Skiepysimės?

Mano močiutė sakydavo „čiepytis“ ir skiepijosi nuo visko, nuo ko tik buvo įmanoma.

Skiepykimės ir mes nuo (ne prieš ar dėl) to nelemto koronaviruso ar COVID-19, ‒ būtent taip reikia rašyti didžiosiomis raidėmis, be kabučių. Viruso pavadinimą sudaro angl. junginio Coronavirus disease 2019 santrumpa.

Taip pat ir skiepai ar vakcina nuo gripo, koronaviruso, tymų, nuo erkių ir… Ar žinote, kad pirmoji vakcina buvo nuo raupų?

Vakcina (lot. vaccinum < vacca – karvė), med. preparatas, gaunamas iš numarintų arba gyvų, bet nusilpnintų mikrobų – infekcinių ligų sukėlėjų arba jų gyvybinės veiklos produktų; naudojama žmonėms ir gyvūnams imunizuoti profilaktiniais (vakcinacija) arba gydymo (vakcinoterapija) tikslais. 1796 m. Edwardas Jenner‘as, šiuolaikinės imunoprofilaktikos pradininkas, atliko karvių raupų įskiepijimo eksperimentą ir sėkmingai paskiepijo berniuką (jis nebijojo). Kažkada buvau skaičiusi, kad pirmoji visgi buvo drąsi melžėja. Vakcinos nuo raupų išradėjas prieš tai pastebėjo, kad melžėjos, kurios lengvai perserga karvių raupais, neserga daug pavojingesne žmonių raupų forma.

Žodžiai vakcina ir skiepas (skiepai) vertinami kaip lygiaverčiai normos variantai.

Taip pat kaip netinka skiepyti prieš..., netinka ir vaistai prieš gripą ar bet kokią kitą ligą. Vartotinas prielinksnis nuo su kilmininku: nuo gripo, nuo kosulio, nuo kraujospūdžio.

Gydant kokį nors uždegimą ar slopinant traukulius, vartojami vaistai nuo uždegimo, nuo traukulių, o ne priešuždegiminiai, prieštraukuliniai, priešvirusiniai. Tokie būdvardžiai įmanomi apibūdinant skiepus ar vaistus, vartojamus norint išvengti galimos ligos, tačiau ir šiuo atveju geriau ne priešgripiniai, o gripo skiepai ar skiepai nuo gripo.

Prieš + galininkas junginiai nevartotini ir preparatams, kuriais naikinami kenkėjai, vadinti, pvz.: Reikėtų įsigyti preparatų prieš uodus (= uodams naikinti, nuo uodų), nuodų prieš žiurkes (= žiurkių nuodų).

-db-


Taip pat skaitykite:

Senjorų vakcinacija: vieni džiaugiasi, kiti atsisako
Saugi kaimynystė – ne tik užkarda, bet ir bendrystė
Darom iki galo!
Drevernoje įsibėgėjo šaktarpis
Kultūros paveldas: kokie darbai planuojami šiais metais?
Gargždų PSPC pradeda registraciją skiepijimui internetu
Žemės ūkio sektoriuose – pandemijos grėsmių pasekmės
Minija iš krantų neišėjo

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Trąšos

Nepaisant to, kokį šaršalą kelia Stambulo konvencija, karantino…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook