Vandens bijojusi mažylė nuskendo tvenkinyje

Šventinį Joninių savaitgalį Klaipėdos rajone įvyko skaudi nelaimė. Penktadienį Toleikių kaime esančiame tvenkinyje nuskendo trimetė mergaitė. „Banga“ aiškinosi nelaimės detales.

Pasigedo vyresnioji sesuo

Iš pirmo žvilgsnio nedidukas nuošalioje Toleikių kaimo vietovėje esantis tvenkinys penktadienio vakare apie 20.30 val. buvo lemtingas vos 3 metų mergaitei. „Toleikių gyventoja su dviem mažametėmis dukromis leido laiką prie tvenkinio. Jaunesniosios sesutės pasigedo 6-erių metų sesuo. Kūną vandenyje rado pati mama, o jį ištraukė tuo metu taip pat prie tvenkinio buvęs jaunuolis. Motinai nustatytas vidutinis 2,49 promilių girtumo laipsnis. Šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, renkami duomenys, vykdomos artimųjų apklausos ir laukiama ekspertizės išvadų“, – informavo Klaipėdos rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Gražvydas Grišanovas. „Bangai“ nuvykus į Toleikius, paaiškėjo ir daugiau nelaimės detalių.

Kaip pasakojo vardo viešinti nenorėjusi netoliese nelaimės vietos gyvenanti mergina, mergytės pirmiausia pasigedo ne vyresnioji sesutė, o tvenkinyje besimaudžiusi 10-metė. Ji klustelėjo nuskendusios mergaitės sesės, ar ji nemačiusi mažylės. Apsižvalgiusi ir nepastebėjusi sesers, ši nuskubėjo pas mamą. Prasidėjo paieškos. Išsigandusi motina puolė ieškoti eglių alėjos link. Rado tik pamestą paspirtuką. Tuomet skubėjo pas kaimynus. Mat kartais mergytė ten skanaudavo uogų. Mergaitė bijojo vandens, tad tvenkinys buvo galutinė paieškų stotelė, deja, lemtinga. Jame ir rastas 3-metės kūnas, jį ištraukė klaipėdiškis jaunuolis. Pasak gydytojų, mergaitė po vandeniu praleido apie 10 minučių, kurios buvo lemtingos. Nors dar ir bandyta daryti dirbtinį kvėpimą, pastangos buvo bergždžios. Ją ištiko klinikinė mirtis.

„Ši tragedija – lyg mistika. Nesuvokiu, kaip niekas nepastebėjo. Juk tuo metu tvenkinyje maudėsi dvi dešimtmetės, kurias prižiūrėjo prie kranto sėdėjęs vyras. Kitapus tvenkinio laiką leido jaunimas. Mama sėdėjo kiek tolėliau ant kalniuko ir stebėdama vandens telkinį šnekučiavosi su drauge. Kiek girdėjau, nebuvo jokio triukšmo, net vanduo nesujudėjo“, – detales vardijo šoką patyrusi gyventoja.

Kaip pasakojo Toleikių gyventoja Zita Radavičienė, tvenkinys nebuvo itin populiarus. Jame dažniausiai maudydavosi tik aplinkiniai gyventojai. „Tačiau nuo šiol į tą pusę net kojos nekelsime“, – užtikrino moteris.

Kaimynai užstoja mamą

Daugelis internautų smerkia mažylės mamą, tačiau kaimynai, gyvenantys tame pačiame name, tikina, kad žiniasklaidoje apstu šmeižto, o moteris toli gražu ne „pijokė“. „Visi nori sensacijų ir puola kaltinti. Tai nelaimė, o ne nepriežiūra. Niekas nesame apsaugoti. Gali būti lemtingos kelios minutės ar sekundės. Teisti lengviausia. Tai tikrai nebuvo išgertuvės. Grįžusi iš Klaipėdos šeimyna nusprendė išsimaudyti tvenkinyje ir keliauti miegoti. Dieną ji galbūt atsipalaidavimui ir išgėrė butelį alaus, tačiau tikrai ne daugiau. Buvo karšta diena, o moteris smulkutė. Tad tiek tereikia. Visi esame žmonės. Taip galėjo nutikti bet kam“, – piktinosi gyventojai.

Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas G. Grišanovas „Bangą“ informavo, kad pareigūnams nuvykus į įvykio vietą išgertuvių ženklų nepastebėta. „Iš liudininkų pasakojimų galima manyti, kad šeima tikrai yra negeriantys asmenys ir rūpestingi tėvai. Tačiau suveikė žmogiškasis faktorius. Visgi buvo šventinis periodas. Žmonės galbūt tiesiog atsipalaidavo. Be to, niekas nėra apsaugoti nuo nelaimių“, – sakė Kriminalinės policijos viršininkas.

Kaimynė Z. Radavičienė apie mergaitės motiną atsiliepė tik geriausiais žodžiais. „Ji tikrai rūpinasi savo vaikais ir nėra valkata ar „pijokė“. Nei geriančios, nei rūkančios nesu mačiusi. Vaikučiai visuomet būdavo prižiūrėti, gražiai aprengti, tvarkingi ir kultūringi. Jiems dėmesio netrūko. Širdis daužosi pagalvojus, kad mažylės nebėra. Esame šoke. Prisimenu, mergytė buvo labai drąsi ir judri, o veidelį nuolat puošdavo šypsena. Dar prieš savaitę po kiemą lyg podiumu su mamos aukštakulniais puikavosi“, – ašaras tramdė moteris.

Kita Toleikių gyventoja pritarė kaimynės nuomonei ir tikino, kad sklandančios įvairios versijos dar labiau skaudina netektį patyrusią mamą. Anot jos, kaltę jaučia ir skaičiuoja minutes, galėjusias pakeisti mažylės likimą, visi tuo metu prie tvenkinio buvę žmonės.

Vardan saugumo – per daug neatsipalaiduoti

Anot Gargždų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko Tomo Taučiaus, pagrindinė skendimo priežastis visgi yra prie vandens telkinių vartojamas alkoholis, o dažniausiai gyvybę vanduo pasiglemžia ne skęstančiojo, o puolusio jį gelbėti asmens. „Žmonės linkę atsipalaiduoti, praranda kontrolę ir pervertina savo jėgas. Įsitikinę, kad yra geri plaukikai, puola nardyti ir plaukioti vandenyje, nevengdami siekti maksimalaus gylio. Tačiau būtina suvokti, kad vandenyje galima saugiai jaustis tik tuomet, kai be sustojimo sugebama nuplaukti 400 metrų ir plūduriuoti vandenyje mažiausiai 30 minučių. Praktika rodo, kad dažniausiai vandenyje besiblaškantis asmuo pradeda nesąmoningai skandinti įsikibdamas ar čiupdamas už kaklo į pagalbą atskubėjusįjį ir taip sukelia pavojų geradario gyvybei“, – akcentavo T. Taučius.

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Klaipėdos rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Rasa Jonauskaitė prašo gyventojų atsargiai elgtis prie vandens telkinių: „Kad išvengtumėte skaudžių nelaimių, turite būti ypač atsargūs.“

R. Jonauskaitė pataria nesimaudyti nežinomose, nuošaliose vietose: geriau pasirinkti paplūdimį arba vietą, kur maudosi daugiau žmonių ir kur budi gelbėtojai. Mažamečiams vaikams draudžiama maudytis be suaugusiųjų priežiūros.

„Jei pasijutote blogai, nelaukite ir lipkite iš vandens. Pradėję skęsti pasistenkite įkvėpti kuo daugiau oro, o dėmesį į save atkreipkite mojuodami rankomis. Pamatę skęstantį žmogų, kuo skubiau kvieskite gelbėjimo tarnybas bendruoju pagalbos telefonu 112. Tada apsidairykite, ar šalia nėra kokios nors gelbėjimo arba parankinės priemonės (gelbėjimo rato, valties, čiužinio ir kt.), kuria naudojantis būtų galima padėti skęstančiajam. Jeigu įmanoma, pamėginkite pasiekti jį ranka, stora medžio šaka arba numeskite virvę. Įsidėmėkite, jog gelbėti skęstantįjį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus ir moka tai atlikti praktiškai“, – pridūrė pareigūnė.

Aistė NOREIKAITĖ


KOMENTARAS

  • Psichologė Daiva Grikšienė pastebi, kad mamos smerkimas tik dar labiau apsunkina tragediją patyrusios šeimos emocinę būklę. „Nederėtų švaistytis komentarais ar kaltinimais. Žodžiais sunku apsakyti, ką išgyvena pati mama. Jos palydovais dar ne vienerius metus, o galbūt ir visą gyvenimą taps liūdesys, širdgėla, nerimas, pyktis, kaltė, savigrauža, įtampa, baimė, bejėgiškumas, tuštuma. Įveikti šią netektį prireiks artimųjų palaikymo ir vidinės stiprybės. Gali tekti susidurti ir su depresija ar kitais psichologiniais sutrikimais. Vyresnioji sesutė taip pat gali save kaltinti dėl mažylės mirties. Jau 6-erių metų vaikui yra įskiepytas atsakomybės jausmas. Tad ji gali jaustis neatlikusi savo pareigos. Tikėtina, kad vaikui ilgą laiką dar atrodys, kad sesutė grįš. Vaikams ypač sunku suvokti ir priimti tokias netektis“, – pasakojo psichologė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių