Stresas mokykloje neretai tampa jaunuolių košmaru

Stresas – jausmas, išgyvenimas patiriant per didelį psichologinį arba emocinį spaudimą. Pasak specialistų, stresas dažna vaikų bei paauglių problema ugdymo įstaigoje. Ar įmanoma su ja susidoroti? Kaip?

Pamokose – įprastas reginys

Iš savo patirties galiu teigti, jog stresas mokykloje yra trikdantis jausmas, kai nežinai, kaip elgtis. Atrodo, kad smegenys nustoja funkcionuoti, o visas kūnas it apimtas panikos. Taip gyvena daugybė XXI amžiaus jaunuolių. Juk vienokie ar kitokie neigiami aplinkos reiškiniai supa mus kiekvieną dieną! Jaunimas dažniausiai stresą patiria dėl aukštų tėvų, mokytojų reikalavimų, įtemptos dienotvarkės, bandymo išlaikyti tam tikrą įvaizdį socialiniuose tinkluose, namų darbų bei popamokinės veiklos gausos. Mokytojai vieningai sutaria, jog stresuojantys mokiniai pamokose – įprastas reginys.

Žinoma, stresą padeda įveikti fizinis aktyvumas, poilsis, gera mityba bei artimųjų palaikymas. Juntame, kad stresas pasireiškia įvairiomis formomis: dingęs apetitas, nuolatinis nerimas, irzlumas, nuotaikos nebuvimas, nemiga ar galvos skausmai. Pastebėjus šiuos požymius vertėtų paieškoti priežasties. Galbūt tai šeimos ir mokytojų daromas spaudimas dėl pažymių, begalės namų darbų? O gal kaltos asmeninės savybės: nemokėjimas planuoti dienotvarkės, nepasitikėjimas savimi, darbų atidėliojimas? Identifikavus problemą sprendimo būdą rasti pasidaro daug lengviau.

Spaudimą visgi patiria

Štai vienuoliktokė Julija Bendikaitė teigia, jog nerimauja gan dažnai. Puikiai besimokančiai merginai veiklos netrūksta: lanko Muzikos mokyklą, dalyvauja olimpiadose, groja grupėje „Kofeinas“. „Stresas kyla tada, kai manai, jog trūksta laiko, kažko nespėji padaryti, pradedi jaudintis, kad gausi blogą pažymį, tai tarsi baimė. Kadangi užsiimu įvairiomis veiklomis, jau pripratau ir susitaikiau su tuo, jog laiko visada trūks. Stengiuosi laiką planuoti, kad streso būtų kuo mažiau. Geriausias būdas tai įveikti – tinkamai, sistemingai ruoštis kontroliniams: nesiruošti visiems kontroliniams iš karto, o tik vienam, jei pradedi kartotis, tai ir užbaigti reikia. Taip pat svarbu gerai išsimiegoti“, – pasakojo Julija.

Na, o gimnazistas, olimpiadų prizininkas Eidenis Kasperavičius sako, jog stresą patiria retai, nors ir mokosi itin gerais pažymiais. „Dabar, kadangi mokausi vienuoliktoje klasėje, tai kartais patiriu. Kad streso išvengčiau, klausausi muzikos, stengiuosi visus namų darbus atlikti laiku“, – dėstė Eidenis.


KAIP NUGALĖTI STRESĄ?

Visuomenės sveikatos biuro specialistai pataria:

1. Iš anksto susiplanuok laiką: peržiūrėk, ką reikia padaryti dabar, o ką gali atidėti vėlesniam laikui.

2. Atrask tinkamą mokymosi būdą (galbūt patinka mokytis tyloje, klausantis muzikos, prie stalo ar lovoje?).

3. Skirk laiko poilsiui, draugams.

4. Palaikyk tvarką (lengviau dėlioti mintis, pagerėja nuotaika).

5. Gerai išsimiegok! (7–9 valandos miego yra būtinos besivystančiam organizmui).

Gabrielė ČIUNKAITĖ

Jaunųjų korespondentų klubo narė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių