Sveiki mokinio dantys – retenybė

Rajono mokinių dantų būklė, kaip ir visoje šalyje, yra prasta. Tik apie 16 proc. Klaipėdos rajono mokinių turi visiškai sveikus dantis. Iš visų burnos ertmės ligų dantų ėduonis (kariesas) yra labiausiai paplitusi tarp vaikų ir paauglių. Kiekvieno Klaipėdos rajono pirmoko burnoje yra vidutiniškai 2–3 pažeisti ėduonies pieniniai dantys.

Pradinukų situacija prastesnė

Galimybė objektyviai įvertinti rajono mokinių dantų būklę atsirado, kai nuo praėjusių metų LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu įvestas naujas reikalavimas gydytojui odontologui – kasmet įvertinti vaikų dantų ir žandikaulių būklę. Kasmet šeimos gydytojo bei odontologo užpildytą Vaiko sveikatos pažymėjimo formą vaikų tėvai pristato į vaiko lankomą ugdymo įstaigą.

„Nustatyta, kad pradinių klasių mokinių burnos ertmės būklė daug prastesnė nei vyresnių klasių mokinių. Vyrauja klaidinga nuomonė tarp tėvų, kad pieninių dantų taisyti nereikia. Galbūt dėl to kiekvieno Klaipėdos rajono pirmoko burnoje yra vidutiniškai 2–3 pažeisti ėduonies pieniniai dantys. Vyresnėse klasėse mokiniai dažniau lankosi pas odontologus ir labiau prižiūri dantis nei pradinių klasių mokiniai“, – tyrimo rezultatus komentavo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Gintarė Tamašauskė.

Ji akcentavo, jog dantų kariesas atsiranda dėl prastos burnos ertmės higienos, netaisyklingos mitybos ir nereguliarių apsilankymų pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą.

Tėvams stinga atsakomybės

Atsižvelgiant į 2013–2014 m. atliktus Klaipėdos rajono ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimus nustatyta, kad vaikai ir mokiniai neturi vaikystėje išugdytų burnos higienos priežiūros įgūdžių. Tėvai nepakankamai rūpinasi vaikų gyvensena, nerodo sektino pavyzdžio, kad dantų valymas, burnos skalavimas po valgio bei profilaktiniai patikrinimai yra būtini.

Mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimas parodė, jog tik 52,4 proc. mokinių daržoves valgo kasdien. Saldumynus kasdien vartoja 17,4 proc. Klaipėdos rajono mokinių. Mitybos įtaka vaikų dantų ėduonies atsiradimui yra didelė. Nesubalansuota, daug angliavandenių turinti mityba, nepakankamas dėmesys burnos higienai skatina vaikų burnos ligų atsiradimą.

Teorija be praktikos – nieko verta

Siekiant užkirsti kelią burnos ertmės ligoms, prevencija yra vykdoma tiek valstybiniu, tiek savivaldybės lygmeniu. „Kasmet ikimokyklinių įstaigų ir mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialistai moko mažuosius vaikus bei mokinius prižiūrėti savo dantis, laikytis higienos taisyklių. Tačiau tik teorinės žinios, kurios nepritaikomos praktikoje, naudos ir sveikatos neprideda“, – apgailestavo vyriausioji specialistė G. Tamašauskė.

Pasak jos, valstybiniu lyg­meniu Lietuvoje yra vykdoma Vaikų (6–14 m.) krūminių dantų dengimo silantais programa, apsauganti nuo kramtomųjų paviršių ėduonies. Nuolatinių krūminių dantų dengimą silantais teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigose dirbantys gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai. Padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama. Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems vaikams teikiamos nemokamai.


  • Gargždų šeimos medicinos klinikos Odontologijos skyriaus vedėja Dijana KARALIENĖ: „Iš tiesų tėvams stinga atsakomybės dėl vaikų burnos higienos. Priežiūros trūksta ypač pieniniams dantims. Dalies jų nebegydome. Jei tai priekiniai dantys, plombos prastai laikosi, be to, penkiamečiams jie jau greitai turi kristi. Tėvai dažnai vaikams patiki patiems valytis dantis. Tačiau, kol vaikas nemoka rašyti, ranka nėra įgudusi, tol valyti vaiko dantis – tėvų pareiga. Dar viena bėda – saldumynai. Labai gaila, kad atžalos jais lepinami yra nuo mažumės. Tai galėtų būti tik savaitgalio desertas. Žinoma, yra ir labai išprususių tėvų, tai dažniausiai miesto gyventojai. Atėjusieji čia neretai piktinasi, kad didelės eilės, tačiau tokia situacija: poreikis tvarkyti dantis didelis, o gydytojų yra tiek, kiek yra.“

Įdomu

  • Tyrimo duomenimis, 44,8 proc. vaikų tėvų nurodė, kad jų vaikai dantis šepetėliu ir pasta valo vieną kartą per dieną, 29,7 proc. – du kartus per dieną.
  • 66 proc. mokyklinio amžiaus mergaičių ir 41 proc. berniukų dantis valosi kelis kartus per dieną, kartais arba visai dantų nevalo 17,6 proc. berniukų ir 3,9 proc. mergaičių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių