Utėlės ropoja galvų nesirinkdamos

Pedikuliozė arba paprasčiau – utėlėtumas. Tokią nemalonią problemą šiuo metu sprendžia šeima, kuriai utėlių užkratą iš vaikų darželio parnešė dukra. Visuomenės sveikatos specialistai ramina, kad ugdymo įstaigose tai nėra masinis reiškinys – šį rudenį rajone užfiksuoti 29 atvejai. Tačiau utėlių arba glindų atsiradimą galvoje nebūtinai lemia apsileidimas. Tai gali būti neapdairus naudojimasis svetimomis šukomis, galvos apdangalais, net bičiuliavimasis su šią problemą turinčiu draugu.

Darželyje – sustiprinta švara

Gargždų vaikų ugdymo centro „Naminukas“ auklėtinės tėtis į „Bangos“ redakciją kreipėsi neslėpdamas apmaudo. Apie tai, kad jų penkiametė mergaitė turi utėlių, iš pradžių tėvai neįtarė. Esą darželio administracija tėvų neperspėjo, kad įstaigoje užfiksuota tokių atvejų ir būtina tikrinti vaiko galvą. Šiuo metu dukra neina į darželį, tačiau bėda dar paūmėjo – utėlės persimetė kitiems šeimos nariams. Namiškiai gydosi vaistinėje rekomenduotais preparatais. Jiems jau išleido 30 eurų.

„Naminuko“ direktorė Birutė Kasparavičienė neneigė, kad šį rudenį užfiksuoti du pedikuliozės atvejai. „Tie vaikai dabar neina į darželį. Darome viską, kad daugiau židinių neatsirastų: keičiame patalynę, skalbiame, lyginame karštu lygintuvu. Su auklėtojomis turėjome pasitarimą šia tema. Vaikų galvos tikrinamos prieš pietų miegą, kiekvienas turi savo šukas. Specialiomis priemonėmis patys dezinfekavome patalpas“, – tikino direktorė.

Pirmasis utėlėtumo atvejis užfiksuotas spalį. Mergaitei neleista lankyti darželio, rekomenduota gydytis namuose. Deja, po trijų savaičių į ugdymo įstaigą grįžusios auklėtinės galvoje rasta glindų. Tėvai dar kartą paprašyti vaiką vežtis namo. Atgal į įstaigą auklėtinė bus priimta tik pateikus šeimos gydytojo pažymą.

Ilgametę patirtį turinčios B. Kasparavičienės teigimu, utėlių randama net tvarkingų šeimų vaikų plaukuose. „Turime ugdytinių iš asocialių šeimų, į juos dėl to daugiau kreipiame dėmesio. Tačiau pas juos židinio neradome“, – užsiminė ji. Visgi direktorė svarstė, kad utėlių auklėtiniai į darželį jau galėjo atsinešti: „Gi dauguma lanko būrelius, važiuoja į kaimus ir kitas susibūrimo vietas.“

Su utėlių ar glindų turinčių vaikų tėvais darželio administracija bendrauja individualiai. „Nenorime ant lentos užsirašyti, kad esame utėlėti“, – pripažino direktorė.

Pradinukės pasidalijo glindomis

Kelių Gargždų „Minijos“ progimnazijos pradinukų tėvai šiemet irgi buvo priversti kovoti su glindomis. Tarp trečiokų atsiradusi problema spręsta nedelsiant – individualiai informuoti tėvai, patik­rintos visų pradinukų galvos. Mokyklos visuomenės sveikatos specialistė Violeta Žutautienė akcentavo, kad į sutartį su mokykla yra įtrauktas punktas, kuriuo tėvai leidžia tikrinti vaiko galvą. Toks įrašas yra visų ugdymo įstaigų sutartyse. Pradinukai esą tikrinami kiekvieną rudenį – į specia­listės kabinetą jie kviečiami po vieną, kad diagnozei pasitvirtinus neprasidėtų patyčios. Taip pat rekomenduojama galvas tikrinti po žiemos ir pavasario atostogų. Aukštesniųjų klasių mokiniai tikrinami esant poreikiui.

Progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Bušeckienė akcentavo, kad ši problema mokykloje – retai pasitaikanti. Atsiradus židiniui, nuo utėlių neapsaugoti ir suaugusieji, todėl personalas irgi nevengia tikrintis. Anot jos, su utėlėtų vaikų tėvais irgi bendraujama asmeniškai.

V. Žutautienė reziumavo, kad utėlės ar glindos dažniausiai puola mergaites. Ilgakasių pradinukių mamoms tuomet tikras vargas iššukuoti kenkėjus. „Žinoma, tėvams, kurie gyvenime tokios problemos nėra turėję, būna šokas. Tačiau tragedijos daryti nereikėtų, nes paisant specialistų rekomendacijų problema tikrai išsprendžiama“, – ramino ji.

Statistika netiksli

Rugsėjį ir spalį iš viso Klaipėdos rajono ugdymo įstaigose patikrinti 1 526 ikimokyklinio, priešmokyklinio amžiaus vaikai ir pradinukai, iš jų 29 atvejai buvo teigiami. Anot rajono Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistės Dalios Petrikienės, susisiekus su vaikų tėvais situacija buvo išspręsta.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyrius dalijasi kuklesne statistika – šiemet skyrius informuotas apie 6 pedikuliozės atvejus, pernai ir užpernai – po 5. Tokius duomenis specialistams pateikia šeimos gydytojai, tačiau neabejojama, kad dalis žmonių net nesikreipia į medikus. „Utėlės yra socialinė, estetinė problema. Vabzdžiai suaktyvėja bangomis, o utėlės atsiranda palankioje terpėje. Dėl to jų paplitimas labai priklauso nuo švaros namuose. Žinoma, jų parsinešti galima ir atsitiktinai, jei žmogus buvo kenkėjų židinyje. Kai utėlių yra kolektyve, ir švariausias vaikas jų gali parsinešti. Dėl to būtina turėti savo šukas – tai tas pats, kas kiekvienam naudoti savo dantų šepetėlį ar dažytis tik savo lūpdažiu“, – lygino VSC Gargždų skyriaus vedėja Aušra Syminienė.

Anot jos, daugelis tėvų net nesusimąsto, kad iš būrelio grįžusį vaiką reikėtų patikrinti – tarsi manoma, kad tokia problema higieniškos šeimos neištiks. Jei visgi atsirado glindų ar utėlių, svarbu šukuoti ir plauti galvą, ieškoti joje kenkėjų, valyti namus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių