Verslas

Ūkininkų šeima stengiasi gyventi europietiškai


Endriejaviškis Andrius Vainius – vienas iš jauniausių, bet stambiausių ūkininkų Endriejavo seniūnijoje. Pasinaudojęs europine parama, jis sukūrė modernų pieno ūkį. Klaipėdos rajono konkurse „Metų ūkis 2008“ jis pelnė antrąją vietą.


Viltys ir galimybės


Prieš dešimtmetį pradėjusių ūkininkauti Vaidos ir Andriaus Vainių pastangos, triūsas įvertintas pernai. Jaunųjų ūkininkų namuose, matomiausioje vietoje, išdėstyti padėkos raštai ir diplomai byloja jų džiaugsmą ir pasitikėjimą.


35-erių metų Andrius su pora metų jaunesne žmona Vaida šypsodamiesi pasakojo, kaip keitėsi jų planai ir viltys, kodėl pasirinko žemės ūkį. Juk jis nuo jaunumės žinojo, koks kaime darbas – tikra vargo vakarienė.


Taigi vaikinas įstojo į tuometį Rietavo žemės ūkio technikumą, kad įsigytų mechaniko specialybę. Tada dar gyvavo kolūkiai, ir jis tikėjosi, kad baigęs mokslus grįšiąs į gimtinę dirbti. Tačiau per tą laiką sugriuvo ne tik kolūkis, bet ir žemės ūkio bendrovės.


Iš pradžių Andrius dirbo apsaugos tarnyboje. Sukūrė šeimą. „Neturėjome galimybės gyventi mieste – reikėjo mokėti nuomą už būstą. Taigi nusprendėme kabintis į gyvenimą kaime“, – pridūrė Vaida.


Ir jaunieji Vainiai sugrįžo į gimtinę.


Andriaus tėvai jau buvo pradėję ūkininkauti. Jis prisipažino, kad tai turėjo įtakos apsisprendžiant verstis iš žemės ūkio. Prieš dešimtmetį jaunieji Vainiai įkūrė savo ūkį. „Jeigu ne tėvai, galbūt būtume išvykę uždarbiauti į užsienį kaip dauguma lietuvaičių. Bet gerai ten, kur mūsų nėra“, – šyptelėjo Vaida.


Modernizavo pieno ūkį


„Iš irstančios bendrovės nusipirkome telyčaičių, veršelių. Užsiauginome ir pradėjome formuoti bandą nuo 8 karvių, – šypsodamasis kalbėjo Andrius Vainius. – Dabar mūsų ūkyje yra daugiau kaip 70 melžiamų karvių, tiek pat prieauglio, dirbame 300 hektarų žemės, iš kurios tik 32 ha nuosava.“


Endriejave gyvenantys jaunieji ūkininkai Auksorų kaime, už kelių kilometrų, nusipirko dvi senas karvides, pašarų cechą, kuriems remontuoti reikėjo nemažai lėšų, be to, įsigyti įrangą. A. Vainius ryžosi pasinaudoti kaimo plėtros programos galimybėmis.


Gavęs lėšų pagal priemonę Pieno direktyva, ūkininkas įsigijo modernią melžimo įrangą, 3 tonų talpos automatizuotą šaldytuvą. Pagal Nitratų direktyvą gautą paramą naudoja mėšlidei įrengti, kurią turi baigti šiemet.


Be to, Vainiai gavo europinę paramą specializuoto pieno ūkio pozicijai stiprinti, modernizuoti pašarų gamybą. Taigi atsirado galimybė įsigyti modernų traktorių, žemės dirbimo, šienavimo technikos. Pernai už savo lėšas nusipirko dar vieną traktoriuką, dirvų skutiką.


Šiais metais Andrius ryžosi pasinaudoti supaprastinta tvarka teikiama Europos Sąjungos parama.


Viską, ką uždirbame, investuojame į savo ūkį, – kalbėjo ūkininkai. – Esame skolingi bankui – kas mėnesį atseikėjame nemažą sumą už skolas.“


„Ogi aplinkiniai galvoja, kad mes viską veltui gauname. Jie nežiūri, kaip sunkiai dirbame, bet pavyduliauja, priekabiauja“, – atvirai kalbėjo Vaida.


Andrius pridūrė, kad tuo metu, kai daugelis jaunų žmonių statėsi namus, poilsiavo užsienyje, jie savo lėšas investavo į ūkį.


Dabar Vainių pieno ūkyje dirba trys samdomi darbininkai.


Sunkių minčių neišvengia


Ūkininkai Vainiai prisipažino nesitikėję, jog šiemet taip atpigs pienas. „Jo savikaina – 70 centų, o mums už kilogramą moka tik 55 ct. O juk buvo metas, kai gaudavome po 90 centų ir net po litą, – kalbėjo Andrius. – O parduotuvėje ar atpigo pienas 50 centų? Buvo sunkių dienų, kai norėjosi mesti ūkį. Bet mes to daryti negalime, nes 5 metams turime įsipareigojimus.“


Vaida ir Andrius įsikūrę daugiabučiame gyvenamajame name. Patys čia nusipirkę butą, jį šiuolaikiškai, patogiai įsirengė. Vienuolikametį sūnų Matą ir dvejų metų dukrelę Auksę auginantys ūkininkai sakė, jog esantys europiečiai, todėl ir stengiasi taip gyventi.


„Dalyvaujame Endriejavo bendruomenės renginiuose – pagal galimybę remiame juos, – sakė Andrius. – Stengiamės dalyvauti ūkininkų renginiuose, šventėse, projektuose. Važiuojame į šventes Klaipėdoje, poilsiaujame Druskininkuose.“ Jie akcentavo, kad ūkyje daug padeda abiejų tėveliai – už tai jiems labai dėkingi.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių