Tik norai

Pataikiau kaip pirštu į akį maždaug prieš mėnesį šioje skiltyje mintydama, kad rudeniop po atostogų grįžę darbuotojai dabar net nenutuokia, kokia ateitis jų laukia.

Šią savaitę žiniasklaidoje dar kartą priminta, kad Lietuvoje ruošiamas naujas socialinis modelis, kuris apims daugelį žmogaus gyvenimo sričių: sveikatos apsaugą, darbo santykius, pensijas ir nedarbo draudimą. Tačiau tik šiomis dienomis „Delfi“ užsakymu paskelbta sociologinė apklausa patvirtino skaudžią tiesą: apie naująjį Darbo kodeksą nežino 4 iš 10 Lietuvos gyventojų. Sociologai, visokie patarėjai už galvos susiėmę: kaip taip gali būti? Tai esą nenormalu! O kokie konkretūs žingsniai buvo padaryti, kad žmonės apie tai daugiau žinotų? Ir ar tikrai reikia tiems, kurie greitosiomis prastūminėja tas pataisas, kad visuomenė daugiau žinotų? Vargu.

Ketvirtadienį Klaipėdoje laisvųjų profesinių sąjungų pirmininkai bei atstovai rinkosi į darbo grupės posėdį, skirtą koordinuoti pasipriešinimo veiksmus prieš Socialinio modelio projektą bei aptarti rugsėjo mėnesį numatytas protesto akcijas. Profesinės sąjungos tūžta, kad Seimui pateiktas projektas net nėra tas pats, kurį trišalėje taryboje vis dar derina socialiniai partneriai. Pasipiktinimas teisėtas ir pagirtinas, bet labai įdomu, kaip seksis į protesto akcijas pritraukti plačiąsias mases? Juk, minėto tyrimo duomenimis, didžioji visuomenės dalis prisipažįsta, esą apie būsimą Darbo kodeksą tik „kažką girdėję“.

Mįslingiausia šioje Socialinio modelio istorijoje yra tai, kad apie jį tiek mažai žmonių žino ne iš kažkokių nuogirdų, o iš esmės. Kažkaip nesueina galai, kai iš aukštų tribūnų nuolat skalambijama apie sėkmingą informacinės visuomenės kūrimą. Tai „kūrybai“ yra metami ir ES milijonai, didžiuojamasi greitaeigiu internetu, nuolat brukama mintis, esą lietuviai nieko kito nebeskaito, tik portalus ir be elektroninių priemonių nebežengia nė žingsnio. Tai kodėl jie tiek mažai žino apie tai, kas iš tiesų yra svarbu?..

Šiomis dienomis vasariškai apsnūdusiai visuomenei mestas dar vienas jaukas. Vėl bandoma įplieksti diskusiją dėl tiesioginių seniūnų rinkimų. Akivaizdžios partijų užgaidos.

Vidaus reikalų ministerija parengė išvadas, kad Vyriausybė turi nepritarti Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų parengtoms Konstitucijos pataisoms, kurios įteisintų tiesioginius seniūnų rinkimus ir savarankiškus seniūnijų biudžetus. Darbo partijos deleguoti ministrai tokiai išvadai pasipriešino ir šį klausimą teko atidėti kitai savaitei.

Minėtoms konservatorių pataisoms oponuojantis vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius akcentuoja, kad tokių rinkimų paprasčiausiai būtų per daug: „Rinkti 559 seniūnus Lietuvai kainuotų tikrai nemažai. Kita vertus, tai vėl padidintų valdininkų armiją, išdidintų administracinį aparatą, tad mes tokiam siūlymui tikrai negalime pritarti.“ Kitokį kozirį traukia darbiečiams atstovaujanti žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė: „Aš matau baimę, kad seniūnai nebebus priklausomi nuo valdžios. Žinome, kad labai daug partijos narių tiesiogiai vykdo vienos ar kitos politinės jėgos nurodymus. Tad mes norime, kad žmonių renkami seniūnai labiau atstovautų žmonėms.“

Galvą guldau, kad pakalbinus seniūnijų žmones jie net nesusimąstydami pritartų tiesioginių seniūnų rinkimų vajui. Idėja labai graži, patraukli. Bet tikrai perteklinė – na, jau baikime manipuliuoti tuo įgrisusiu argumentu, esą taip valdžia bus arčiau žmogaus. Kad arčiau reikiamų partijų – tikiu. Ir kad seniūnų rinkimų kampaniją jau dabar galima būtų sureguliuoti reikiamu vienai ar kitai partijai kampu – taip pat tikiu.

Ir būkime pagaliau atviri: kritiško mąstymo stokojanti mūsų visuomenė, nors esą 80 proc. jos ir norėtų tiesioginių seniūnų rinkimų, nėra subrendusi tikriems demokratijos pokyčiams. Norėti yra viena, o suvokti ir dalyvauti demokratiniuose procesuose yra visai kas kita. Šit pakiliai malėme apie tiesioginių merų rinkimų būtinybę ir kaip dėl to pakilsiąs žmonių aktyvumas! Na ir ką – koks visuomenės sąmoningumas? Mūsų rajone tik 26,59 proc. rinkėjų šį pavasarį pasinaudojo teise tiesiogiai rinkti rajono vadovą. Ar reikia komentarų?…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių