Ukrainiečių ir lietuvių draugystę užmezgė biblioteka

Ukrainiečių ir lietuvių draugystę užmezgė biblioteka

Projekto dalyviai koncertavo tarptautiniame folkloro festivalyje „Liob šuokt, liob dainout“ Skuode.

 

Kartu sugiedota tautiška giesme Skuode su tarptautinio folkloro festivalio „Liob šuokt, liob dainout“ dalyviais ir viso pasaulio lietuviais Valstybės dieną baigėsi savaitę trukęs Jono Lankučio viešosios bibliotekos su kolegomis iš Skuodo savivaldybės viešosios bibliotekos tarptautinis projektas „Etno book“ (Lietuva – Ukraina). Itin įdomių veiklų, susitikimų, mokymų, kelionių, vakarų ir koncertų metu užsimezgusi ukrainiečių ir lietuvių draugystė nesibaigė – projekto dalyviai vėl susitiks, tik dabar jau Lvove, Ukrainoje.

Skuodo rajono savivaldybės mero pavaduotoja D. Budrienė projekto dalyvius nustebino ir kuršių apranga, ir žiniomis apie Apuolės piliakalnį.Nuo veiklos sukosi galva

Tokią turiningą ir įdomią, patriotiškumą, tautiškumą, bendrystę, pažinimą ir meilę gimtajam kraštui skatinančią, pažintinę programą jauniems motyvuotiems mokiniams sugalvojo ir tarptautinį projektą „Etno book“ (Lietuva – Ukraina) parašė Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė. Sumanymą padėjo įgyvendinti kolegos iš Skuodo savivaldybės viešosios bibliotekos.

Projekte falyvavo po 15 žmonių iš kiekvieno projekto partnerio. Atvyko svečiai iš Lvovo, Skuodo ir rajonui atstovaujantys gargždiškiai ir veiviržėniškiai. Projektą parėmė Klaipėdos rajono (880 €) ir Skuodo rajono (600 €) savivaldybės. Bibliotekininkai niekaip nebūtų išsivertę be pagalbininkų, juk dalyvius reikėjo ne tik apgyvendinti, pamaitinti, pasiūlyti įdomią programą, bet ir dovanų atsisveikinant įduoti. Pusę projekto laiko dalyviai leido Klaipėdos rajone, kitą pusę – Skuodo.

Gargždiškiams talkino Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro, Veiviržėnų amatų centro, Jono Gižo, Laisvės kovų ir tremties istorijos, Ievos Simonaitytės muziejų, Veiviržėnų, Drevernos kultūros centrų darbuotojai, filialų bibliotekai, Lankupių bendruomenė, jaunimo organizacijos.

Dėl itin prasto oro ne visus organizatorių sumanymus pavyko įgyvendinti, tačiau įdomios veiklos, prasmingų užsiėmimų tikrai netrūko. Moksleiviai ir jų vadovai edukaciniuose užsiėmimuose pynė, piešė, siuvo lėles, grojo, modeliavo, karpė, mokė vieni kitus savo kalbos, žaidimų, šokių, dainų, supažindino su tautiniais drabužiais, pristatė savo kultūrą, surengė nuostabų koncertą. Lietuvos ir Ukrainos atstovai bendravo, ieškojo panašumų ir skirtumų. Ukrainiečiai atsivežė liaudiškus instrumentus – bandūras, kurių muzika sužavėjo lietuvaičius. Renginiuose jie dalyvavo pasipuošę tautiniais drabužiais, siuvinėtais marškiniais, esą kiekvieno ukrainiečio garbės reikalas turėti jų močiučių rankomis išsiuvinėtus marškinėlius. Ir, kas įdomu, tokius rankų darbo marškinėlius, pačius prabangiausius, galima nusipirkti tik už 20 eurų.

Sužavėjo Lietuvos gamta

Bibliotekininkai surengė komandoms protų kovą „Kodas: knyga“, kurioje atsakymus į visus klausimus žinojo ukrainiečių komanda. Prieš prasidedant žaidimui pakalbinti ukrainiečiai „Bangai“ pasakojo, jog liko sužavėti Priekule, Dreverna, Palanga ir, žinoma, Gargždais. Svečiai pas­tebėjo, jog Lietuva labai žalia, tvarkinga ir graži. Pabuvoję ir prie marių, ir prie jūros, iškylavo prie Minijos ir Veiviržo. Svečiams patiko ir lietuviški patiekalai, ir nauji draugai, ir priėmimas.

„LR Seimas 2017 m. Lietuvoje paskelbė Tautinio kostiumo, Piliakalnių bei Lietuvių kalbos kultūros metais. Ruošdami šį projektą galvojome apie jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo galimybes: jų supratimą, norą būti savo tautų patriotais, pažinti ir gerbti savo kraštą, kultūrą, kalbą, istoriją. Manome, kad šis projektas – tai puiki galimybė jaunimui daugiau sužinoti apie Lietuvos ir Ukrainos istoriją, kultūrą, gamtą, tautinius, etninius ypatumus bei paskatinti bendradarbiauti ir nuolat tobulėti. Ši tarpkultūrinė patirtis kiekvienam jaunuoliui labai svarbi ir reikalinga“, – projektą pristatė jo sumanytoja D. Ciparienė, kurios komanda padarė didžiąją dalį projekto darbų – sukūrė logotipą, padarė ženklelius, bendravo su Lvovo biblioteka, surado partnerius..

Žemaitiška dvasia

Skuodiškiai projekto dalyviams taip pat neleido liūdėti. Delegacijos pasisėmė ypatingos žemaitiškos dvasios. Susirinkusiems sveikinimo žodį tarti rado laiko Skuodo rajono savivaldybės mero pavaduotoja Daiva Budrienė, kuri kitą dieną projekto dalyviams paruošė siurprizą. Apuolės piliakalnyje vilkėdama autentiškus, rankomis siūtus kuršių genties rūbus, vicemerė papasakojo Apuolės piliakalnio istoriją, pristatė kuršių, įsikūrusių piliakalnio papėdėje, puoselėtas tradicijas, papasakojo apie šios genties kasdienį gyvenimą, vilkėtus rūbus, naudotus įrankius.

10 km iki legendomis apipinto Apuolės piliakalnio dalyviai įveikė linksmai – vaizdingas kelias aidėjo ne tik nuo juoko, bet ir nuo lietuvių ir ukrainiečių liaudies dainų.

Jaunimas išbandė savo sportinį vikrumą pasagos, trinkos ir strėlyčių mėtymo rungtyse, kurias organizavo Skuodo kūno kultūros ir sporto centro darbuotojai. Jie aplankė Vaclovo Into akmenų muziejų bei parką, Šauklių tundrą su apžvalginiu bokštu, Renatos ir Mindaugo Jankauskų juodosios keramikos dirbtuves, kur iš arti susipažino su juodosios keramikos istorija ir gamybos technologija.

Užsimezgusią ukrainiečių ir lietuvių draugystę, edukacines veiklas, koncertus, ekskursijas, pavakarojimus dalyviai ilgai prisimins. „Dar neišvažiavome, o jau pasiilgome“, – kalbėjo ukrainiečiai ir visus pakvietė į svečius kitąmet. Atsisveikinimo su svečių komanda akimirkos jaudino visus projekto dalyvius, ašaros blizgėjo ir vaikų, ir suaugusiųjų akyse – tikros, nesuvaidintos. Tautiškumą, patriotizmą, bendrystę, pažinimą skatinantis bibliotekos tarptautinis projektas tęsiasi.

Vida VALAITYTĖ-IVAKHNENKO

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Kol šviečia saulė – reikia taisyti stogus

Pakalbėkime apie Europą, nes tai mūsų namai, o ne „kažkas ten Briuselyje“. Nėra namų be dūmų, bet jie kažkada išsisklaido.…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas

Ar jau maudėtės jūroje?