su kelionių vadove Monika Vasyliene

Moldovos virtuvę gargždiškė gidė, kelionių vadovė Monika Vasylienė vadina saulės nubučiuota. Ne kartą svečiavusis širdžiai mieloje šalyje, kurioje yra ir jos giminės šaknų, Monika akcentuoja moldavų vaišingumą ir pagarbą bendrystei.

„Būdama gidė ir kelionių vadovė, išmaišiau beveik visą Europą, bet vis įsitikinu, kad Moldova yra ta šalis, kuri itin stipriai puoselėja savo kulinarines tradicijas, o žmonių paslaugumas toks nuoširdus, kad bet kuris pasijaučia lyg namie!“ – pasakoja M. Vasylienė. Pasak jos, moldavai niekada neis į parduotuvę ieškoti kiniškų česnakų, ir net solidžiai uždirbdami svečią greičiausiai kviesis į namus, o ne į kavinę.

Moldaviškų patiekalų ir vaisių skonis buvo vienas iš svarbiausių pretekstų Monikos šeimai savo atostogoms rinktis būtent šią šalį. „Šią šaltą žiemą dar dažniau užplūsta vasaros atostogų prisiminimai, kai įsilipę į abrikosų medį šių nuostabių vaisių suvalgydavome turbūt daugiau nei patys sveriame, o namo grįždavome pilna bagažine graikinių riešutų, arbūzų, persikų uogienių“, – įspūdžiais dalijasi gargždiškė. Ji įsitikinusi, kad kas kartą grįžus į šią šalį atgyja nepakartojami vaikystės skoniai, o akys nepaliaujamai glosto riešutų giraičių, žydinčių saulėgrąžų laukų kerinčius vaizdus.

Istorinį statusą turinčio kepinio – plono duonos lakšto placintos pagaminimo receptą savo veikale „De agri cultura“ mini Romos senatorius Markas P. Katonas. Senovės graikai ir romėnai ruošdavo įdarą iš sūrio ir medaus. Dabar moldavai šį burnoje tirpstantį kepinį ruošia su smulkiai pjaustytomis bulvėmis, apkepintais svogūnais ir šonine, taip pat avies sūriu. „Vaikystėje skaniausias desertas būdavo su prinokusiais obuoliais bei cukrumi, kurį galima valgyti ir atšalusį. Nepamirškite, kad placinta (kaip ir italų pica) valgoma tik rankomis!“ – perspėja Monika.


PLACINTA

  • Tešlai reikia 0,5 kg persijotų miltų, žiupsnelio druskos, vienodomis dalimis karšto vandens ir šalto pieno, pusės stiklinės aliejaus.Minkyti tol, kol bus tinkama kočioti. Tešlą apdengti rankšluosčiu ir palikti pailsėti apie 30 min. Vėliau supjaustyti mažo apelsino dydžio rutuliukais, apkloti ir vėl palikti pailsėti dar 10 min.

    Bulvių įdarui (vienam paplotėliui) reikės maždaug 1 didelės (arba 2 vidutinių) žalios bulvės, kurią supjaustyti mažais kubeliais (kaip baltai mišrainei); pagal skonį pakepintos šoninės ir svogūnų.

    Į iškočioto paplotėlio vidurį dėti garnyrą, o paskui tešlą ištampome aštuoniais kampais, kurių kiekvieną tempiame į centrą, kol suformuojame apvalų paplotėlį. Uždengus dangčiu ant lėtos ugnies apkepti keptuvėje iš abiejų pusių. Galima suformuoti ir kaip blynelius.

Parengė Edita JARAITĖ

Asmeninio archyvo nuotr.

1 Komentaras

  • Labai geras straipsnis.
    Ačiū Monika, ačiū Edita.
    Panaudosime Placinta receptas Duonos šventėje
    kuri vyks vasario 8 d.Vilniuje, Tautinių bendrijų namuose.

    Lučija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių