Virtualiosios valiutos: nenusvilkite nagų

„Nauja mašina, laiku sumokėtos įmokos už butą, atostogos užsienyje. Mano gyvenimą radikaliai pakeitė bitkoinai“, – prisipažįsta penkiasdešimtmetė ekonomistė Silvija, dar neseniai vos galą su galu sudūrusi. Apie bitkoinus prabilta prieš kelerius metus ir jie sparčiai įsiveržė į nemažos žmonių dalies kasdienybę. Virtualiąja valiuta susižavėta kaip galimybe greitai ir lengvai užsidirbti ir net praturtėti, tačiau specialistai įspėja, jog savo veiksmus reikia apgalvoti, jei nori nenudegti nagų.

Be bankų, bet neapsaugoti

Kriptovaliuta – tai skaitmeninė, arba virtuali, valiuta, leidžianti anonimiškai atlikti internetinius mokėjimus tiesiogiai tarp vartotojų nesinaudojant bankais ar kitais tarpininkais. Kriptovaliutos neturi fizinės išraiškos – nėra jų monetų ar banknotų, kuriuos būtų galima pačiupinėti. Jos egzistuoja tik virtualiame pasaulyje. Kriptovaliutą galima gauti vadinamuoju „kasimo“ būdu, turint specialią kriptovaliutų piniginę. Jos entuziastai sako, kad kriptovaliutos patobulins finansų, sveikatos ir kt. sektorius, tuo metu kritikai atrėžia, kad ji gali tapti priemone sukčiams pasisavinti pinigus.

Kriptovaliutų vertę nustato paklausos-pasiūlos dėsnis. Kuo daugiau žmonių nori įsigyti kriptovaliutos, tuo jos vertė yra didesnė, ir atvirkščiai. Pati populiariausia ir geriausiai žinoma kriptovaliuta yra bitkoinai. Ką tik atsiradę bitkoinai buvo verti kelių JAV dolerio centų. 2013 metais bitkoinų vertė buvo 1000 JAV dolerių, neseniai kainavo ir apie 5000 eurų, o bendra visų apyvartoje esančių bitkoinų vertė siekia apie 83 mlrd. eurų. Pasaulyje kriptovaliutas naudoja apie 6 milijonus žmonių.

Lietuvos banko vyresnysis specialistas Audrius Šilgailis įspėja, kad bitkoinai nėra apsaugoti – bitkoinų keitykloms ir virtualioms piniginėms daugelyje šalių, tarp jų ir Lietuvoje, netaikomi jokie reikalavimai. „Bitkoinai, laikomi keitykloje, nėra niekaip apsaugoti. Lyginant su indėliais ar paprastomis tradicinėms investicijomis, jiems nėra taikomi nei indėlių, nei investicijų draudimai. Jeigu įvyktų taip, kad internetiniai hakeriai paimtų ir pavogtų jūsų turimus bitkoinus, jums juos atgauti nėra jokių galimybių, ir niekas jūsų praradimų ar nuostolių nekompensuos“, – vienoje iš televizijos laidų kalbėjo A. Šilgailis.

Realus uždarbis – abejotinas

Uždirbti realias pajamas iš bitkoinų taip pat įmanoma, kaip laimėti loterijoje, kalbėdamas apie kriptovaliutas sakė „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Aiškindamas, kodėl pernai įvyko lūžis kriptovaliutų rinkose, ekonomistas teigė, kad žmonės visada pirko šlamštą. „Esminis klausimas, kurį girdėjau: kodėl 2017 metais bitkoinai pradėjo brangti ir kodėl įvyko lūžis? Atsakymas – žmonės visais laikais pirko šlamštą, o 2017 m. atsirado daug pirkėjų. Atsirado lūžio taškas, kai buvo pastebėtas įspūdingas brangimas, beveik be jokių korekcijų, ir buvo suprasta, kad reikia šokti į tą traukinį“, – trečiadienį Ekonomikos forume kalbėjo „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas N. Mačiulis. Anot jo, neteisinga tikėtis, kad iš bitkoinų įmanoma realiai uždirbti. „Kai girdime, kad kriptovaliutų kasėjas nusipirko prabangų automobilį, tai nereiškia, kad jis jį nusipirko, nes kasa valiutas. Jis nusipirko jį, nes yra turtingas ir gali dalį pinigų išmesti automobiliui ir dalį – valiutų kasimui“, – kalbėjo ekonomistas. „Bitkoinas apskritai kasdieniams atsiskaitymams yra visiškai netinkamas. Juolab kad bitkoino sąnaudos yra labai didelės, vienas sandoris reikalauja tiek elektros, kiek aš suvartoju per visą mėnesį, tai tikrai nėra pigi ir efektyvi priemonė“, – pažymėjo jis. Pasak ekonomisto, per įsilaužimus prarastos lėšos taip pat yra įspūdingos, todėl bitkoinų saugumas yra santykinis. Fiksuotos pasiūlos valiuta, kurią taip giria bitkoinų šalininkai, taip pat nėra privalumas. „Su nuolat brangstančia valiuta pirkti kasdienio vartojimo prekes yra beprasmiška, nes rytoj valiuta jau bus brangesnė ir tu jausiesi kažką praradęs“, – kalbėjo jis.

Parengė Reda MILVYDIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių