Sveikatos nepasiskolinsi

Liga ne mirčiai, o gyvenimui


Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga Lietuvoje. Tikimybė ja susirgti yra vienai iš devynių dailiosios lyties atstovių. Maždaug 1300 moterų kasmet tenka išgirsti žinią apie aptiktą krūties vėžį. Tarp tų susirgusiųjų prieš trejus metus pateko ir 50-metė Angelė (vardas pakeistas – aut. pastaba ).


Iš medikų išgirsta žinia, kad ji serga jau antrosios stadijos krūties vėžiu, Angelei buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus, nes moteris bloga sveikata iki tol nesiskundė.


Užklupo iš pasalų


 „Pradinėse stadijose vėžys skausmo nesukelia. O kai nieko nejauti, galvoji, kad esi sveikas. Dabar jau žinau, kad vėžys – tai labai klastinga liga, užklumpanti tarsi iš pasalų“, – sakė Angelė.


Moterį dar labiau ši žinia pritrenkė ir dėl to, kad aptikusi krūtyje nedidelį gumbelį ji kreipėsi į medikus. Apžiūrėjęs gumbelį, gydytojas pasakė, kad tai paprasčiausia riebalinio audinio sankaupa. Vis dėlto nusiuntė atlikti kraujo tyrimą dėl vėžio – tyrimas parodė, kad vėžiu nesergu“, – pasakojo Angelė.


Tačiau ilgainiui moteris sakė pradėjusi vis dažniau jausti mieguistumą, nuovargį, silpnumą, nerimą kėlė ir nenykstantis darinys krūtyje. Praėjus metams nuo pirmųjų kraujo tyrimų, moteris vėl kreipėsi į medikus. Ir išgirdo diagnozę: „Jums – antrosios stadijos krūties vėžys.“ Šie žodžiai, anot Angelės, nuskambėjo lyg mirties nuosprendis.


Kova už būvį


„Išgirdusi apie vėžį, patyriau didžiulį šoką, kelio aplink nemačiau. Kodėl aš, už ką, ką dariau ne taip, kas dabar bus – tokie klausimai sukosi galvoje. Tikrai buvo žiauriai sunku“, – prisipažino Angelė.


Išlipti iš šios duobės jai padėjo šeima, artimieji, draugai. „Nereikia užsidaryti nuo žmonių, tave supanti aplinka labai padeda. Esu nuoširdžiai dėkinga savo artimiesiems: dukrai, seseriai, pusseserei ir kitiems už tai, kad sunkią valandą mane palaikė. Dabar galiu ir kitiems patarti: jei užsisklendi savo viduje, verki, liūdi per dienas, gali jau pradėti siūtis ir įkapes. Reikia daug bendrauti – daug daugiau nei tada, kai buvai sveikas“, – įsitikinusi Angelė. Ir labai svarbu intensyviai bendrauti su gydytojais.


„Reikia jiems tiesiog lįsti į akis, kitaip jie nekalbės. Tokių kenčiančių ir sergančių dar sunkesnėmis ligomis medikai mato kiekvieną dieną, jiems tai kasdienybė. Visų mūsų, ligonių, jie nepajėgia užjausti ir suprasti ne dėl to, kad būtų blogi, o dėl to, kad fiziškai tam neturi laiko. Džiaugiuosi savo kelyje sutikusi daug puikių gydytojų. Neslėpsiu, turėjau asmeninių pažinčių tarp medikų, todėl man gal buvo lengviau, nes žinojau, į ką ir kur kreiptis, kad kuo greičiau užkirsčiau kelią mano organizme kerojančiam vėžiui. Gydymo sėkmė labai priklauso nuo operuojančio chirurgo profesionalumo. Ir, žinoma, nuo to, kaip jautiesi pats. O sergančiųjų yra išties daug, vėžys plinta lyg gripas, pacientų pilnos ligoninės“, – pasakojo moteris.


Gydymas – brangus


Angelė sako praėjusi tikrą pragarą: per 30 spinduliavimo procedūrų, ne vieną operaciją, kurių dėka išsaugojo krūtį, ilgą reabilitacijos laikotarpį, kol atgavo prarastas jėgas. Ir iki šiol tęsiasi jos kasdienė kova už būvį.


„Gydymas yra labai brangus. Man yra antrosios stadijos vėžys, tačiau nėra metastazių. Todėl man neskiriamas efektyvus gydymas naujausios kartos biomedikamentais, kuris metams kainuoja apie 100 tūkst. litų. Kai pacientė turi metastazių, šie vaistai kompensuojami. Labai neliūdžiu, kad negaunu jokių vaistų. Rūpinuosi savimi, kiek tik leidžia mano finansinės galimybės. Nors sunkiai valdau vieną ranką, petį, lydi skausmai, tirpimai, blogiau nuteka limfa, bet dirbu, stengiuosi“, – kalbėjo Angelė.


Trūko meilės sau


„Visą gyvenimą buvau darboholikė, lėkiau, bėgau, kad šeima turėtų butą, paskui svajojau statyti namą, turėti geresnį automobilį. Mažai skyriau laiko sau – vis šeimai, kitiems, kad būtų gerai. Ir štai rezultatas – susiradęs kitą moterį iš namų išėjo vyras. Labai išgyvenau dėl skyrybų. Iš gydytojų teko girdėti, kad tarp susirgusiųjų krūties vėžiu net apie 70 proc. sudaro išsiskyrusios ar vienišos moterys. Pati mačiau, jog lankyti savo sergančių vėžiu žmonų užsuka tik vienas kitas vyriškis“, – prisimena Angelė.


Anot moters, rasti laiko sau paskatino… liga.


„Draugės iškart pastebėjo, kad aš pasikeičiau – vaikštau su šypsena, visada pasipuošusi. Jos man sako, kad dabar aš žymiai geriau atrodau negu anksčiau, kai buvau sveika. Iš tiesų labai daug dėmesio skiriu sau, daug vaikštau gryname ore, į kultūrinius renginius. Kaip keistai tai beskambėtų, vėžys mane išmokė džiaugtis gyvenimu. Aš tiesiog džiaugiuosi, kad gyvenu, nekreipiu dėmesio į smulkmenas, materialiniai dalykai nebe tokie svarbūs, pradėjau visai kitaip žvelgti į žmones ir patį gyvenimą“, – teigė optimizmu trykštanti išvaizdi moteris.


Viršvalandžiai tiksi


Tačiau Angelė sakė niekad nepamirštanti, kad serga sunkia liga. „Dabar mano liga „užsnūdo“, tačiau tas laikrodis vis tiksi. Nežinau, kiek man dar duota tų viršvalandžių. Būna silpnumo akimirkų, bet liūdnas mintis veju kuo toliau. Už vėžį yra gerokai sunkesnių ligų. Svarbiausia –nepasiduoti. Ir visoms savo draugėms bei bičiulėms vis kalbu: mielosios, eikit profilaktiškai pasitikrinti sveikatos. Ir jeigu jums gydytojas sako, kad viskas gerai, o pačios jaučiate, kad yra kažkas negerai, būtinai dar kreipkitės į kitą specialistą. Juk gydytojai nėra dievai, gali klysti patys to nenorėdami. Eikite, ieškokite pagalbos, kol dar ne vėlu“, – akcentavo su sunkia liga kovojanti moteris.


Statistika


Nors vystantis mokslui atsiranda naujų vėžio profilaktikos, ankstyvosios diagnostikos, modernaus gydymo galimybių, vėžys išlieka viena iš pagrindinių mirties priežasčių nuo neinfekcinių ligų visame pasaulyje.


Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, apie 200 tūkst. pasaulio moterų kasmet išgirsta pritrenkiančią diagnozę – krūties vėžys, iš jų 1300-1500 – Lietuvos moterų. 


Kraupi statistika rodo, kad Lietuvoje mirtingumo rodikliai nuo krūties vėžio yra vieni didžiausių Europoje, nes mūsų šalyje moterims krūties vėžys dažniausiai diagnozuojamas vėlyvos stadijos, kai užkirsti kelią šiai ligai yra beveik neįmanoma.


Dar sunkiau yra suvokti tai, kad mažiausiai dar 5 tūkst. moterų Lietuvoje serga krūties vėžiu to nė neįtardamos, kadangi ankstyvoje krūties vėžio stadijoje jokių simptomų dažnai nebūna. Šiurpi statistika rodo, kad Lietuvoje kiekvieną savaitę nuo krūties vėžio miršta 11 moterų. Vadinasi, miršta kas antra susirgusioji.


Janina TILVIKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių