Svetimų šiukšlių nebūna

Norėjosi ilgiau pabūti rudens piešiamame paveiksle, bet jau pranyko spalvos. Lapkritis įžengė nukritus lapams. Tą grožį išgabenome į sąvartynus, sudėjome į kompostą, o gal pavyko paleisti dūmais. Ir džiaugiamės išsivalę aplinką. O kad taip paprasta būtų žmonėms išsivalyti savo vidų – esame gamtos dalis. Kol to neįvyks, vis baksnosime į kitus patys visur šnerkšdami.

Anądien į „Bangos“ redakciją atskubėjo įpykęs vyriškis. Kodėl Gargžduose po daugiabučio gyvenamojo namo laiptais pilna šiukšlių? Kodėl švara ir tvarka nesirūpina administratorius UAB „Gargždų būstas“, kuris ima nemenkus mokesčius? Kodėl nepastato šiukšliadėžės? „Čia gyvenantys mano anūkai gali pasigauti infekciją, čia gali kilti gaisras, ir netgi sykį jau buvo užsidegusios čia sumestos šiukšlės, – piktinosi vyriškis. – Porą kartų buvau pas įmonės direktorių, bet niekas nesikeičia.“

Bet kas gi po šio daugiabučio laiptais primetė tiek popierėlių nuo saldumynų, pakuočių? Ar ne tų pačių gyventojų vaikai su draugais? Tad kuo skubiau tėveliams, seneliams su savo atžalomis reikėtų organizuoti rudeninę talką ir susitvarkyti. Priešingu atveju vėliau teks eiti jau gimnazistų paliktų nuorūkų prie artimiausio daugiabučio rinkti. Kiek metų vargsta arčiausiai gimnazijos esančio daugiabučio teritoriją tvarkanti valytoja. Tikriausiai tie jaunieji rūkaliai, aplinkos teršėjai, irgi vaikystėje mėtė šiukšles po savo daugiabučio laiptais.

Praėjusią savaitę Klaipėdos gatvės gyventoja, paskambinusi į „Bangos“ redakciją, pranešė, jog priešingoje gatvės pusėje matanti medžio atliekų krūvą. Nuo praėjusių metų kažkur ties prekybos centru ji riogso. Ir turėk kantrybės tiek ilgai žiūrėti į šiukšles… Švari, jauki aplinka – kiekvieno mūsų atsakomybė. Pilietiškumas, kurio stinga. Betgi nieko nepadarys valstybinės institucijos, švara ir tvarka besirūpinančios įmonės be mūsų visų pagalbos. Visgi Gargžduose gražių pavyzdžių yra.

Vasarą „Bangos“ redakcijoje apsilankęs solidus Klaipėdos gatvės gyventojas pasakojo, kaip stengiasi, kad prie daugiabučio gyvenamojo namo, kuriame jis gyvena, būtų švaru, tvarkinga. Jis pats pastatė šiukšlių dėžę, kad rūkaliai (ir kiti) nešiukšlintų kieme.

Kelerius metus Dariaus ir Girėno gatvėje aplinkinius stebina daugiabučio gyventoja, kuri ne tik po savo langais puoselėja gėlyną – tvarko visiems gyventojams priklausančią erdvę. Neskaičiuoja nei pinigų, nei laisvalaikio gaili – triūsia iš širdies, augalus komponuoja kūrybiškai. Šią grožio oazę gargždiškė sukūrė norėdama apsisaugoti nuo keturkojų augintojų, kurie atsivesdavo palangėn savo gyvūnėlius, kad šie nusilengvintų ir palikdavo „turtą“. Nusibodus žiūrėti į šiukšlių konteinerius ir prie jų nuolat kraunamus buities rakandus, baldus, dėžes ir kitokias „gėrybes“ (deja, tai viso miesto problema), ji savo erdvę apsodino tujomis. Gražią aplinką kurianti gargždiškė kartą pamatė tėvelį su vaiku prie konteinerio, nešančius dėžes, ir bandė sugėdinti. „Argi šiukšlių konteineriai – tavo?“ – atšovė vyriškis. Pilietiškumas neprilimpa – jį reikia ugdyti. Ir ne tik žodžiu – gal svariau būtų baudomis? Geros žinios iš Seimo: siūloma atliekų tvarkymo taisykles pažeidusiems asmenims nebetaikyti įspėjimo ir iš karto skirti baudą. Parlamentarų siūlymas bausti 30–140 eurų būtų paveikus. Jeigu Seimas pritars, nauja tvarka įsigalios nuo kitų metų.

Teko matyti, kaip viename jaukiame skverelyje iš šiukšliadėžės paukščiai tąsė šiukšles ieškodami gardesnio kąsnelio. Ir šios pasklido aplinkui. Nesunku įsivaizduoti, kaip valytoja pyko, bet ji nežinojo, kad nepilietiškai pasielgė paukščiai. O kuo žmonės nuo jų skiriasi? Juk susirenka prie šiukšlių konteinerių paliktus daiktus. Antai paliekami stiklainiai su uogienėmis, konservuotomis daržovėmis. Netgi į dovanų maišelius sudedama ir pastatoma ant šiukšlių krūvos. Dalintis gražu, bet ne prie šiukšlių konteinerio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių