Sukaktis

Specializuota pagalba šeimai – 15 metų


Klaipėdos rajono savivaldybės Gargždų ligoninės Vaikų vystymosi sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnyba jau 15 metų yra pasiruošusi padėti tiems, kurie turi įgimtų negalių, problemų dėl vaiko raidos sutrikimų. Lankytojų amžius – nuo gimimo iki septynerių metų. Tačiau pagalba teikiama ir tėvams, nes jie turi bene didžiausią reikšmę besiformuojančiai vaiko asmenybei.


Įkvėpė sėkmingi pavyzdžiai


Ankstyvosios reabilitacijos tarnybos koordinatorė, gydytoja Žydrė Viliuvienė, paprašyta prisiminti, kaip kilo idėja tokias paslaugas teikti Gargžduose, atsakė: „Prieš 20 metų Vaiko raidos centras buvo įkurtas Vilniuje. Lankiau ten kursus, mokiausi. Teko svečiuotis ir Švedijoje. Norėjosi pritaikyti įgytas žinias ir rajone, padėti tiems, kurie turi bendravimo, judėjimo problemų, psichologinių sutrikimų. 1998 m. balandžio 1 d. Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sprendimu buvo įkurta mūsų tarnyba. Gavome dalinį finansavimą, patalpos buvo sutvarkytos, pritaikytos darbui. Iš pradžių dirbome tik trise, dviejuose kabinetuose. Su socialine darbuotoja Vida Gečiene dalijomės net darbo stalu. Tame pačiame kambaryje vyko ir masažai.“ Dabar Ankstyvosios reabilitacijos tarnybos patalpos yra išsiplėtusios, teikiama žymiai daugiau paslaugų: medicininių, socialinių, ugdymo ir pan. Čia dirba, kaip jau minėta, koordinatorė, gydytoja Ž. Viliuvienė, socialinė darbuotoja, administratorė V. Gečienė, kineziterapeutė Virginija Kasparavičienė, logopedė, psichologė Rekvita Bagdonienė ir psichologė Maria Burkovskaya.


Atvyksta iš viso rajono


Į Vaikų vystymosi sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnybą patenka visi, kurie gauna siuntimą iš apylinkės arba šeimos gydytojo. „Prioritetas yra teikiamas iki 4 metų vaikams arba vyresniems, kurie nelanko ugdymo įstaigos ar tiesiog negauna specializuotos pagalbos“, – sakė Ž. Viliuvienė. Tarnyboje lankosi vaikai iš viso rajono, ne tik iš Gargždų. Atvyksta iš Priekulės, Endriejavo, Veiviržėnų ir kt. Pirmiausia jie susitinka su socialine darbuotoja, administratore V. Gečiene. Ji išsiaiškina šeimos psichosocialinę situaciją: „Surenku duomenis, kurie svarbūs visai komandai. Užduodami klausimai gali pasirodyti keisti, tačiau kiekviena detalė mums svarbi. Išsiaiškiname tėvų pageidavimus, galimybes. Būna, kad jie patys turi socialinių problemų, tad patariame, kur kreiptis.“ Vėliau lankytojų – vaiko ir mamos ar tėčio – būklę įvertina gydytoja Ž. Viliuvienė. Jei reikia, pasikviečiama ir daugiau specialistų. Sudaromas kompleksinis reabilitacijos planas ir pradedamas gydymas. Prireikus lankytojas nukreipiamas į Vaiko raidos centrus Vilniuje ar Kaune.


Pagrindas – darbas su tėvais


Psichologė M. Burkovskaya pasakojo, kad tėvai atveda vaikus dėl pačių įvairiausių problemų: elgesio sutrikimų, raidos atsilikimo. R. Bagdonienė užsiminė, kad daug dėmesio skiriama ir pačių tėvų konsultavimui. Svarbu, kad jie patys žinotų, kas yra norma ir kas ne. „Mūsų misija – konsultuoti šeimą. Pagrindas yra darbas su tėvais“, – akcentavo R. Bagdonienė. Anot jos, būna atvejų, kai atvedamas vaikas dėl kalbos problemų, tačiau pradėjus užsiėmimus išryškėja nemažai kitų sutrikimų. „Pasitaiko dėmesio problemų, bendravimo sunkumų bei įvairiapusio raidos sutrikimo ir autizmo diagnozių, kurių, tenka pripažinti, daugėja. 2008 m. buvo 5, o 2011 m. – 9“, – pasakojo R. Bagdonienė. Tarnybos specialistės talkina ir turintiesiems miego sutrikimų, „nevalgiukų“ bėdų. „Būna mamoms dėl vieno ar kito dalyko neramu, tad ateina pasikonsultuoti, pasitarti. Svarbu užbėgti galimoms problemoms už akių“, – sakė Ž. Viliuvienė. Pas kineziterapeutę V. Kasparavičienę daugiausia ateina judesio problemų kamuojami lankytojai. „Vyksta masažas ir mankšta. Lankosi labai daug mamų su mažyliais. Padedame jiems sutvirtėti, patiems atsisėsti, atsistoti, pradėti žengti pirmuosius žingsnius. O kartais tiesiog palengviname įgimtą negalią, mokome tėvus, kaip mankštinti atžalas“, – dėstė kineziterapeutė V. Kasparavičienė.


Iš Savivaldybės – 90 200 Lt


Tėvams teikiamos paslaugos nekainuoja. Tarnyba šiuo metu gauna finansavimą iš Ligonių kasos ir Klaipėdos rajono savivaldybės. Šiemet politikai skyrė 90 200 Lt.


Darbuotojos, paklaustos, ko joms dar trūksta, atsakė, jog džiaugiasi patogiai įrengtais kabinetais, 2012 m. iš Gargždų ligoninės lėšų nupirktu moderniu masažo stalu. „Tik norėtųsi dar glaudesnio tėvų ir specialistų bendradarbiavimo vaiko labui“, – akcentavo pašnekovės.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių