Toks gyvenimas

Našlaičio gyvenimo pradžia su 6000 litų


Aštuoniolikos sulaukusius našlaičius į savarankišką gyvenimą valstybė išleidžia skirdama vienkartinę išmoką 6250 Lt (50 MGL) įsigyti būstą arba įsikurti. Šiemet rajono Savivaldybė ją paskyrė 22 asmenims. Pasidomėjome, kaip našlaičiai panaudojo šiuos pinigus.


Parama būstui įsigyti


Socialinės paramos skyriaus vyresnioji specialistė Lidija Pocienė paaiškino, kad už šiuos pinigus galima pirkti būstą, jį rekonstruoti, sumokėti dalį paskolos, būsto nuomą, įsigyti buitinės technikos bei vieną asmeninį kompiuterį.


Nuo šių metų liepos 1 d. už šią išmoką leidžiama pirkti žemės sklypą arba užsimokėti už studijas.


L. Pocienė akcentavo, jog pašalpa grynaisiais pinigais našlaičiui neduodama. „Į Socialinės paramos skyrių pristačius sąskaitą faktūrą, patvirtinančią apie įsigytas prekes, parduotuvei pervedami pinigai“, – sakė ji. Beje, šiemet nuo liepos 1 d. į našlaičio sąskaitą pervedama 1 MGL dydžio išmoka – 125 Lt.


L. Pocienės teigimu, dirbančiam našlaičiui tikslingiausia šią palyginti kuklią 6250 litų išmoką skirti banko kredito būstui įsigyti grąžinimui.


Ankstesniais metais našlaičiai įsigydavę būstus kaimuose (ne tik Klaipėdos rajone), tačiau šiuo metu jie neįperkami, todėl dauguma perka baldus, plastikinius langus, kai kas – statybines medžiagas ir su draugu ar drauge stato būstą.


Laimingesni turintys globėjus


Našlaičiai, kuriems buvo paskirta globa, neretai paveldi būstą, kurį tereikia suremontuoti, apstatyti baldais. Jų savarankiško gyvenimo pradžia žymiai tvirtesnė negu tų, kurie neturi artimųjų ir niekas negali paremti materialiai.


Devyniolikmetė gargždiškė Deimantė, gyvenanti erdviame močiutės bute su jaunesniuoju broliu, turi savo kambarį. Gavusi našlaičio išmoką būstui įsigyti, ji nusipirko baldų, kompiuterį. Mergina jaukiai įsikūrė.


Devyniolikmetis Irmantas gyvena Gargžduose, močiutės Vandos Šimkienės namuose. Jį anūką užaugino nuo vaikystės. Irmantas kasdien važinėja į Lapių pagrindinę mokyklą, specialiojo lavinimo klasę. V. Šimkienė pasakojo, kad pašalpą būstui įsigyti 6250 litų panaudojo „Gargždelės“ sodų bendrijoje esančiam nameliui, priklausančiam Irmantui, įrengti. Ji paveldėjęs iš tėvo, mirusio prieš 4 metus. Močiutės teigimu, valstybės išmokos neužtekę suremontuoti gyvenamajam namui – teko pridėti ne vieną tūkstantį litų. „Įdėti plastikiniai langai, durys, įrengtas centrinis šildymas, sanitarinis mazgas, iškastas šulinys“, – vardijo atliktus darbus pašnekovė.


Dabar jaukiame namelyje gyvena Irmanto pusbrolis su šeima. Irmantas sakė, kad jam labai gera gyventi su močiute, kuri juo rūpinasi kaip savo vaiku. „O kai prireiks, Irmantas galės persikelti į namelį sodų bendrijoje“, – tikino V. Šimkienė.


Trapi ateitis


Našlaičių, išeinančių į platųjį pasaulį su valstybės dovanota kelių tūkstančių litų išmoka, ateitis miglota. Už šešis tūkstančius litų būsto nenusipirksi, todėl reikia ieškoti, kur prisiglausti.


Našlaitei Ingai, kuriai 23-eji metai, neseniai paskirta pašalpa būstui įsigyti. Ji ketino nusipirkti baldų, buitinės technikos. Socialinės paramos skyriuje paaiškėjo, kad ji tik šiemet Klaipėdos rajone, Maciuičių kaime, deklaravusi gyvenamąją vietą.


Užsukome į šį Virginijos Kvizikevičienės apšepusį namelį, kuriame ji gyvena su pasiligojusiu tėvu, sūnumi Linu ir jo drauge Inga. Dukros šeima įsikūrusi čia pat, kieme, būste prie ūkinio pastato. V. Kvizikevičienė teigė, kad Inga čia glaudžiasi 4 metus. Ji mokėsi Skaudvilės specialiojoje internatinėje mokykloje, vėliau baigė Žemaičių Naumiesčio politechnikos mokyklą, įgijo virėjos specialybę, bet šio darbo nedirbo.


„Sūnus irgi mokėsi šioje mokykloje, kurioje susipažino su Inga“, – pasakojo V. Kvizikevičienė, šešių vaikų motina, nespjaunanti į stikliuką.


Ji rodė kambarėlį, kurį, kaip teigė, paskyrusi sūnui Linui ir būsimai marčiai. „Jie susituoks kitąmet“, – tikino V. Kvizikevičienė.


Kambarėlį verkiant reikia remontuoti – pakeisti langus, sienų apmušalus. Ir nauji baldai čia nepakeis vaizdo. Bet tądien, kai lankėmės šiuose namuose, Inga su Lino seserimi buvo išvykusios į Klaipėdą ieškoti baldų, buitinės technikos.


Beje, Inga prisipažino, kad Maciuičiuose su Linu gyvenanti 7 metus. Pasiteiravus apie vestuves, ji atšovė: „Ateis laikas ir „apsiženysime“ – ko skubėti?“


Lino sesuo Ingai padėjusi išsirinkti skalbyklę už 1199 Lt, dujinę viryklę už 800 Lt, šaldytuvą už 900 Lt. Baldai esą taip pat brangūs. Remontuoti kambario, kuris nuosavybės teise nepriklauso Ingai, ji negalinti iš pašalpos būstui įsigyti. Beje, Inga, kurią mokyklos pedagogai charakterizavo kaip darbščią, neturi nuolatinio darbo – tik vasarą turėjusi atsitiktinio uždarbio. V. Kizikevičienės teigimu, Linas įsidarbinęs Doviluose.


Iš vienkartinės našlaitės pašalpos praturtės maciuitiškės namai. Juk niekas nekontroliuoja, kas naudojasi už valstybės išmoką nupirktais baldais ar buitine technika.


Kiti našlaičiai, suradę draugą ar draugę nesusituokę perka statybines medžiagas ir bando statyti būstą. Trapi ir jų ateitis.


Vėžaičių seniūnijos socialinės darbuotojos Stasės Grykšienės manymu, reikėtų našlaičiams padėti įsigyti bent kambarį bendrabutyje. Juk nieko neturinčiam žmogui valstybės parama 6250 Lt – labai menka.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių