Sportas

„Bangoje“ diegiama nauja jaunųjų futbolininkų rengimo programa


Pastaraisiais metais Lietuvos futbole jaučiamas pagyvėjimas. Steigiamos futbolo akademijos, klubai atnaujina savo infrastruktūrą, įrengiamos naujos, šiuolaikinės futbolo aikštės. Vasaros pradžioje


UEFA dviejų žvaigždučių standartą atitinkanti dirbtinės dangos aikštė įrengta ir Gargždų stadione. Tačiau infrastruktūros pokyčiais Gargždų futbolo entuziastai neketina apsiriboti. Nuolat gimsta naujos idėjos, ką daryti, kad „Bangos“ futbolo klubas taptų vis profesionalesnis. Naujausias sumanymas – įdiegti naują jaunųjų futbolininkų rengimo programą įkuriant Gargžduose futbolo akademiją.


Remiasi užsienio patirtimi


Toks sprendimas buvo priimtas Klaipėdos rajono savivaldybės vadovų, VšĮ „Gargždų futbolas“ steigėjų ir rėmėjų pasitarime. Pirmieji futbolo akademijos steigimo darbai jau pradėti. Visus su jos steigimu ir jaunųjų futbolininkų rengimu susijusius klausimus koordinuoja buvęs Lietuvos olimpinio sporto centro direktorius Arvydas Gražiūnas. Vilnietis „Bangos“ klubui pasiūlė naują jaunųjų futbolininkų rengimo programą. Pasak jo, dirbant pagal ją jaunuosius klubo futbolininkus bus galima puikiai rengti žaidimui ne tik pagrindinėje miesto komandoje „Banga“, bet ir Lietuvos futbolo rinktinėje. A. Gražiūnas pasakojo, kad jaunųjų futbolininkų rengimo programą paskatino sukurti jaunųjų Lietuvos ir kitų šalių futbolininkų rengimo analizė. Ją atliekant nustatyta, kad jaunųjų Lietuvos futbolininkų rengimas stipriai atsilieka nuo tokio amžiaus užsienio šalių futbolininkų rengimo. „Bendraudamas su Liverpulio sporto mokslo instituto futbolo mokslininkais išsiaiškinau, kad ruošiant jaunuosius futbolininkus būtina naudoti visus naujausius sporto mokslo pasiekimus bei perimti užsienio futbolo akademijų patirtį. Remiantis tuo ir buvo sukurta nauja jaunųjų futbolininkų rengimo programa“, – pasakojo A. Gražiūnas.


Nustatytas siektinas modelis


Pašnekovas įsitikinęs, kad naująją programą bus puikiai galima pritaikyti rengiant jaunuosius futbolininkus Gargžduose. Mat „Bangos“ klubas turi reikiamą organizacinę struktūrą. Yra pagrindinė A lygoje žaidžianti futbolo komanda „Banga“, dublerių ir vis jaunesnio amžiaus vaikų futbolo komandos.


A. Gražiūnas įsitikinęs, kad nepakanka investuoti ir įrengti modernią futbolo infrastruktūrą ir tikėtis, kad vien taip jaunųjų futbolininkų rengimo klausimas bus išspręstas. Pasak jo, būtina turėti visą rengimą apimančią programą. „Turime siektiną 16-18 metų futbolininko modelį, kuris susideda iš technikos, taktikos, funkcinio ir fizinio parengimo. Tokie siektini modeliai yra numatyti ir vaikams nuo 7 iki 15 metų. Skirtingo amžiaus grupių modeliai yra sudaryti atsižvelgiant į jauno organizmo vystymosi ypatybes“, – pasakojo jis. Visų amžiaus grupių mokymo metai yra skirstomi į tris semestrus po tris mėnesius. Kiekvienas semestras dar suskaidytas į du rengimo etapus po šešias savaites. Kiekvienam pasirengimo etapui keliami tikslai, vyksta tam tikro pobūdžio ir intensyvumo treniruotės. Pašnekovas sakė, kad jaunųjų futbolininkų rengimo programa įtraukia ir tyrimų bei testavimų, maitinimo, maisto papildų, bėgimo pagrindų mokymo, greičio, galingumo ir specialios futbolininkų ištvermės programas, kurios yra paruoštos pagal Vilniaus pedagoginio universiteto mokslininkų rekomendacijas.


Įvertintas parengtumo lygis


Paprašytas papasakoti, kaip rengimo programa jauniesiems „Bangos“ futbolininkams pritaikoma praktiškai, A. Gražiūnas informavo, kad jau yra nustatytas kiekvieno futbolo klubo „Banga“ treniruotes lankančio auklėtinio nuo 10 metų iki dublerio komandos žaidėjo parengtumo lygis. Dublerių komandos nariams tyrimai atlikti buvo Vilniaus pedagoginio universiteto mokslinėse laboratorijose, o jaunesnius futbolininkus tyrė į Gargždus atvykę mokslininkai. Buvo nustatytas kiekvieno jaunojo futbolininko organizmo funkcijų lygis, įvertinta sveikatos būklė, futbolininkų greitis, galingumas, ištvermė bei kiti parametrai. Visi gauti duomenys buvo lyginti su siektinu modeliu ir pagal tai parengtos individualios rengimo programos. „Tokiu būdu treneriai, vaikų tėvai planavimo dokumente mato, kiek futbolininkas atsilieka nuo siektino modelio, kur reikia daugiau pasistengti, kokios užduotys yra svarbiausios kitam semestrui“, – pasakojo A. Gražiūnas. Taip po kiekvieno semestro bus matomi futbolininko pasiekti rezultatai ir tai, kiek jis patobulėjo įvairiose srityse.


Pašnekovas teigė, kad pateiktą programą įdiegti nėra paprasta, tačiau jis tiki gerais būsimais rezultatais. „Mane sužavėjo tai, kad futbolo klubo „Banga“ vadovybė, steigėjai yra tikri futbolo entuziastai. Manau, kad bendromis visų jėgomis pasieksime, kad pamažu nauja jaunųjų futbolininkų rengimo programa puikiai prigytų klube ir pamažu duotų teigiamų rezultatų“, – vylėsi A. Gražiūnas.


Milda JUDELYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių