Susitikimas

Europarlamentaro seminaras sudomino kaimo bendruomenes


Penktadienį Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešojoje bibliotekoje vyko europarlamentaro Eugenijaus Maldeikio susitikimas su kaimo bendruomenėmis. Į jį susirinko gausus kaimo bendruomenių atstovų būrys ne tik iš Klaipėdos, bet ir kitų rajonų.


Organizavo konkursą


Siekdamas suaktyvinti bendruomeninį kaimo judėjimą Europos Parlamento Sąjungos už Tautų Europą narys Eugenijus Maldeikis yra inicijavęs konkursą Lietuvos kaimo bendruomenėms „Čia gera gyventi“. Kaimo bendruomenės buvo kviečiamos konkursui pateikti pristatymą apie savo veiklą, kurį turėjo sudaryti trys dalys: situacijos analizė, nuveikti darbai, ateities darbai – ko ketinama imtis ateityje, kad miestelyje ar kaime būtų gražiau ir patogiau gyventi. E. Maldeikis teigė, kad pagrindinis konkurso tikslas buvo paraginti kaimo bendruomenes pristatyti savo miestelio ir kaimo gražesnio gyvenimo labui nuveiktus darbus, apie kuriuos išgirstų visa Lietuva, paremti ir paskatinti kaimo bendruomenių, gyventojų iniciatyvas. „Rengdami šį konkursą norėjome atkreipti visuomenės dėmesį į kaimą, jo problemas. Taip pat norime skatinti ir parodyti visuomenei aktyvią bendruomenių veiklą, jų kūrybiškumą“, – kalbėjo europarlamentaras.


Akcentuota ryšių su visuomene svarba


Vykdant šį konkursą buvo surengti trys informaciniai-konsultaciniai seminarai, tačiau nė vienas jų nevyko Klaipėdos apskrityje. Todėl, nors projektų teikimo laikas šiam konkursui jau pasibaigęs, E. Maldeikis Klaipėdos rajono bendruomenių prašymu sutiko Gargžduose suorganizuoti dar vieną seminarą. Penktadienį J. Lankučio bibliotekoje vykusiame konsultaciniame seminare kaimo bendruomenėms aktualiomis temomis pranešimus skaitė bendrovės „Strateginių komunikacijų centras“ direktorė, žurnalistė Dalia Kutraitė-Giedraitienė, Žemės ūkio universiteto docentė Vilma Atkočiūnienė, Šiaulių miesto savivaldybės dienos globos centro „Goda“ socialinių programų koordinatorė Rita Brijūnaitė.


Pradėdamas seminarą Eugenijus Maldeikis pabrėžė, kad kaimo bendruomenės yra labai svarbi kaimo plėtros varomoji jėga. Pasak jo, šiuo metu, kai visuomenė yra tokia susvetimėjusi ir susiskaldžiusi, reikia kuo aktyviau ugdyti bendruomeniškumo dvasią tarp vietos gyventojų, nes ji gali sustiprinti mūsų visų pilietiškumą, užtikrinti bendrų tikslų, idėjų paiešką ir problemų sprendimą.


Viešųjų ryšių specialistė Dalia Kutraitė-Giedraitienė savo pranešime itin akcentavo bendruomenių ryšių su visuomene svarbą. Ji įsitikinusi, kad bendruomenės ypač turėtų stiprinti savo ryšius su visuomene: organizuoti renginius, pasakoti apie nuveiktus darbus, rašyti spaudos pranešimus, bendrauti su žiniasklaida. Pasak jos, geras bendruomenės įvaizdis, garsinami gražūs darbai ir renginiai daug prisideda prie sėkmingos bendruomenės veiklos, pakelia žmonių nuotaiką, traukia į tą vietą turistus.


Sulaukta 40 projektų


Minėtas europarlamentaro E. Maldeikio iniciatyva organizuotas konkursas „Čia gera gyventi“ taip pat skatino bendruomenes skirti dėmesio ryšiams su visuomene, kuo originaliau plačiajai visuomenei papasakoti apie savo nuveiktus darbus. Bendruomenės savo pristatymus šiam konkursui galėjo teikti iki vasario vidurio. Jam projektus iš viso pateikė 40 Lietuvos kaimo bendruomenių. Konkurso nugalėtojai bus paskelbti balandžio 3 dieną Kaune, Lietuvos žemės ūkio universitete, vyksiančios parodos „Ką pasėsi…2009“ metu. Keturių bendruomenių komandos, kurių darbai bus pripažinti geriausiais, keliaus į Belgijos sostinę Briuselį, kur lankysis Europos Parlamente, susitiks su Belgijos bendruomenėmis.


Šiam konkursui savo pristatymus pateikė ir dvi mūsų rajono bendruomenių organizacijos – Jakų bendruomenė ir Kvietinių bendruomenės centras.


Sodybų pilnėjimo metas


Apie 100 narių vienijančios Jakų bendruomenės pirmininkė Ingrida Narbutienė teigė, kad konkurse dalyvauti paskatino gauta informacija: „Informacijos apie šį konkursą jau buvome gavę elektroniniu paštu iš kaimo bendruomenių asociacijos, tačiau galutinai apsispręsti dalyvauti paskatino europarlamentaro padėjėjų skambutis. Visada malonu, kai sulauki dėmesio, tai, matyt, ir buvo tas postūmis.“ I. Narbutienė sakė, kad konkursui parengtą Jakų bendruomenės pristatymą bendruomenė ketina naudoti ir ateityje pristatydama savo veiklą: „Jau turėsime ką apie save ir savo veiklą parodyti, tad įdėtas darbas, net jei ir netapsime laimėtojais, tikrai nenueis veltui.“


Kvietinių bendruomenės centro pirmininkė Danutė Daukantienė sakė, kad konkursui pateiktame projekte stengėsi atspindėti gerąją gyvenimo kaime patirtį. „Mūsų bendruomenę daugiausia sudaro žmonės, kurie į Kvietinius atvyko gyventi iš miesto ir dabar iš naujo atranda gyvenimo kaime privalumus. Manau, kad kaimuose dabar prasideda sodybų pilnėjimo metas. Vis daugiau žmonių, išsiilgusių ramybės, keliasi gyventi už miestų.“ Pašnekovė džiaugėsi, kad Kvietinių kaime netrūksta iniciatyvių žmonių, kurie noriai dalyvauja bendruomenės veikloje. „Esame ne miegantis, o labai aktyvus kaimas. Pas mus vyksta daug ir kultūrinių, ir sporto, ir socialinių renginių, ir jaunimas labai aktyvus. Visą šią veiklos patirtį ir aprašėme konkursui teiktame pristatyme“, – kalbėjo Kvietinių bendruomenės centro pirmininkė.


Naudinga informacija


Gausiai susitikime su E. Maldeikiu penktadienį dalyvavusių kitų Klaipėdos rajono bendruomenių atstovai projektų konkursui „Čia gera gyventi“ nepateikė, tačiau džiaugėsi surengto seminaro nauda.


Endriejavo bendruomenės pirmininkė Eugenija Selskienė teigė, kad, jos manymu, Eugenijus Maldeikis, yra vienintelis politikas, kuris, organizuodamas susitikimus su žmonėmis, išvengia politinio aspekto. Pasak pašnekovės, jo organizuojami renginiai visada būna įdomūs ir prasmingi: „Eugenijui puikiai sekasi parinkti įdomius lektorius, tarp kurių būna ir mokslo žmonių, ir praktikų. Todėl tokiuose seminaruose kaip šis gaunama informacija yra išties naudinga“, – teigė ji.


Į seminarą buvo atvykę net Mažeikių rajono Žiemalės kaimo bendruomenės nariai. Žiemalės bendruomenės pirmininkė Anita Avdalian teigė, kad atvyko, nes mano, kad tokie renginiai labai reikalingi. „Mūsų bendruomenė veikia jau šešerius metus, ir mes nuolat stengiamės aktyviai dalyvauti tokiuose seminaruose ir renginiuose kaip šis. Jie naudingi, nes tokiuose renginiuose visada pasisemi žinių, patirties, su kitų bendruomenių nariais pasidalini sėkmėmis ir nesėkmėmis, atrandi naujų dalykų, kuriuos vėliau pritaikai savo veikloje“, – kalbėjo moteris.


Įkvepia naujiems darbams


Jakų bendruomenės pirmininkė Ingrida Narbutienė pastebėjo, kad E. Maldeikio organizuojami seminarai visada būna naudingi ir įdomūs, nes juose pateikiama ne teorinė medžiaga, o idėjos, kurios įkvepia naujiems darbams ir kurias realiai galima panaudoti savo veikloje.


Klaipėdos rajono bendruomeninių organizacijų susivienijimo valdybos pirmininkė Lijana Simonaitytė taip pat pritarė, kad seminaras buvo naudingas. „Bet koks mokymasis, naujos žinios gyvenime yra naudingos. Gal šiandien užkrito tik koks lašas informacijos, bet tas lašas pritrauks kitus lašus. Manau, kad tai, apie ką buvo kalbėta šiandien, tai yra bendruomenių santykiai su žiniasklaida, jų ryšiai su visuomene, valdžios atstovais, žiniasklaida, yra labai aktuali tema. Mes dažnai darome vieną klaidą: darome darbus, bet jų neviešiname. Šiandien buvo galima pasisemti patirties, kaip juos paviešinti“, – sakė L. Simonaitytė.


Milda JUDELYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių