Tema

Nepilnametes mamas prislegia nevaikiški rūpesčiai


Neoficialiais duomenimis, šiuo metu 4 Klaipėdos rajone gyvenančios nepilnametės augina kūdikius. Netrukus jos sulauks pilnametystės. Seniūnijose yra kelios paauglės, besiruošiančios gimdyti.


Šiemet Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas jauniausios mamos, šešiolikmetės, kūdikis. Ji vieniša.


Užregistruota ir viena nepilnamečių santuoka, o pernai ir ankstesniais metais jų nebuvo.


Ankstyva motinystė paaugles slegia nevaikiškų rūpesčių našta. Ypač vienišas, tai yra tas, kurių vaiko dokumentuose nenurodytas tėvas. Tačiau mylinčioms savo kūdikius nepilnametėms stengiamasi visokeriopai padėti.


Atsiduria varge


Kasmet rajone vaikelius pagimdo kelios nepilnametės.


Pasak Priekulės seniūnijos socialinės darbuotojos Virginijos Šiaulytienės, pernai ir šiemet jos aptarnaujamoje teritorijoje vaikelių sulaukė 7 nepilnametės, kurioms dabar jau aštuoniolika. Šiuo metu tik viena nepilnametė augina kūdikį. Ji gyvena draugo namuose.


„Nepilnametės, sulaukusios kūdikio, yra pasitikinčios savimi“, – teigė V. Šiaulytienė.


Vėžaičių seniūnijos socialinė darbuotoja Stasė Grykšienė pasakojo, jog kasmet paauglės susilaukia vaikelių. Pernai pagimdžiusios 3 nepilnametės šiemet jau suaugusios mamos. Bet tik viena gyvena su vaiko tėvu – abu jį augina, mokosi. Kitos dvi – vienišos.


Šiais metais Vėžaičių seniūnijoje gimdyti ruošiasi 2 nepilnametės.


„Paauglės mamos vargsta. Nelaimingos ateina į seniūniją prašyti socialinės paramos. Juk iš mokyklos suolo išvykusios į gimdymo namus, neturinčios darbo stažo, negauna motinystės pašalpų, o tik vaiko išmoką – 97,50 Lt per mėnesį. Kaip išgyventi? – retoriškai klausė S. Grykšienė. – Viena nepilnametė mama skundėsi depresija: nėra pinigų nei vaikui, nei sau, vaistams. O vaiko tėvas vengia išlaikyti savo dukrą. Ir kitoms sunku – paauglių šeimos neįstengia paremti per anksti motinomis tapusių savo dukrų.“ Taigi, pašnekovės teigimu, vienišoms mamoms reikia socialinės pašalpos, nemokamos vietos darželyje.


Beje, rajono Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja Jolanta Papievienė patvirtino: „Socialinė pašalpa nepriklauso nepilnametei mamai, nes socialiniu požiūriu ji šeimos nesudaro. Nepilnametei mamai kas mėnesį mokama išmoka 97,50 Lt ir vienkartinė išmoka vaikui (gimimo) 1 430 Lt.“


Atsakomybė už būsimą gyvybę


Rajono Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Irena Šaulytė kalbėjo, jog nepilnametės, pagimdžiusios vaikelius ir gyvenančios šeimoje, kuri joms padeda, problemų nekelia. Tačiau pasitaiko ir kitokių atvejų. „Kai kurios jaunutės mamos nemotyvuotos – vengia auginti savo kūdikius. Tačiau yra nepilnamečių, norinčių jais rūpintis, bet neturinčių sąlygų. Joms nepadeda artimieji, o tėvas paprastai būna nežinomas, – kalbėjo I. Šaulytė. – Betgi turint lytinius santykius reikia jausti atsakomybę už galimą būsimą gyvybę. Gimus kūdikiui, esi atsakingas ne tik už save, bet ir už jį.“


Pašnekovė patikino, kad esant sunkumams ieškoma būdų padėti jaunai mamai.


Pasak šio skyriaus vyriausiojo specialisto Valdo Rimkaus, nepilnametėms mamoms, kurios neturi sąlygų auginti savo vaikų šeimoje, sudaryta galimybė išvykti į Vilnių, Motinos ir vaiko globos namus „Užuovėja“. Ten jaunos mamos su vaikais gyvena kartu. Joms nustatoma globa, kurios išlaidas apmoka Savivaldybė.


Pernai gruodį viena mūsų rajono 16-metė su kūdikiu buvo išsiųsta į šiuos namus. „Ji iš socialinės rizikos šeimos. Mama girtauja, prageria pašalpas, – pasakojo V. Rimkus. – Bet paauglė mama mylėjo savo vaikutį ir norėjo jį auginti pati. Tačiau sąlygų nebuvo. Įvairių institucijų specialistai stengėsi, kad padėtis šeimoje pasikeistų, bet pastangos buvo perniek. Mūsų skyrius nustatė globą, ir nepilnametė mama išvežta į Motinos ir vaiko globos namus „Užuovėja“. Ten mamos turi savo kambariukus, virtuvėles, rūpinasi vaikais, mokosi socialinių įgūdžių. Jos turi galimybę mokytis, nes tuo metu, kai lanko mokyklą, jų vaikai prižiūrimi.“


Didžiavosi nėštumu


Gargždų „Kranto“ vidurinės mokyklos socialinė pedagogė Rima Rumbutienė pasakojo, jog šį rugsėjį į 10 klasę nebeatėjo šešiolikmetė, besilaukianti kūdikio. Tokio atvejo nebuvo kelerius metus.


„Ji buvo impulsyvi, troško laisvės, neturėjo motyvacijos mokytis, praleidinėjo pamokas. Mergina skubėjo įžengti į suaugusiųjų pasaulį. Ši paauglė didžiavosi draugaujanti su vyresniu vaikinu. Mergina man pasakojo esanti laiminga, – kalbėjo socialinė pedagogė. – Šį rugsėjį nebeatėjo į mokyklą, džiaugsmingai pranešusi esanti nėščia. Gyvena su savo draugu, kuris pilnametis, dirba. Šešiolikmetė, besilaukianti kūdikio, teigė, kad sieks baigti vidurinę mokyklą.“


Pasak R. Rumbutienės, ji buvo iš tų moksleivių, su kuria teko nuolat bendrauti, konsultuoti jos tėvus. Tai darė netgi Vaiko teisių apsaugos skyrius.


Kaip apsaugoti nepilnametes, kad jos neskubėtų į suaugusiųjų gyvenimą, pasidžiaugtų jaunystės privalumais, įgytų išsilavinimą, patirties?


„Reikia tėvų priežiūros, reikalauti, kad laikytųsi nustatyto režimo, kad naktimis nakvotų namie. Reikia, kad tėvai bendrautų su dukromis, žinotų apie užimtumą, jų draugus“, – akcentavo socialinė pedagogė.


Nepilnamečiai tuoktis nebeina


Rajono Savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriuje šiemet įregistruota vienos poros, kurioje nuotaka 17-metė, santuoka. Pasak skyriaus vedėjos Dalios Freigofaitės, šiemet dar lankėsi viena pora, kuri teiravosi, kaip registruojama nepilnamečių santuoka.


„Dabar nepilnamečiai, norintys registruoti santuoką, pirmiausia turi kreiptis į teismą, kad gautų nutartį dėl santuokinio amžiaus sutrumpinimo. Paprastai santuoka registruojama, kai nepilnametė nėščia“, – kalbėjo D. Freigofaitė.


Beje, nei praėjusiais, nei užpraėjusiais metais nepilnamečių santuokų rajono Civilinės metrikacijos skyriuje nebuvo įregistruota.


2009 m. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tyrimų duomenimis, 2009 m. dauguma pagimdžiusių nepilnamečių vaikus augina vienos, be savo antrosios pusės.


Šalyje vis mažiau tuokiasi nepilnamečių. Paprastai šeiminius santykius įregistruoja kūdikio besilaukiančios merginos.


Statistikos departamento duomenimis, 2006 m. susituokė 200 nepilnamečių, o 2009 m. – 122 (7 vyrai, 115 moterų).


Troško ištrūkti iš namų


Devyniolikmetė Rasa, nepilnametė pagimdžiusi kūdikį, sutiko pasidalinti savo gyvenimo patirtimi.


„Mano vaikystė buvo sunki. Tėvas girtavo, mušė mus abu su broliu, atimdavo maistą. Neturėjau batų – į mokyklą ėjau apsiavusi mamos. Ji buvo griežta, bet mylėjo mus.


Nežinau, kiek man buvo metų, kai galvoje ėmė suktis mintys: kad greičiau užaugčiau ir galėčiau gyventi atskirai. Kai man buvo 12 metų, tėtis išėjo iš namų. Mama parsivedė patėvį. Laikinai jis mums padėjo, o vėliau įniko girtauti, terorizuoti, išnaudoti mamą.


Penkiolikmetė susidraugavau su kaimynystėje gyvenusiu bendraamžiu Laurynu. Įsimylėjome. Po metų draugystės jis man pasakė, kad esu vienintelė, jam skirta. Ir man tai buvo pirmoji meilė, manau, kad paskutinė.


Dukrelę Kamiliją pagimdžiau likus pusmečiui iki pilnametystės. Taigi baigdama pagrindinę mokyklą, pasijutau nėščia. Įstojau į Klaipėdos turizmo mokyklą – noriu tapti virėja, o Laurynas – į statybininkų mokyklą.


Iš pradžių trise glaudėmės pas mano tėvus, bet vėliau apsigyvenome atskirai, Lauryno giminaičių būste. Nuomos mokėti nereikia, vienintelis mokestis – už elektrą.


Nebuvau dirbusi, todėl negaunu motinystės pašalpos. Bet mes gauname socialinę pašalpą – 1000 Lt. Be to, stipendijas: aš 97 Lt, o Laurynas 64 Lt. Deja, šių pinigų neužtenka kelionei į Klaipėdą. Trise turime išsiversti iš 1160 litų.


Maisto produktų kartais parūpina tėvai. O aš gi virėja – žinau, kaip pigiai ir skaniai išvirti.


Abu su Laurynu mokomės ir auginame savo dukrytę, gimusią iš meilės. Kai esame paskaitose, ją prižiūri Lauryno močiutė. Aš dar lankau vairavimo kursus, šoku viename šokių kolektyve. Anksčiau su Laurynu pykdavomės, o dabar mus sujungė dukrytė. Aš ruošiu pamokas, o Kamilija, kuriai dabar pusantrų metelių, mane kviečia gerti arbatos. Esu laiminga. Mus palaiko draugai – esame tvarkinga šeima: nerūkome, negirtaujame. Kodėl nesituokiame? Aš juk nesipiršiu…


Nepilnametėms patarčiau neskubėti į suaugusiųjų pasaulį, nes labai daug nevaikiškų rūpesčių“, – pasakojo Rasa.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių