Vakaras Priekulėje: arčiau aukštosios kultūros

Prieš dešimtmetį šalyje prigijusią tarptautinę Kultūros dieną Klaipėdos rajone pirmasis pradėjo švęsti Priekulės kultūros cent­ras. Pernai šiam kolektyvui buvo patikėta surengti šventinį minėjimą, į kurį atvyko rajono kultūros centrų darbuotojai, bibliotekininkai ir muziejininkai, taip pat Savivaldybės atstovai, E. Vicherto premijos kandidatai.

Šiemet priekuliškiai vėl pakvietė visus į nepaprastą vakarą, kuriame šėlo visos meno rūšys.

Vesti į šviesą

Kaskart vykdamas į Priekulės kultūros centro renginius, nežinai, ką sumanę ir kuo nustebins čia dirbantys kultūros darbuotojai.

Praėjusį penktadienį susirinkus rajono kultūros darbuotojams, muziejininkams, bibliotekininkams, E. Vicherto premijos kandidatams, valdžios atstovams, suvoki rengėjų siekį vakaro dalyvius atplėšti nuo kasdienybės, buitiškumo, monotonijos ir priversti susimąstyti, kas yra tikroji, aukštoji kultūra. Reikėjo daug pastangų, kad pasijustume tarsi kosmose, nežemiškame pasaulyje.

„Nikolajus Rerichas teigė, kad žmonijos ir kiekvienos asmenybės ėjimas į kultūrą vyksta etapais: iš nemokšiškumo mes pereiname į civilizaciją, po to gauname išsimokslinimą, po to seka inteligentiškumo suvokimas, vėliau vyksta subtilėjimo procesas, dar vėliau sintezės būdu pradedame suvokti aukštąją kultūrą“, – viena iš vakaro vedėjų, Priekulės kultūros centro direktorė, Alanta Zapalskienė paaiškino kūrybines ištakas.

N. Rericho, mokslininko, filosofo, menininko, pasiūlytas kultūros vertybių apsaugos simbolis – Taikos vėliava tą vakarą puošė Priekulės kultūros centro salę.

A. Zapalskienė ir režisierius Domininkas Malajavas susirinkusiuosius pakvietė atviram, nuoširdžiam bendravimui. „Jeigu kuriate žemėje grožį, esate kultūros darbuotojai. N. Rerichas savo veikaluose ragino gyventi, tobulėti, mokytis, suklydus vėl keltis, vesti žmones į šviesą“, – sakė A. Zapalskienė.

Atiduoti deramą pagarbą

Vakaro dalyvius sveikindamas Priekulės Šv. Antano Paduviečio parapijos klebonas kanauninkas Viktoras Ačas priminė, jog kultūra susijusi su pasaulio pažinimu: „Kultūros darbuotojai puoselėja pažinimą ir priima vertybes, ištaurina jas ir priartina prie visuomenės... Reikia, kad žmonės atiduotų deramą pagarbą kultūros darbuotojams. Tegul Dievas laimina jus.“

A. Zapalskienė akcentavo, jog tarptautinė Kultūros diena – aukščiausių vibracijų, emocijų, taisyklių visuma. Nemirtinga – amžina.

Nekasdienėje aplinkoje sielos muziką atliko klaipėdiškių trio – Mindaugas, Laimonas ir Kristijonas. Elektroninių kliedesių muzika? Laisva muzika – laisvė ją suprasti ir priimti. Bet joje atsiskleidžia kūrybiškumas. Nežemiškos šokėjos kūrė kosmoso, aukštosios materijos, pojūtį. Beje, rengiant šventinį vakarą dalyvavo ne tik visi šio cent­ro darbuotojai, bet ir jų artimieji.

Nominacijos kuriantiesiems grožį

Savitai pristatytos 5 nominacijos kultūros darbuotojams, kantriai, atsidavusiai dirbusiems, drąsiai ėjusiems savo keliu, bandžiusiems aplinką daryti gražesnę. Bet pirmasis prizas – simbolinė ranka įteikta rajono Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjui Gintautui Bareikiui, kad vadovui būtų tvirčiau su „trimis“.

Jis paskelbė pirmąją nominaciją: daugiau nei 30 metų vaikus mokančiai choreografijos pagrindų, darančiai juos laimingus – Gargždų kultūros centro vaikų šokių studijos „Trepsiukas“ vadovei Lilijai Šepčenko.

Nominacija atiteko ir, G. Bareikio teigimu, ypatingos kantrybės, didelės vidinės stiprybės, subūrusiai fantastinį kolektyvą ir be lėšų statančiai kultūros namus Dovilų etninės kultūros centro vadovei Lilijai Kerpienei.

Ją taip pat pelnė Vėžaičių kultūros centro direktorė Alma Slušnytė, pasak G. Bareikio, sukaupusi daug medžiagos apie Vėžaičių šviesuolius. Šiemet tarp nominuotųjų – ir J. Lankučio viešosios bibliotekos Agluonėnų filialo bibliotekininkė Erika Ramanauskienė. Dar viena nominacija, anot G. Bareikio, Drevernos sielai, tyliai darančiam gražius darbus, jaučiančiam didelę atsakomybę – visuomenininkui Algirdui Kvasiui.

Jiems iškilmingai įteikti prizai, juos pasveikino rajono Savivaldybės tarybos narė Rasa Petrauskienė, vicemerė Violeta Riaukienė ir kiti.

Šeštąjį kartą įteikta E. Vicherto premija jauniesiems talentams ugdyti. Šiemet ji paskirta Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturien­tui Andriui Girdžiui.

„Gera energetinė erdvė šioje salėje, – ištarė E. Vicherto premijos komisijos narė, „Bangos“ laikraščio redaktorė Vilija Butkuvienė. – Tokio lygio renginys Priekulės mieste... O sostinėje su panieka sakoma: „Kokia kultūra ten, provincijoje... Norėtųsi pakviesti anuos į šią salę, kad pamatytų, kiek garbės kultūrai, kiek išmonės. Jautėme muzikines instaliacijas, spektaklį, vaidybą, šokį. Čia siautėjo visos meno rūšys – pajutome ir supratome.“

Virginija LAPIENĖ

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Išbandymas net sniegu

Vakar ryte alpo širdis išvydus žiemos stebuklą. Toks neapsakomas grožis, siųstas iš Dangaus, yra mums ženklas, kad nustotume bambėti dėl…

Plačiau »

Vilija BUTKUVIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas

Ar laukiate pavasario?