Švietimas

Ikimokyklinuko krepšelis garantuoja finansavimą


Nuo sausio 1-osios visose ikimokyklinio ugdymo įstaigose įvestas ikimokyklinuko krepšelis. Tikimasi, kad jis stabilizuos sunkmečio sąlygomis problematišką ikimokyklinio ugdymo finansavimą, sudarys sąlygas ikimokyklinio ugdymo plėtrai, skatins ugdymo organizavimo formų įvairovę, mažins ugdymo prieinamumo skirtumus tarp miesto ir kaimo gyvenamųjų vietovių. Tačiau įvedamas ikimokyklinio ugdymo krepšelis kelia šiek tiek nerimo dėl didelės ikimokyklinio amžiaus vaikų migracijos, galinčios prasidėti nesveikos konkurencijos tarp ugdymo įstaigų. Apie visa tai bei krepšelio apskaičiavimo ir paskirstymo metodiką kalbėjomės su Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėju Algirdu PETRAVIČIUMI.


Nesveika konkurencija negresia


Ikimokyklinio ugdymo krepšelio įvedimas pakurstė kalbas apie galinčią prasidėti nesveiką konkurenciją tarp ugdymo įstaigų dėl vaikų skaičiaus. A. Petravičius nemano, kad dėl įvesto krepšelio ikimokyklinės įstaigos ims konkuruoti dėl vaikų skaičiaus ir dėl to grupės bus perpildytos, nes higienos normos numato, kad ikimokyklinukų grupėse neturėtų būti daugiau nei dvidešimt 3-6 metų vaikų. „Be to, konkurencija galėtų prasidėti tuo atveju, jei įstaigos turėtų išgyventi tik iš krepšelio lėšų, kadangi dabar skiriami pinigai nepadengia viso darbo užmokesčio fondo, tai likusi dalis ir toliau bus mokama iš Savivaldybės. Apskritai Gargžduose darželiai yra pilni ir yra dar daug norėjusių juos lankyti, bet netilpusių vaikų, todėl šiuo atveju net nėra dėl ko konkuruoti, nes vaikų netrūksta“, – svarstė pašnekovas. Dėl pasikeitimų nuogąstaujančius vaikų tėvus Švietimo skyriaus vedėjas ramino, kad jiems iš esmės niekas nepasikeis, už darželį daugiau mokėti nereikės. Jis teigė, kad nuo naujųjų metų įvestas ikimokyklinio ugdymo krepšelis jokių pokyčių nelems. „Krepšelis mūsų nei labai pradžiugino, nei išgąsdino. Gera krepšelio įsteigimo pusė, kad garantuojamas tam tikras finansavimas. Ugdymo įstaigos galės tiksliau planuoti, kiek pajamų gaus“, – kalbėjo A. Petravičius bei svarstė, jog krepšelio įvedimas galbūt paskatins privačių ikimokyklinių įstaigų steigimąsi.


Steigs naujas grupes


Darželinukų ugdymas nėra privalomas, todėl neaiškumų kyla dėl to, kaip „vaikščios“ krepšelio pinigai. „Mokyklą privaloma lankyti, o ikimokyklinukų ugdymas yra neformalus. Tėvai gali rinktis, ar vesti vaiką į darželį, ar ne. Todėl nelabai aišku, kaip nustatyti realiai darželį lankančių vaikų skaičių. Juk vaikas gali pradėti į įstaigą eiti nuo rugsėjo pirmosios, o vėliau darželio nebelankyti. Tokiu atveju pinigai už ikimokyklinuką į įstaigą ateina, o vaikas darželio nelanko. Kol kas neturime patirties, kaip reikėtų elgtis tokiais atvejais. Galbūt bus analizuojama, kiek dienų per metus vaikas vidutiniškai lankė darželį“, – svarstė A. Petravičius. Vis dėlto pašnekovas teigė, kad kalbos, jog, pavyzdžiui, vaikui ilgai sergant ir nelankant darželio, įstaigai teks grąžinti krepšelio pinigus, nėra teisingos. „Jei vaikas ilgai serga ir darželio nelanko, pinigų tikrai nereikės grąžinti. Pinigai įstaigoms skirstomi pagal vaikų skaičių, kuris buvo šių mokslo metų pradžioje. Todėl baimės, kad pinigai už sergančius ir nelankančius vaikus bus atimti, yra nepagrįstos“, – kalbėjo Švietimo skyriaus vedėjas.


Ikimokyklinio amžiaus vaikai rajone iš viso ugdomi 28 įstaigose. Jas lanko 1134 vaikai. Tačiau kasmet lieka daugybė nepatenkintų prašymų priimti vaikus į daželius, nes juose nėra pakankamai vietų. A. Petravičius teigė, kad jau pavasarį vieną naują darželio grupę planuojama steigti Girkaliuose, o nuo rugsėjo nauja grupė turėtų atsirasti Šiūparių pagrindinėje mokykloje. Gargžduose nuo rugsėjo papildoma grupė pradės veikti „Saulutės“ darželyje. Švietimo ir mokslo ministerija yra numačiusi, kad savivaldybės, kuriose šiais metais į veikiančias ar steigiamas naujas grupes bus priimami nauji ugdytiniai, kas ketvirtį gaus ikimokyklinio ugdymo krepšelio lėšas iš papildomų asignavimų. Tam yra numatyta 5,4 milijonai litų.


Pasiteiravome, ką apie ikimokyklinio ugdymo krepšelio įvedimą mano mūsų rajono ikimokyklinių įstaigų vadovai:


Dovilų vaikų lopšelio-darželio „Kregždutė“ direktorė Jadvyga JACIKIENĖ: „Kol kas dar negaliu pasakyti, ar naudingas, ar ne ikimokyklinuko krepšelio įvedimas. Priešmokyklinukų krepšelis išėjo į naudą. Kadangi mūsų darželyje grupės yra perpildytos, vaikų netrūksta, tai priešmokyklinukų krepšelio pinigų užteko viskam: ir darbo užmokesčiui, ir ugdymo priemonėms, ir kvalifikacijos tobulinimui. Šiek tiek net pavyko sutaupyti. Tačiau su juo buvo kitokia situacija: finansavimas buvo gaunamas tik iš krepšelio. Su ikimokyklinukų krepšeliu yra kitaip: iš krepšelio finansuojama ne mažiau kaip 20 ugdymo valandų per savaitę, o likusią dalį toliau finansuos Savivaldybė. Tad net nežinau, ar mums bus koks skirtumas nuo to, tikriausiai tik pasikeis pats finansavimo mechanizmas. Sudėtingiau bus buhalteriams, nes reikės skaičiuoti du atskirus finansavimo šaltinius.“


Kretingalės vaikų lopšelio-darželio direktorė Regina BARANAUSKIENĖ: „Džiaugiuosi ikimokyklinio ugdymo krepšelio įvedimu. Manau, mums bus geriau, nes iš anksto bus garantuojamos tam tikros lėšos ugdymo priemonėms. Anksčiau iš Savivaldybės gaudavome bendrą finansavimą, todėl reikėdavo labai taupyti norint nusipirkti ugdymo priemonių, paprastai joms skirti galėdavome tik apie 2 proc. viso finansavimo. O dabar džiugu, kad bus numatyta tam tikra suma būtent ugdymo priemonėms.“


Skirti 2,9 milijonai litų


2011 metams ikimokyklinuko krepšeliams tiksline dotacija savivaldybėms paskirstyti 194 milijonai litų. Klaipėdos rajono savivaldybei ikimokyklinukų krepšeliui iš viso skirti 2,9 milijonai litų. Iš šios sumos 6 procentus lėšų Savivaldybė savo nustatyta tvarka perskirstys ikimokyklinio ugdymo prieinamumui užtikrinti ir ugdymo formų įvairovei įgyvendinti. Visi kiti pinigai bus padalinti ikimokyklinukus ugdančioms įstaigoms.


Vienam ikimokyklinukui metams yra skiriami 2555 litai. Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiam vaikui skiriamas 35 procentais didesnis krepšelis – 3450 litų per metus.


Ikimokyklinio ugdymo krepšelio dydis nepriklauso nuo grupės dydžio ir vietovės.


Iš ikimokyklinuko krepšelio bus finansuojama ne mažiau kaip 20 ikimokyklinio ugdymo valandų per savaitę. Likusią ugdymo laiko dalį finansuos ir ūkio lėšų ugdymo įstaigoms ir toliau skirs Savivaldybė. Pavyzdžiui, dauguma grupių darželiuose dirba apie 10,5 valandos per dieną, tad per savaitę išeina 52,5 valandos. Iš jų 20 valandų bus finansuojamos iš ikimokyklinio ugdymo krepšelio, o likusias finansuos Savivaldybė.


Ikimokyklinio ugdymo krepšelio sudedamosios dalys yra tokios pat, kaip ir mokinio krepšelio: tai lėšos ikimokyklinio ugdymo priemonėms, pažintinei veiklai, auklėtojų ir kitų ugdymo procese dalyvaujančių asmenų kvalifikacijai tobulinti, informacinėms ir komunikacinėms technologijoms diegti ir naudoti. Likusią krepšelio dalį sudarys lėšos, skirtos darbo užmokesčiui


.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių