Žalioms ir pavojingoms atliekoms vartus atvers prie Vėžaičių

Vėžaičiuose, gyvenvietės pašonėje, dar šiemet atsiras didžiųjų ir pavojingų buities atliekų surinkimo bei kompostavimo aikštelė. Apie 1 760 000 Lt vertės objektas čia galėjo atsirasti kur kas anksčiau, tačiau tam kelią užkirsti bandė vietos gyventojų bendruomenė. Jų prieštaravimus ir teisinius ginčus pabaigė į numatytą teritoriją neseniai įvažiavusi statybinė technika. Visuomenės poreikis civilizuotai atsikratyti specifinių atliekų buvo viršesnis.

Statybos strigo dėl baimių

Šiuo metu Klaipėdos apskrityje jau veikia dešimt didžiųjų atliekų, antrinių žaliavų, buityje susidariusių pavojingų atliekų ar žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelių. Jas įrengti atskiri Lietuvos regionai įsipareigojo vykdydami ne tik šalies, net ir Europos Sąjungos ekologinius reikalavimus.

Klaipėdos rajone šiemet pradėta eksploatuoti pirmoji tokia aikštelė – Gargždų pramoniniame rajone, Geležinkelio pylimo gatvėje, įkurdinta stambių atliekų surinkimo aikštelė. Jai čia atsirasti sekėsi kur kas lengviau nei antrajai – Vėžaičiuose planuotai žaliųjų ir pavojingų atliekų surinkimo aikštelei.

Ji jau kyla nebaigto statyti Vėžaičių seniūnijos buitinių atliekų sąvartyno sklype – bemaž 700 m nuo gyvenvietės. Į aikštelę bus galima patekti važiuojant Ąžuolų gatve arba automagistralėje sukti mėsos perdirbimo įmonės „Sikasta“ link.

Vėžaičių bendruomenės pirmininkas Vidmantas Gedvilas priminė, kad bendruomenė šiai komunalininkų ūkinei veik­lai priešinosi devynerius metus. Tačiau gyventojams kol kas nepavyko įrodyti, kad kompostuojamos ir pūdomos atliekos gyvenvietę gali persmelkti blogu kvapu. Pirmininkas prasitarė dar nenuleidžiantis rankų.

Nemokama – tik gyventojams

Atliekų surinkimo aikštelės Vėžaičiuose statybas planuojama baigti rudenį. Ją eksploatuoti ir priimti atliekas tikimasi jau šių metų pabaigoje arba 2015-ųjų pradžioje.

Tai paskutinė Klaipėdos regione įrengiama atliekų surinkimo aikštelė. Visų jų įrengimą organizavo Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC). Anot bendros 7 Klaipėdos regiono savivaldybių įmonės administracijos, statyba ir įrengimas preliminariai kainuos 1,76 mln. Lt. Apie 80 proc. lėšų gauta iš ES Sanglaudos fondo, dalelė finansavimo dengiama valstybės biudžeto lėšomis, o apie 17 proc. – KRATC pasiskolintos lėšos.

Kaip ir kitose analogiškose Klaipėdos regiono aikštelėse, Vėžaičiuose atliekos bus priimamos tik iš fizinių asmenų, o ne iš įmonių. Gyventojai galės atsikratyti buityje susidariusių elektros bei elektroninės įrangos atliekų, naudotų padangų, dienos šviesos lempų, tepalų, baldų, mišrių statybos ir griovimo atliekų bei kt.

Žaliosios atliekos – žolė, lapai, medžių šakos – bus priimamos ir iš įmonių bei organizacijų. Tačiau pastarosioms ši paslauga bus mokama, o gyventojams – ne. Atliekos čia bus pūdomos ir kompostuojamos.

„Aikštelė galėjo būti pastatyta dar pernai, kartu su kitomis, bet dėl kelių su aikštele besiribojančių žemės sklypų savininkų inicijuotų teisminių procesų darbai buvo sustabdyti. Palankiai pasibaigus teismams, kliūčių statyboms nebėra“, – „Bangai“ aiškino KRATC administracija.


  • Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojo Kęstučio CIRTAUTO komentaras:

    – Savivaldybė laikosi tokios pat pozicijos kaip ir planavimo organizatorius KRATC. Tų, kurie prieštarauja šiai ūkinei veiklai, reikėtų paklausti: ar norite, kad virtuvėje būtų šiukšlių dėžė? Turbūt nenorite, tačiau ji būtina. Taip ir šiuo atveju – aikštelės nenori nei Vėžaičiai, nei turbūt jokia kita seniūnija. Neužsiimsime dabar burtais ir nesvarstysime, kas jos būtų norėjęs labiau. Yra atlikti tyrimai, specialieji ir kitokie planavimai, po kurių nuspręsta aikštelę įrengti Vėžaičiuose. Bendruomenė priešinasi, tačiau reikėtų apklausti visus gyventojus ir išsiaiškinti, kas atstovauja tai bendruomenei. Gal ten kažkieno asmeninės žemės, ir aikštelė maišo jų interesams. Nenoriu dabar spręsti, tačiau pačiam yra tekę kalbėti su šios seniūnijos gyventojais ir dalis jų tikrai yra už aikštelę.

    Sutinku, kad atliekų surinkimas turi nedrumsti gyventojų ramybės, neskleisti triukšmo, blogų kvapų. Dėl to aikštelė ir bus atokiai nuo sodybų. Negalime toliau vežti atliekų į miškus ir kratyti, kur papuola. Jei Europa ir pati Lietuva skiria lėšų naujoms aikštelėms arčiau gyventojų įrengti, reikia tokia galimybe naudotis. Šalinkime atliekas civilizuotai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių