Sveikata

Erkės įkandimas gyvenimą gali apversti aukštyn kojomis


Miško vabalėlis, kurio įkandimas gali apversti gyvenimą aukštyn kojomis. Taip galima apibūdinti erkes, kurios platina sunkių ligų – erkinio encefalito ir Laimo ligos – sukėlėjus. Statistika rodo, kad Lietuvoje per paskutinį dešimtmetį sergamumas šiomis ligomis padidėjo net 30 kartų. Šį rudenį sunerimo ir Gargždų ligoninės gydytojai, užfiksavę rekordinį užsikrėtusiųjų Laimo liga skaičių. Apie šią klastingą erkių platinamą ligą kalbėjomės su Gargždų ligoninės gydytoja dermatovenerologe Zita Abromaitiene.


Įsisiurbimo galime ir nepastebėti


– Šį rudenį mūsų rajone užfiksuotas rekordinis susirgusiųjų Laimo liga skaičius, koks jis?


– Per rugsėjį, spalį ir lapkritį Laimo liga nustatyta devyniems asmenims. Tai rekordiškai daug, anksčiau per visus metus nustatydavome du, tris susirgimus.


– Ar šiems asmenims liga diagnozuota laiku?


– Taip, visiems Laimo liga nustatyta pirmoje stadijoje, jiems skirtas antibiotikų kursas. Dauguma pacientų, atėję pasikonsultuoti dėl atsiradusios raudonos dėmes, tikino, kad jiems nebuvo įsisiurbusi erkė, tačiau greičiausiai jie tiesiog jos nepastebėjo. Nes toks odos bėrimas yra būdingas tik boreliozei, tokie požymiai nebūdingi jokiai kitai odos ligai. Paprastai, jei paraudimas didesnis nei 5 centimetrai ir plinta, tyrimai net neatliekami, nes diagnozė aiški.


– Ar galima nepastebėti erkės įsisiurbimo?


– Be abejo, galima. Per dvejus savo gyvenimo metus erkė pereina keturias vystymosi stadijas: kiaušinėlis, lerva, nimfa ir suaugusi erkė. Visose vystymosi stadijose, išskyrus kiaušinėlio, erkė gali užkrėsti žmogų. Nimfa yra labai maža, vos milimetro dydžio. Žmonės dažnai nepastebi įsisiurbusios erkės ir stebisi, kad atsirado raudona dėmė. Kai įsisiurbia subrendusi erkė, pastebime, nes ji įsikabina į kūną ir laikosi, o vadinamosios nimfos įkanda ir nukrenta, nes neturi čiulptukų ir neįsisiurbia. Tačiau jai pakanka laiko įkąsti ir įšvirkšti virusą, kuris gali būti Laimo arba kitų erkių sukeliamų ligų šaltinis. Nimfos ypač dažnai įsisiurbia žmonėms. Būtent jos yra pagrindinės Laimo ligos sukėlėjos, jos platintojos. Todėl atsiradus raudonai dėmei reikia kreiptis į gydytoją, net jei ir galvojate, kad erkė jums įsisiurbusi nebuvo, galbūt jums įkando nimfa, o jūs to net nepajutote.


Būdingiausias simptomas – paraudimas


– Papasakokite apie Laimo ligą.


– Laimo liga, dar vadinama borelioze, yra infekcinė liga, platinama erkių, kuriai būdingi nervų sistemos pakenkimo požymiai. Ją sukelia bakterijos – borelijos, aptinkamos erkių virškinimo trakte. Siurbdama kraują erkė į žaizdą suleidžia skysčius, kuriuose yra borelijų, sukeliančių Laimo ligą. Erkės, pernešančios borelijas, randamos Šiaurės Amerikoje, Australijoje, kai kuriose Azijos šalyse, Europoje.


Laimo liga pirmą kartą buvo pripažinta 1975 m., kai Konektikuto valstijoje Amerikoje, netoli Laimo miestelio, prasidėjo paslaptingas artrito protrūkis. Daugelis to miesto vaikų buvo linkę sirgti artritu. Tiriant vaikus, išryškėjo ryšys tarp sąnarių pakenkimo, erkės įkandimo ir po jo atsiradusio odos paraudimo. Paaiškėjo, kad šis artritas yra vėliau pasireiškiantis erkių sukeliamos sisteminės ligos simptomas. Nuo to laiko liga vadinama Laimo liga.


– Kokie yra Laimo ligos simptomai, kaip ją laiku atpažinti?


– Būdingiausias simptomas – odos bėrimas, kuris paprastai atsiranda praėjus 1-4 savaitėms po erkės įsisiurbimo. Įkandimo vietoje atsiranda išplitęs, raudonais kraštais paraudimas. Jo skersmuo paprastai būna apie 3 centimetrus, vėliau dėmė didėja, plečiasi. Ji turi rausvai violetinį, alyvinį atspalvį, būna ryškių kontūrų, ovalo, apskritimo arba netaisyklingos formos. Kartais dėmė gali atsirasti ne erkės įsisiurbimo vietoje, o kitur. Gali pasireikšti ir papildomi simptomai, kurie panašūs į gripo simptomus: galvos, raumenų, sąnarių skausmai, karščiavimas, bendras silpnumas. Tai pirmoji ligos stadija. Antrojoje ligos stadijoje atsiranda neurologinių, kardiologinių sutrikimų, vystosi sąnarių uždegimas.


Laiku diagnozavus liga pagydoma


– Ar Laimo liga yra pagydoma?


– 98% ligonių visiškai pasveiksta, jei tik laiku kreipiasi į gydytoją.


– Kas gresia laiku nepastebėjus Laimo ligos simptomų?


– Paraudimas po 4-8 savaičių gali savaime išnykti. Tada, jei nebuvo gydyta, galimos komplikacijos. Po šešių savaičių gali išsivystyti smegenų pažeidimai, boreliozinis meningitas, veido nervų pakenkimas, širdies ritmo sutrikimai, akių, sąnarių pažeidimai. Tiesa, komplikacijos atsiranda ne iš karto, vystosi lėtai. Tik diagnozavus laiku Laimo ligą galima išgydyti antibiotikais, o lėtinės formos Laimo ligą pagydyti sunku, nors skiriamas antibakterinis gydymas, laukiamo efekto nebūna. Ši liga tikriausiai yra klastingiausia ir mažiausiai suprasta mūsų dienų infekcinė liga.


Būtina stebėti organizmo būklę


– Kaip elgtis, kad apsisaugotume nuo erkių?


– Erkė įsisiurbti gali ne tik miške, bet ir miesto parke, skvere ar net paplūdimyje, ten jas paprastai atneša gyvūnai. Kai kas klaidingai mano, kad erkės puola nuo medžių ar krūmų. Iš tiesų erkės gyvena ant žolės, iki 30 cm nuo žemės. Tad erkę „pasigauti“ galime eidami per aukštesnę žolę. Gamtoje patariama vilkėti šviesios spalvos drabužius, kad lengviau pastebėtume erkę. Drabužiai turi būti ilgomis rankovėmis, rankogalius geriausia susegti, kad po jais nepalįstų erkės. Reikia vilkėti ilgas kelnes, apsiauti ilgus batus, nepamiršti skarelės ar kepurės. Grįžus namo reikia atidžiai apsižiūrėti kūną.


– Jei apsižiūrėję pastebime įsisiurbusią erkę, ar reikia kreiptis į medikus, kad ją ištrauktų?


– Erkę ištraukti galime ir patys. Tik reikia žinoti keletą pagrindinių taisyklių. Negalima erkės tepti riebalais, nes tada ji ims dusti ir atpils virškinimo trakte esantį turinį, nuo kurio ir užsikrečiama. Reikia erkę suimti pincetu kuo arčiau odos, truputį pasukti, ir ji gražiai išsiims. Jei nepavyksta visiškai pašalinti erkės, lieka galvutė, nereikia jos draskyti. Galvutę kaip svetimkūnį organizmas pašalins pats. Pašalinus erkę, būtina stebėti savo organizmo būklę. Jei erkės įkandimo vietoje atsiranda paraudimas, blogai jaučiatės, nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją.


Apie erkes


Erkės maitinasi krauju, joms nereikalingas joks kitas maistas.


Šiandien pasaulyje žinoma apie 800 erkių rūšių. Jos skirstomos į dvi pagrindines šeimas: kietąsias ir minkštąsias erkes. Lietuvoje paplitusios kietosios erkės, jų galima rasti praktiškai visuose miškuose ir parkuose. Infekcinių ligų, tokių kaip erkinis encefalitas ir Laimo liga, platintoja Lietuvoje yra Europinė miško erkė – Ixodes ricinus.


Milda JUDELYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių