Slėptis po šluota

Kai visiems gerai pažįstama ekonomistė Aušra Maldeikienė vienam taksistui pasakė, kad jo dviejų vaikų švietimas mokykloje kasmet valstybei kainuoja apie 7 500 Lt, šis atšovė: „Gal tu kvaila esi – nesupranti, kad pas mus mokslas nemokamas?!“ Labai apmaudu, kad dar ne visi įsisąmonino, jog nemokamų pietų nebūna. Mūsų valstybė neturi stebuklingos pinigų kepimo krosnies, o premjeras Algirdas Butkevičius nė iš tolo neprimena garsiausio pasaulyje mago Deivido Koperfildo, kuris monetas meistriškai traukia net iš plaukų – valstybės biudžetas surenkamas iš tų pačių mokesčių mokėtojų kišenės. Kiek sumokėsime, tiek ir turėsime.

Keisčiausia, kad iš valstybės daugiausia reikalauja tie, kurie mokesčius ignoruoja ar tam skiria grašius ir vis dar kūrena šešėlinės ekonomikos židinį. Susirenka jaunos mamos, kurių viena nelegaliai klijuoja blakstienas pas klientes namuose, kita kaimynėms, giminaitėms siūlo pirkti iš Anglijos parsivežtus drabužius, ir dejuoja, kokia Lietuvoje netvarka, vaikai negauna darželio, o poliklinikose – kilometrinės eilės. Mielosios, mokėkite mokesčius, praturtinkite valstybės aruodus – darželių grupes greitai įsteigsime ir poliklinikose dirbs pakankamas skaičius gydytojų, priims išskėstomis rankomis.

Vis dar plekšnojama per petį tiems, kurie neva yra labai talentingi ir geba išsisukti nuo mokesčių. Žaibo greičiu suklestėję verslininkai ne retai išdrįsta aiškinti, jog yra du sėkmės keliai: arba nemokėti mokesčių, arba išnaudoti darbuotojus. Jei tokia logika nesivadovausi, esą būsi žioplys ir Lietuvoje tau – bankrotas. Man tokiems „aukšto lygio“ verslininkams norėtųsi užuot paplekšnojus per petį tiesiai į akis išrėžti, jog esate vagys. Vagiate ne nuo valstybės, bet nuo mūsų, net nuo savo vaikų. Būtent dėl jūsų godumo mūsų švietimo, kultūros, sporto, sveikatos įstaigos vos galą su galu suduria. Tokiems verslininkams reikėtų nesididžiuoti savo sukauptais turtais, o slėptis po šluota. Nemokėti mokesčių – gėda!

Kas žino, jei visi sąžiningai mokėtų mokesčius, galbūt Klaipėdos rajono savivaldybė Gargždų „Minijos“ kino teatrą būtų modernizavusi žymiai anksčiau. Juk šis pastatas jau seniai darkė bendrą vaizdą ir prašyte prašėsi investicijų. Mūsų laikraščio „Banga“ internetinėje svetainėje www.gargzdai.lt praėjusią savaitę klausėme skaitytojų, ar eisite į Gargždų „Minijos“ kino teatrą. Net 77 proc. atsakė teigiamai, tik 23 proc. – neigiamai. Tai rodo, kad ši paslauga Klaipėdos rajono gyventojams reikalinga. Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas yra pažadėjęs, jog bilietai čia kainuos pigiau nei Klaipėdoje. Be to, filmų mėgėjai sutaupys ir kuro sąnaudų, juk paprastai važiuodavo į uostamiesčio kino teatrus. Žinoma, naivu tikėtis žiūrovų antplūdžio ištisus metus. Pradžioje susidomėjimas bus didžiulis, o po to atslūgs. Aršūs šio projekto kritikai įsitikinę, kad kino teatras dirbs nuostolingai ir bus dar viena našta Savivaldybei. Tačiau kino teatro tikslas yra ne uždirbti, bet patenkinti ir ugdyti gyventojų bendrosios kultūros poreikius – tai yra savarankiška Savivaldybės funkcija. Be to, pačių politikų valioje – įstaigos veiklos sąnaudos. Rugsėjį bus tvirtinama „Minijos“ kino teatro etatų struktūra (keista, kad jos iki šiol dar nėra). Patarimas elementarus – etatų neišpūsti.

Kai sėdėsite minkštose kino teatro „Minija“ kėdėse, neapspjaudykite jų saulėgrąžomis ir neaplaistykite limonadu, tai ne valstybės, ne Savivaldybės, o mano ir tavo turtas, nupirktas iš sumokėtų mokesčių. Jei pas jus ateitų svečias į namus ir nesigėdydamas mėtytų šiukšles, kur papuola, turbūt jo nepagirtumėte, bet išvarytumėte lauk ar bent jau sudrausmintumėte. Tad netoleruokite šiukšlininkų ir mūsų „Minijos“ kino teatre, pagaliau supraskime, kad jis modernizuotas iš mūsų kišenės. O jei mokesčių vengiate, tai nesirodykite „Minijos“ kino teatre, jūs to paprasčiausiai nenusipelnėte. Nuo minimalios mėnesinės algos yra atskaičiuojama per 300 Lt mokesčių kiekvieną mėnesį. Dažnas dirbantysis to net nežino, mat skaičiuoja tik „į rankas“ gaunamus pinigus. Esu įsitikinusi, jei pats gyventojas turėtų pervesti visus mokesčius iš savo atlyginimo, labiau suvoktų jų reikšmę, savo indėlį į valstybės biudžetą ir greitai baigtųsi pagiriamieji plekšnojimai, tolerancija tiems, kurie vis dar išsisukinėja ir tūno šešėlyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių