Švietimas

Klasės auklėtojui talkins kuratorius


Prasidėjus naujiems mokslo metams į mokyklas sparčiai skverbiasi naujovės. Jomis garsėjanti Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija nusprendė išbandyti naujus darbo metodus. Daliai klasių auklėtojų nuo šiol talkins kuratoriai. Jie perims „popierizmo“ naštą, o klasės vadovams liks auklėjamasis darbas. Pasidalinus pareigomis, teks dalintis ir uždirbama duona.


Funkcijų nedubliuoja?


Anot Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos pavaduotojos ugdymui Danutės Mockienės, šalies mokyklose kuratoriai nėra labai paplitę. „Mes ilgai svarstėme apie kuratorių atsiradimą, konsultavomės su didelę patirtį šioje srityje turinčia Klaipėdos „Varpo“ gimnazija. Manau, ir dabar reikės surengti su jais dar vieną susitikimą“, – svarstė D. Mockienė. Kai kuriose šalies mokyklose kuratoriai perima visas klasės vadovų funkcijas, tačiau „Vaivorykštės“ gimnazija pasirinko kitokį modelį. Čia su visais mokiniais dirba klasės vadovai, o su kai kuriomis klasėmis – dar ir kuratoriai. Pavaduotoja, paklausta, ar nedubliuojamos funkcijos, atsakė: „Jų pareigos skiriasi. Klasės vadovo darbas yra auklėjamasis, jis, kaip ir anksčiau, ves klasės valandėles, užsiims socialinės veiklos, taip pat įvairiausių renginių organizavimu ir pan. O kuratorius rinks visą informaciją, rengs ataskaitas, ruoš duomenų bazes.“ Anot D. Mockienės, labai svarbu, kad klasės auklėtojas su kuratoriumi glaudžiai bendradarbiautų, sutartų, kitu atveju gali atsitikti kaip toj patarlėj „Daug auklių, vaikas – be galvos“.


Daug dėmesio lankomumui


Dabar gimnazijoje yra 4 kuratorės: Irena Narbekovienė (2 kuruojamos klasės), Angelė Straukienė (5 kuruojamos klasės), Nijolė Ruginienė (5 kuruojamos klasės), Birutė Gudauskienė (4 kuruojamos klasės). Pakalbinta I. Narbekovienė patikino, kad jos žinioje yra 2 devintokų klasės. „Kaip kuratorė rinksiu įvairius duomenis. Naudodamasi elektroninio dienyno duomenimis (įprasto popierinio dienyno gimnazijoje jau nebėra), daug dėmesio skirsiu lankomumui. Apie mokinių praleistas pamokas nedelsiant bus informuojami ir klasės auklėtojai, ir tėvai. Tačiau elektroninio dienyno sistemą dar reikia truputį patobulinti, kad ji gerai funkcionuotų. Taip pat gimnazistai man turės atnešti visus pateisinimus iš tėvų, gydytojų dėl praleistų pamokų. Kartą per mėnesį klasės vadovui bus pateikta ataskaita apie mokinių lankomumą. Rinksiu duomenis ir apie lankomus neformalius būrelius“, – kuratorės pareigas vardijo I. Narbekovienė. Jos kolegė Birutė Gudauskienė, kuruojanti dalį vienuoliktokų, sakė teigiamai vertinanti naujoves, tačiau užsiminė, jog svarbu jas tinkamai įdiegti. „Iš pradžių yra šiokių tokių trikdžių, galbūt ir panašių auklėtojo ir kuratoriaus darbų atsiranda, tačiau, manau, vėliau šios problemos išsispręs, reikia laiko ir praktikos“, – įsitikinusi pašnekovė. Jos nuomone, kuratoriai sumažins klasės vadovų darbo krūvį, tad jiems liks daugiau laiko bendrauti su mokiniais.


Papildomų lėšų nereikės


„Tai naujovių išbandymas. Žiūrėsime, kaip seksis. Kol kas praėjo nedaug laiko, sunku ką nors vertinti“, – „Bangai“ sakė D. Mockienė. Paklausta, ar kuratorių priėmimas pareikalaus papildomų lėšų darbo užmokesčiui, ji atsakė: „Tikrai ne. Klasės vadovo funkcijos buvo padalintos į dvi dalis, tad ir numatytas atlygis dabar bus dalijamas. Anksčiau jį gaudavo tik klasės vadovas, o dabar dalinsis su kuratoriumi.“


Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius informavo, kad atlyginimas, kaip ir klasės vadovui, skaičiuojamas pagal švietimo įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos aprašą. Anot A. Petravičiaus, kuratorius gali turėti pamokų, tačiau jau ribotą skaičių. Iš viso pedagogas per savaitę gali dirbti ne daugiau kaip 36 valandas. Pavyzdžiui, jei už penkių klasių kuravimą jam skiriama 15 ar 20 valandų, tai mokytoju tada jis dirbs nedideliu krūviu. Kuratorius mokomojo dalyko pamokų gali ir neturėti.


Prilygino draugui


Švietimo skyriaus vedėjo nuomone, būtų tikslinga, jei kuratoriai kuruotų aukštesniųjų klasių mokinius, o penktokai, šeštokai tikriausiai geriau jausis, jei bus auklėtojo žinioje. Tais atvejais, kai kuratoriai perima visas klasės auklėtojo funkcijas, jiems tenka ir didžiulė atsakomybė. „Toks kuratorius, be privalomo pedagoginio išsilavinimo, turi išsiskirti atitinkamomis asmeninėmis savybėmis: būti atviras kiekvienam vaikui, jo šeimai, turėti organizacinių gabumų“, – įsitikinęs A. Petravičius. Anot jo, kuratorius turėtų būti it geras draugas, patarėjas: „Padėti mokiniams apsispręsti renkantis mokymo dalykus, būsimą profesiją. Atlikti tarpininko vaidmenį tarp mokinių, tėvų, mokytojų ir mokyklos administracijos sprendžiant ne tik malonius dalykus, bet ir pasitaikančias problemas.“ Pašnekovas akcentavo, kad būti geru dalyko mokytoju ir geru kuratoriumi yra du skirtingi dalykai. Mat kuratorius turi labiau orientuotis į bendravimą su mokiniais. Pavyzdžiui, pedagogui, kuruojančiam 4 klases, gali tekti susidraugauti su 100 ar net dar daugiau vaikų.


Komentarai


Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos direktorius Stasys RUIBA: „Mes taip pat svarstėme kuratorių galimybę. Tačiau mokytojų taryba šį klausimą atidėjo. Yra klasės auklėtojai, atsirado elektroniniai dienynai, kurie palengvina darbą, be to, iškilo kuratorių darbo apmokėjimo klausimas. Tad kol kas neturime kuratorių, bet prie šio klausimo galime bet kada sugrįžti.“


Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui Vida RUDOKIENĖ: „Šiais metais kuratorių neturime. Anksčiau buvo socialinė pedagogė, kuri kuravo 6 klases. Tai tęsėsi dvejus metus. Klasės auklėtojų tos 6 klasės neturėjo. Kuratorius turi ir pliusų, ir minusų. Pavyzdžiui, sunku, kai kuruoji 6 klases, su visomis pabūti per Rugsėjo 1-osios, Paskutinio skambučio šventes. Dabar, kadangi darbo krūviai mažėja, patys pedagogai nori turėti ir auklėjamąsias klases. Todėl kuratorių nebepriėmėme. O klasės auklėtojai daro viską: tvarko lankomumą, veda klasės valandėles, prisideda prie įvairių renginių organizavimo ir t. t.


Švietimo ir mokslo ministerijos pozicija


Švietimo ir mokslo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Nomeda BARAUSKIENĖ: „Mokykloms, įgyvendinančioms Mokyklos struktūros tobulinimo programą 2006–2009 m., kilo mintis aukštesnėse klasėse vietoj klasių auklėtojų (kuriais dirbdavo mokytojai) įvesti klasės kuratoriaus pareigybę. Tai pačių mokyklų iniciatyva. Jos gali laisvai spręsti dėl kuratoriaus reikalingumo.


Klasių kuratoriai dirba ne su viena, o su keliomis klasėmis, tai yra pagrindinis jų darbas. Klasių auklėtojai pirmiausia yra dalyko mokytojai, vadovavimas klasei – tik nedidelė, ne pagrindinė jų darbo dalis.


Ministerija nerenka informacijos, kurios mokyklos įsivedė klasių kuratorių pareigybę.“


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių