Susitikimai

Knygą Gargžduose pristatęs L. Donskis politikai nepataikavo


„Per daugiau kaip dvidešimt nepriklausomybės metų Lietuva pasidarė įdomesnė – tikrai yra ką apie ją rašyti. O ši knyga – itin atvira ir aštri, kurią skaityti galima lyg intriguojantį romaną“, – taip apie savo redaguotą rinktinę „Lietuviškas liberalizmas II“ atsiliepia europarlamentaras, profesorius Leonidas Donskis. Antradienio vakarą knygos bendraautorių mintimis jis dalijosi su Gargžduose susirinkusia publika. L. Donskio kūrybai bei pasaulėžiūrai neabejingi gargždiškiai šį kartą susitikime diskutavo apie šiandieniniam liberalizmui tenkančius iššūkius – kasdieniškai, atvirai bei kritiškai.


Lietuvos filosofo, eseisto, kultūros kritiko, trejus metus atstovaujančio šaliai Europos Parlamente L. Donskio susitikimas su gargždiškiais tapo vienu iš jo susitikimų ciklo Lietuvoje taškų. Europarlamentaro pristatomas rinkinys „Lietuviškasis liberalizmas II“ – tai daugiau nei prieš 50 metų JAV išleisto Vytauto Kavolio redaguoto legendinio leidinio „Lietuviškasis liberalizmas“ tęsinys. Pirmoji knyga, tapusi lietuviškojo liberalizmo ir visos lietuvių intelektualinės istorijos klasika, buvo jaunų išeivijos intelektualų, tokių kaip V. Kavolis, Algirdas Julius Greimas, Karolis Drunga, Vincas Rastenis ir kt., kupinas optimizmo ir tikėjimo laisve dokumentas apie tuomet dar okupuotos šalies ateitį.


Tuo tarpu leidinio tęsinyje savo įžvalgas apie nūdienos Lietuvą tęstinėje knygoje pristato jau šiandienos kultūriniai ir politiniai liberalai: pats L. Donskis, Eugenijus Gentvilas, Egidijus Aleksandravičius, Darius Kuolys, Mykolas Drunga, Ramūnas Vilpišauskas, Gintautas Mažeikis. Straipsnių rinktinėje mintimis apie liberalus, jų idėjas ir mūsų laikotarpį dalijasi ir labiau konservatyvūs mąstytojai Vladimiras Laučius ir Andrius Navickas ar kairei atstovaujanti Rasa Baločkaitė. Jų asmeninė patirtis turėtų sudominti ne vieną nūdienos ir praeities aktualijomis besidomintį skaitytoją.


Neišvengęs klausimo, ar knyga nesanti pravarti liberalias pažiūras deklaruojančioms partijoms, L. Donskis taip pat buvo kritiškas. „Paversti knygą rinkimų įrankiu būtų vulgaru. Ji negali tapti paminklu liberalams – įžeistume pirmuosius leidėjus, inteligentiją“, – įsitikinęs L. Donskis.


J. Lankučio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus salėje su L. Donskiu susitikę gargždiškiai domėjosi ir politine patirtimi, įgyta atstovaujant Lietuvai Europos Parlamente.


„Nors niekada nebūčiau pagalvojęs, jog kada nors galėčiau atsidurti tokiame poste, Parlamentą laikau likimo privilegija. Tai man, kaip akademikui, leido praplėsti akiratį, tiesiogiai dalyvauti sprendžiant žmogaus teisių bei kitas problemas. Būdamas tik akademikas, dauguma klausimų galbūt turėčiau siaurą požiūrį. Nors vis dar esu kūrybiškai aktyvus, tačiau jaučiu akademinės aplinkos stoką – skaitau tik viešas paskaitas“, – kalbėjo L. Donskis.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių