Tarybos nariams S. Karbauskui ir V. Kurai – grėsmė netekti mandato

Tarybos nariams  S. Karbauskui ir  V. Kurai – grėsmė netekti mandato

Dviem Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nariams, frakcijos „Kuriam kartu“ seniūnui Sigitui Karbauskui ir šios frakcijos nariui Viktorui Kurai iškilo grėsmė netekti Savivaldybės tarybos narių mandatų dėl galimai sulaužytos priesaikos ir dėl jų galimai padarytų LR Konstitucijos nuostatų pažeidimų.

Faktams ištirti ketvirtadienį vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo sudaryta komisija, kuri iki spalio mėnesio Tarybos posėdžio turės pateikti išvadą Klaipėdos rajono savivaldybės tarybai.

Rinkimuose – likviduojama partija?

Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas informavo, kad iš Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) rugpjūčio 26 d. buvo gautas raštas dėl partijos „Tvarka ir teisingumas“ atsakingojo sekretoriaus, pirmininko pavaduotojo Almanto Petkaus kreipimosi (2020 m. liepos 22 d.). A. Petkus informavo, kad iš VRK buvo gauti dokumentai, susiję su 2020 m. liepos 20 d. partijos „Tvarka ir teisingumas“ registravimu savarankišku politinės kampanijos dalyviu. Susipažinus su fiktyviu tarybos protokolu ir dalyvių registracija matyti, kad iš 37 užsiregistravusiųjų dalyvių 5 yra savivaldybių tarybų nariai: <...> Viktoras Kura, Sigitas Karbauskas. A. Petkaus rašte rašoma, kad esą vykdydami neteisėtą veiklą savivaldybių tarybų nariai galimai pažeidžia įstatymus ir prašoma pradėti tyrimą ir nustatyti, ar įvardinti savivaldybių tarybų nariai nepažeidė Konstitucijos ir nesulaužė priesaikos.

Priminsime, kad partija „Tvarka ir teisingumas“ apie tai, jog yra likviduojama, skelbė dar birželio mėnesį, tad bandymą partijos vardu dalyvauti Seimo rinkimuose buvęs partijos lyderis Remigijus Žemaitaitis traktavo kaip neteisėtą, kaltino buvusius bendrapartiečius dokumentų klastojimu ir neteisėtu juridinio asmens užvaldymu. VRK atsisakė rinkimams registruoti likviduojamą partiją.

Pareiga išsiaiškinti

VRK nariai, išnagrinėję minėtą A. Petkaus raštą dėl V. Kuros ir S. Karbausko galimai sulaužytos priesaikos ir dėl jų galimai padarytų LR Konstitucijos nuostatų pažeidimų, perdavė jį pagal kompetenciją nagrinėti Klaipėdos rajono savivaldybės tarybai.

Mero tvirtinimu, Tarybos pareiga išsiaiškinti situaciją. Trečdalis Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narių pasiūlė Klaipėdos rajono savivaldybės tarybai pradėti S. 13 Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narių pasirašė teikimą pradėti Tarybos narių S. Karbausko ir V. Kuros įgaliojimų netekimo procedūrą.Karbausko ir V. Kuros įgaliojimų netekimo procedūrą LR vietos savivaldos įstatymo pagrindu, t. y. dėl galimai sulaužytos savivaldybės tarybos nario priesaikos.

Tarybos narys Jonas Dromantas teiravosi, kodėl šį teikimą pasirašė tik dalis valdančiosios daugumos atstovų, nebuvo pasiūlyta kitiems. „Ar pasirašė tik tie, kuriems nepatogūs šie Tarybos nariai. Juk jei kolegos pasielgė neteisėtai, būčiau ir 5 parašus padėjęs, tačiau, jei net nesiūlė pasirašyti, galbūt abejojo, kad galiu nepasirašyti. Kodėl?“ – klausė J. Dromantas. Meras atsakė, kad tiesiog buvo reikalavimas trečdalio teikimo, tai ir padaryta: „Tačiau pritariu, galėjome išplatinti ir sudaryti galimybę visiems Tarybos nariams.“

Pasigedo teisinių argumentų

Atsižvelgiant į Tarybos narių teikimą darbotvarkės sprendimo projekte buvo numatyta sudaryti komisiją pateiktiems faktams ištirti. Komisijai pirmininkauti numatytas Tarybos narys Raimundas Daubaris, komisijos nariais – Tarybos nariai Rasa Linkienė, Aušra Gudauskienė, Loreta Piaulokaitė-Motuzienė, Jonas Dromantas, Česlovas Banevičius, Martynas Pocius.

Kontrolės komiteto pirmininkas Raimondas Simonavičius pastebėjo, kad tokia situacija – pirmą kartą Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos istorijoje, ir uždavė du klausimus. Pirma, kokį konkrečiai Vietos savivaldos įstatymo straipsnį pažeidė kolegos: ar sulaužė priesaiką, ar nevykdė įstatymų? Antra, kokie yra pagrindžiantys argumentai, įrodymai ir jų šaltiniai, nes teikime jis to neradęs, o šie komponentai yra privalomi. „Ar aš nemoku skaityti, ar jūsų juristai nemoka skaityti, kad Tarybos narių teikimas taip nekokybiškai paruošas“, – dėstė savo nuomonę R. Simonavičius.

Meras B. Markauskas paaiškino, kad dabar nepriiminėjami sprendimai, tam yra sudaroma komisija, kuri išsiaiškintų ir su VRK, ir prireikus gautų papildomus duomenis. Tuomet arba suformuluotų kreipimąsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą, arba konstatuotų, kad pažeidimo nėra. „Šiandien jokių sprendimų nepriimame ir jokių kaltinimų nepateikiame“, – akcentavo B. Markauskas.

Ragino baigti cirką

Tarybos narys, frakcijos „Kuriam kartu“ narys M. Pocius teigė, kad jam šis sprendimo projektas juokingas ir ne dėl to, kad susijęs su jo politiniais bendrakeleiviais. „O dėl to, kad net neegzistuoja toks žmogus, kuris parašė į VRK, nėra tokių parei­gų... Už ką norime nubausti? Už tai, kad nuvažiavo į susirinkimą? Čia visiškas cirkas. Mes nesame teisėsaugos institucija, kuri turėtų daryti tyrimą. Mes tik po teismo galėtume atimti Tarybos narių mandatus. Siūlau net nesvarstyti šio klausimo ir nutraukti diskusijas“, – kalbėjo M. Pocius. Kontrolės komiteto pirmininkas R. Simonavičius posėdyje klausė, kokį konkrečiai Vietos savivaldos įstatymo straipsnį pažeidė du kolegos: ar sulaužė priesaiką, ar nevykdė įstatymų?„Tikrai ir nenagrinėsime, ar jie nepadarė nusikaltimo pagal Baudžiamąjį kodeksą“, – užtikrino B. Markauskas.

Dėl balsavimo motyvų pasisakęs R. Simonavičius sakė esąs už teisybę, negina nei vieno, nei kito kolegos. Tačiau kaip teisininkas negali žiūrėti į taip neprofesionaliai parengtus teisinius dokumentus, kuriuose svarstomas žmonių likimas. „Jūs pasistatykite save į šių dviejų vietos politikų vietą. Ar norėtumėte atsidurti? Suprantu, jei kaltas, nubaus teismas, bus atimtas mandatas, bet šioje vietoje nevykdyti įstatymų, nenurodyti, ką pažeidė, argumentų... O mes bėgam, skubam teikti teikimą tam, kad galbūt atsikratytume nepatikusų politikų. Nemanau, kad taip turėtų būti sprendžiami reikalai, – teigė Kontrolės komiteto pirmininkas ir pridūrė: – Neužmirškite, kad rytoj galite būti jūs jų vietoje.“

Vietoj nuomonės įžvelgė išdavystę

Paskelbus balsavimą dėl komisijos sudarymo 17 buvo už, 7 – prieš, 1 susilaikė, 1 balsavime nedalyvavo. V. Kura nusišalino.

Replikos po balsavimo paprašęs S. Karbauskas sakė nenusišalinęs ir ironizavo, jog gal tai bus didesnis pažeidimas nei atlikti konstitucinę pareigą, teisę dalyvauti susirinkimuose ir t. t. „17 už, džiaugiuosi, kad mano pavardė turi šiokį tokį svorį. Juk jei būtų liberalo ar konservatoriaus pavardė, turbūt tikrai būtų ieškota, ar yra teikime teisiniai motyvai. Man labiausiai įstrigo Sausio 13-osios dalyvių – V. Kuros ir Virgilijaus Skuodo pozicija. Virgilijau Skuode, išduodi savo draugus? Ką tu rytoj darysi? Balsuot už tokį „š“? Tu pamynei viską, kas šventa“, – žodžių į vatą nevyniojo S. Karbauskas. Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Vaclovas Macijauskas reagavo prašydamas S. Karbausko gerbti kolegas argumentuodamas, kad kiekvienas turi teisę turėti savo nuomonę. „Elgiatės neteisingai“, – apibendrino V. Macijauskas. V. Skuodas atsakė diplomatiškai: „Niekas nieko neišdavinėja. Bus sudaryta komisija ir tikiuosi, kad mano kolega, bendražygis bus išteisintas, jei yra nekaltas.“


ĮDOMU

  • „Tvarkiečiai“ nusprendė likviduoti partiją Panevėžio apygardos teisme baigiant nagrinėti „Tvarkos ir teisingumo“ korupcijos bylą. Teismas birželį baigė kaltinamųjų ir liudytojų apklausas, kitas bylos posėdis su baigiamosiomis kalbomis yra numatytas spalio 2 dieną.
  • Partija „Tvarka ir teisingumas“ kaip juridinis vienetas yra kaltinama iš kyšių ar neteisėtai iššvaistyto turto gavusi daugiau nei 350 tūkst. eurų, o verslininkai įtariami prisidėję prie šių schemų. Teisėsaugos duomenimis, šiuos pinigus partija panaudojo veiklai viešinti.
  • Pareigūnai kaltina verslininkus už pagalbą partijai siekus jos poveikio Vidaus reikalų ir Aplinkos ministerijų viešuosiuose pirkimuose. 2013–2014 metais, kai padaryti įtariami nusikaltimai, šioms ministerijoms vadovavo „tvarkiečių“ deleguoti atstovai.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO nuotr.


Taip pat skaitykite:

Rinkimų drama baigėsi P. Gražulio pergale:  R. Petrauskienė sustoti neketina
Panaudotoms žvakidėms – specialūs konteineriai kapinėse
Pertekliniai ženklai prie įstaigų
Jaunieji gargždiškiai – II lygos nugalėtojai
Lietuvos vyrų tinklinio čempionate – setas su 70 taškų
Veiviržėniškės gėlės – įvairioms progoms
Apdraudusieji ūkinius gyvūnus gali susigrąžinti dalį išlaidų
Kai išgyveni tai pats, – į ligą žiūri kitomis akimis
Džiaugiuosi, kad mečiau, ir raginu tave padaryti tą patį
Konsultavimo paslaugos kaime –  abipusė nauda

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi?

Seimo rinkimų antrojo turo Klaipėdos…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook