Vakcinacija vyksta: ne viskas kaip sviestu patepta

Vakcinacija vyksta: ne viskas kaip sviestu patepta

Šią savaitę Klaipėdos rajone toliau tęsiamas švietimo įstaigų darbuotojų skiepijimas. Ketvirtadienį ir penktadienį vakcinacija vyko Vėžaičiuose, Veiviržėnuose, Priekulėje, Endriejave, Plikiuose. Skelbta, jog iš viso sutinka būti skiepijami 838 rajono švietimo įstaigų darbuotojai.

Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas tvirtina, kad iš klaidų, kuomet skiepijant švietimo įstaigų darbuotojus Gargždų kultūros centre nepavyko išvengti gyvos eilės, pasimokyta ir šįkart laikai skiepijamiems asmenims skirti minučių tikslumu, pasirūpinta ir eilės koordinavimu, siekiant išvengti būriavimosi.

Numatė daugiau laiko

Anot P. Serapino, buvo nustatyti didesni laiko tarpai tarp skiepijamųjų, taip pat pertraukos, jei kažkas nepavyktų ar prireiktų patvarkyti patalpas, ar darbuotojų trumpam atokvėpiui. Dėl to skiepijimui numatytas buvo ilgesnis laikas. Šįkart buvo pagalvota ir apie eilės koordinatorių, kuris buvo arba iš Gargždų PSPC, arba iš įstaigos, kurioje vyko skiepijimas, priklausomai nuo konkrečios situacijos. „Koordinatorius į patalpas įleido tik tiek žmonių, kiek įmanoma suvaldyti. Kad nebūtų jokios eilės patalpose. Vieno laiko nėra, kiekvienas mokytojas gavo konkretų savo atvykimo laiką. Kur buvo galimybė, ten skiepijamieji per vienas duris įėjo, per kitas išėjo“, – „Bangai“ aiškino vyriausiasis gydytojas P. Serapinas.

Paklaustas, ar sulaukia šeimos gydytojai pacientų nusiskundimų dėl vienos ar kitos vakcinos poveikio, atsakė: „Kai visi nėra apklausiami, iš pasiekiamos informacijos, kad kažkam kažkas buvo sunkiau ar lengviau, daryti apibendrinimų nederėtų. Daugiausia skundžiamasi tiesiog dėl bendro negalavimo, raumenų, galvos skausmo. Tai dalies žmonių normali reakcija į skiepą.“

„Darbuotojai, klausęsi nuotolinio pasitarimo, išsakė nepasitenkinimą pateikta informacija, skubėjo išsibraukti iš skiepijamųjų sąrašų. Žmonės nori skiepytis, nori dirbti kontakte su vaikais, bet persirgę COVID-19 yra nežinomybėje“, – kalbėjo Veiviržėnų gimnazijos direktorė L. Navickienė.Visos šiuo metu Europos Sąjungoje naudojamos vakcinos yra saugios ir efektyvios. Jų efektyvumas siekia nuo 70 iki 95 procentų.

Aiškinosi nuotoliniame susitikime

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vyriausioji specialistė Rita Rapalienė „Bangai“ sakė, kad dar trečiadienį siekiant kuo išsamiau informuoti šiuo metu skiepijamus mokytojus, buvo surengtas nuotolinis susitikimas su rajono švietimo bendruomene, kuriame dalyvavo ne tik Savivaldybės atstovai, bet ir Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Agnė Jakubčionytė. Susitikimą stebėjo internetu ir daug švietimo įstaigų darbuotojų.

Veiviržėnų gimnazijos direktorė Laima Navickienė „Bangai“ sakė, kad nors pirminiame skiepijamųjų sąraše buvo įtrauktas 81 Veiviržėnų gimnazijos darbuotojas, jau ketvirtadienį apie 20 žmonių atsisakė skiepytis argumentuodami, kad minėtame susitikime negavo konkrečių atsakymų į rūpimus klausimus. „Mūsų gimnazijoje koronavirusu sirgo nemažai žmonių, 20 yra persirgę COVID-19 ir turi susiformavusius antikūnus, tačiau jie buvo įtraukti į sąrašo galą, mat sutinka ir nori skiepytis, bet tuomet, kai jau nebeturės imuniteto. Į sąrašą persirgę žmonės (su antikūnais) buvo įtraukti, kad neprarastų galimybės prioritetine tvarka pasiskiepyti kaip švietimo darbuotojai. Tačiau paaiškėjo, jei nesiskiepijame dabar, iškrentame iš sąrašo ir netenkame prioriteto“, – stebėjosi tokia situacija gimnazijos direktorė.

Prioritetus nustato ministerija

Dėl Veiviržėnų, pasak Savivaldybės atstovės R. Rapalienės, tokia situacija susidarė, nes vadovė pateikė neteisingus sąrašus, į juos įtraukdama ir COVID-19 persirgusius mokytojus: „Norime priminti, kad ne Savivaldybė nustato prioritetus, kas gali gauti skiepą. Prioritetines grupes nustato Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), taip pat ir tvarką, kas ir kokiais atvejais yra neskiepijami. Šiuo atveju, SAM ministro pasirašytame įsakyme yra nustatyta, kad tie asmenys, kurie yra persirgę koronavirusu per pastaruosius tris mėnesius, bus neskiepijami, nebent jų IgG antikūnų tyrimo rezultatai prieš skiepijimą yra neigiami.“

Kadangi švietimo įstaigų darbuotojų vakcinavimo etapas eina į pabaigą ir netrukus turėtų būti vakcinuojama kita prioritetinė grupė – 65 metų ir vyresni asmenys, akivaizdu, kad tie „Mokyklos sekretorei dėl skiepų eilės teko skambinėti darbuotojams, išgirsti daug klausimų, į kuriuos ji neturi kompetencijos atsakyti“, – pastebėjo Vėžaičių pagrindinės mokyklos direktorė D. Baliutavičienė.mokytojai, kurie skiepo negavo dėl ministro įsakyme įtrauktų priežasčių, turės laukti eilės pagal savo amžiaus prioritetą, kaip ir likusi visuomenės dalis. „Susitikime su įstaigų vadovais visa ši informacija buvo pateikta, be to, pabrėžta, kad šie asmenys arba kol kas abejojantieji dėl skiepų galės pasiskiepyti vėliau su kitais gyventojais“, – užtikrino Savivaldybės Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vyriausioji specialistė.

Kviečia ugdymo įstaigos

Švietimo bendruomenę stebina ir tai, kad apie skiepijimo laikus darbuotojams jie turi pranešti patys, nors buvo informuoti, kad besiskiepijantys žmonės gaus SMS iš skiepijimo organizatorių. Vėžaičių pagrindinės mokyklos direktorė Dalia Baliutavičienė „Bangai“ sakė per vadovų pasitarimą siūliusi, kad švietimo įstaigų darbuotojus apie jų skiepijimosi laiką galėtų informuoti visuomenės sveikatos specialistai, priklausantys Visuomenės sveikatos biurui, tačiau į šį pasiūlymą nebuvo sureaguota. „Sekretorei teko skambinėti, išgirsti daug klausimų, į kuriuos ji neturi kompetencijos atsakyti“, – pastebėjo direktorė D. Baliutavičienė.

Anot Savivaldybės atstovės R. Rapalienės, šiuo metu yra tobulinama visos Lietuvos mastu veiksianti išankstinio registravimo sistema (IPR IS). Tai padarius, asmenys, norintys skiepytis ir užsiregistravę, bus informuojami SMS žinute apie konkretų skiepijimo laiką. „Kol tokios galimybės nėra, Savivaldybė ieško būdų, kaip kuo efektyviau informuoti žmones, kurie gali skiepytis. Iki šiol tai atliko Savivaldybės specialistė, tačiau, kalbant apie mokytojus, kurie buvo skiepijami vasario 18–19 d., fiziškai nebebūtume spėję visų informuoti, tad buvo priimtas sprendimas skiepijimo grafiką su nurodytu laiku konkrečiam asmeniui išsiųsti kiekvienai ugdymo įstaigai, kad ši informuotų darbuotojus apie paskirtą valandą ir minutę, kada jie gali atvykti dėl skiepo“, – paaiškino situaciją Savivaldybės Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vyriausioji specialistė.

Ji pridūrė, jog įstaigų vadovai yra būtent tie asmenys, kurie labiausiai suinteresuoti, kad jų darbuotojas būtų paskiepytas ir saugus, tad savo kolektyvo informavimas jiems yra prioritetas.

Skiepijimas 6 vietose

Keliamas ambicingas tikslas, kad iki šio vidurvasario būtų paskiepyta 70 proc. populiacijos ir visuomenė įgytų kolektyvinį imunitetą. Vyriausybės atstovai teigia, kad toks tikslas yra pasiekiamas, tačiau viskas priklauso nuo vakcinos tiekimo spartos. Europos Komisijos nuomone, kolektyvinis imunitetas nuo koronaviruso galėtų būti Europos Sąjungoje pasiektas iki vasaros pabaigos.

Klaipėdos rajone skiepijimas vyks 6 vietose: Gargžduose, Gargždų kultūros centre (skiepijami Gargždų, Dovilų ir Dauparų–Kvietinių seniūnijų gyventojai); Plikiuose, Plikių ambulatorijoje (skiepijami Kretingalės ir Sendvario seniūnijų gyventojai); Vėžaičiuose, Vėžaičių konferencijų centre (skiepijami Vėžaičių seniūnijos gyventojai); Endriejave, Endriejavo mokyklos sporto salėje (skiepijami Endriejavo ir Judrėnų seniūnijų gyventojai); Veiviržėnuose, Veiviržėnų kultūros centre, (skiepijami Veiviržėnų ir Agluonėnų seniūnijų gyventojai); Priekulėje, Priekulės kultūros centre (skiepijami Priekulės seniūnijos gyventojai).

Prie vakcinavimo proceso ketina prisijungti ir Raudonojo kryžiaus savanoriai, padėsiantys valdyti srautus ir kitais nenumatytais atvejais.


TAI ŽINOTINA

  • Vasario 22–27 dienomis Gargždų vakcinavimo centre (Gargždų kultūros centre) bus skiepijami Gargždų, Dovilų, Dauparų–Kvietinių seniūnijose dirbantys švietimo įstaigų darbuotojai.
  • Vasario 15–19 dienomis Klaipėdos rajonui skirta 264 „Pfizer“ ir 400 „AstraZeneca“ vakcinos dozių.
  • Vakcinos neturima tiek, kad būtų galima rinktis, kuria jų skiepytis.
  • Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymu, „AstraZeneca“ vakcina paskiepyti asmenys antrą vakcinos dozę gaus po 12 savaičių nuo pirmo skiepo.
  • Asmenys negali būti skiepijami privalomai.
  • Savivaldybė yra atsakinga tik už skiepijimo proceso organizavimą. O klausimais dėl galimybių skiepytis dėl sveikatos būklės reikia konsultuotis su savo šeimos gydytoju.
  • Kad gyventojams būtų suteikta kuo daugiau informacijos, susijusios su koronavirusu ir skiepijimu, darbo dienomis nuo 8 iki 17 val. galima konsultuotis su Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistėmis. Klausimus galima
  • pateikti tel.: 8 655 15 848, 8 655 14 095 arba el. paštu korona@visuomenessveikata.lt.

Agnė ADOMAITĖ

„Bangos“ archyvo nuotr.


Taip pat skaitykite:

Skelbiamas konkursas Gargždų seniūno pareigoms
„Jaunimo erdvės“ tinklalaidė
Ką reikia žinoti apie skiepijimo procesą?
Laikas išsirinkti! Balsuok už labiausiai patikusias gyventojų idėjas!
Centralizuotas šildymas Priekulėje – tik vizijose
Klaipėdos LEZ plėtra rajone – proveržis ekonomikai
Mediacija – taiki alternatyva sprendžiant ne tik šeimos ginčus
Pirmieji žingsniai Gargžduose... ir saulėlydis
Lietuvos istoriografijos paminklas
Nuotolinės studijos suvaržė pirmakursius ir užsienyje, ir Lietuvoje
Jaunieji šachmatininkai – nuotolinėse šachmatų pirmenybėse
Pavasaris: kaip pagyvinti minimalistinį miegamojo interjerą
Maudymosi kostiumėlių tendencijos 2021-aisiais

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Šimtadienio klūpsniai

Prieškovidinio laikotarpio mokyklose vasaris būdavo…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook