymo ir priežiūros sistemą. Tačiau Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba numatė ir tam tikrą lengvatą. Jei ūkininkas pateikia minėtus dokumentus ir pareiškia valią atlikti reikiamus tyrimus, jis gali parduoti savo gyvulius eksportui. Pateikus šią naujieną sausio 14 d. vykusiame pasitarime su Klaipėdos apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnais, atlėgo ūkininkų rūpestis. Jei ūkininkai laikysis tokių reikalavimų, per šiuos metus jų bandoms bus suteiktas sveikų bandų statusas. Europos Komisija neturės priekaištų ir netaikys sankcijų. Kiek liūdniau, kad į priežiūrą įtrauktuose ūkiuose laikomos karvės turės būti ištirtos dėl leukozės ir bruceliozės ir už tuos tyrimus turės sumokėti galvijų augintojai. Tačiau pažadėta, kad šiemet vakcina nuo tuberkuliozės ir švirkštai injekcijoms bus nupirkti už valstybės lėšas.


Neišvengta ir priekaištų


Minėtame pasitarime ūkininkai stebėjosi, kodėl užsieniečiai negali valgyti iš Lietuvos atvežtų galvijų mėsos. Juk nei bruceliozės, nei leukozės per paskutinius metus tiriant šių ligų nerasta, o lietuviai gali valgyti. Neaišku, kodėl taip staiga imta reikalauti sveikų bandų statuso. Tą programą buvo galima įgyvendinti pamažu. Dabar bus sudarytos sąlygos daugiau uždirbti perpirkėjams, nes neišvežti į užsienį gyvuliukai bus penimi ir priaugę svorio bus perkami iš ūkininkų mokant už kilogramą geriausiu atveju po 4–5 litus.


Ūkininkus džiugina, kai Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pripažįsta, kad Lietuvoje yra 99 procentai sveikų bandų, kuriose nėra užkrečiamųjų ligų klinikinių požymių. Tik didžioji jų dalis nėra pripažintos sveikomis bandomis. Matyt, galima spartinti sveikų bandų pripažinimo tvarką ir neleisti perpirkėjams eilinį kartą pelnytis iš žemdirbių triūso. Ūkininkų nuomone, laikas kurti kooperatyvą ar kelis ir patiems užsiimti savo gyvulių pardavimu, nes į Lietuvą, pajutusios neblogą uždarbį, veržiasi užsienio kapitalo firmos. Šiuo metu Lietuvoje yra 19 įmonių, galinčių prekiauti veršeliais. Iš tiesų kiek gali būti lietuviai ūkininkai donorais užsienio kapitalistams? Ne Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos kompetencija reguliuoti kainas, bet priimdama sprendimus turėtų atsižvelgti ir į tai, kad jie gali tarnauti ir ne ūkininkams. Klaipėdos apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos organizuotame seminare kartu su veterinarijos gydytojais dalyvavo apie 40 ūkininkų.


Rajone yra apie 1900 galvijų laikytojų.


Antanas SAKALAUSKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių