Skaudu, bet reikalinga

Hitleris vienas nieko nepadarė, genocidą vykdė žmonės, kurie gerai atlieka savo pareigas, tiesiog vykdė jiems pavestą darbą. Lygiai tas pats principas galioja ir dabar. Štai Gargždų seniūnijos darbuotojai teigia taip pat vykdę, kas jiems pavesta, neseniai iškratė šiukšles prie vandens bokšto. Jie atliko, kas jiems užduota. Tačiau ar argumentas, jog vykdžiau pavedimą, atleidžia nuo atsakomybės? Nemanau, juk kiekvienas turime savo vidinį barometrą, kuris iškart identifikuoja atliekamų darbų vertybinę skalę. Mūsų pasirinkimas: užsimerkti ir vykdyti, siekiant išsaugoti darbo vietą, ar rizikuoti ir stoti akistaton su tiesa. Suprantama, kad tai nėra lengva.

Nebuvo lengva, manau, ir vaizdo įrašą apie seniūnijos darbuotojų nešvarų darbą paviešinusiai moteriai. Tačiau, jei, matydamas teisės pažeidimą, tyli, vadinasi, tampi sąjungininku. Didžiausią proveržį pilietinės elgsenos plotmėje padarė Rasa Kazėnienė, kai 2017 m. pavasarį, dar dirbdama Kauno tardymo izoliatoriaus buhaltere pranešė apie pažeidimus šioje įstaigoje. Po to vykusio tarnybinio patikrinimo metu atsistatydino Kalėjimų departamento direktorė Živilė Mikėnaitė, o po tyrimo atleistas Kauno tardymo izoliatoriaus vadovas Edvardas Kviatkauskas.

Tiesos išsakymas, teisės pažeidimų viešinimas – tikras iššūkis, kuris labai skausmingas, jautriai išgyvenamas. Tačiau tai tolygu operacijai: pastaroji visada sudėtinga, bet kai atliekama, gyvenimas tampa žymiai šviesesnis. Rajono gyventojai labai nori pasveikti ir išoperuoti mūsų sociumo skaudulius, tačiau… ne savomis rankomis. Dėl to daug „Bangos“ redakciją pasiekiančių skundų yra anonimiški. Jūs parašykite, paviešinkite, kad jis šioks, toks, anoks, bet šiukštu neparašykite mano vardo, pavardės. Tokia „maldelė“ dirbant žurnalistinį darbą yra kasdienybė. Nagrinėdama vieną ar kitą skundą niekada neteisiu žmogaus, kiekvienas individas iš esmės yra geras, tik poelgiai būna geri ar blogi. Galimybė pasikeisti taip pat visada yra. O teisingumą vykdo teismai, atitinkamos instancijos. Beje, jei grįžtume prie Gargždų seniūnijos, tai iki šiol yra vykdomas tarnybinis patikrinimas.

Užkirsti kelią teisės pažeidimams, netinkamam elgesiui nepadeda ir tai, kad Gargždai gana nedidelis miestas: kas giminės, kas pažįstami, kas dirbo kartu prieš 20 ar 30 metų. Juk gaila žmogaus dėl to ar ano. Galbūt dėl šios priežasties ne vienoje biudžetinėje įstaigoje pasitaikė ir keletas mėgstančiųjų „gramą“, ir dinderį mušti. Kad ir turintis priklausomybių, ydų, bet geras žmogus, kaip atleisi? Taip mąstantis vadovas neperspektyvus. Juk lyderis mobilizuoja komandą, ją įkvepia bendriems siekiams, darbams ir atkakliai siekia rezultatų. Jis ne dvasininkas, kad kiekvienam duotų atleidimą už padarytas nuodėmes ar priklausomybes.

Vieni dievagojasi, kad ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Artūras Bogdanovas, ir Gargždų turgaus naujasis vadovas Remigijus Budginas iš Tauralaukio, esą ne vietiniai, kaip jie gali suprasti rajono reikmes ir panašiai. Tačiau derėtų įžvelgti ir teigiamą pusę. Būnant ne vietiniam žymiai lengviau objektyviai įvertinti situaciją ir priimti atitinkamus sprendimus, juk su čia dirbančiaisiais nesieja jokie saitai. Štai Klaipėdos rajono savivaldybės administracijoje vietoje 23 skyrių dabar veikia 15. Patvirtintas didžiausias leistinas Administracijos valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, skaičius. Vietoje 322 pareigybių dabar lieka 301. Kiek tai bus efektyvu, laikas parodys. Netyla kalbos, kad Gargždų turguje taip pat jau kvepia ne tik braškėmis, bet ir permainomis. Pagyvensim, pamatysim.

Aš taip pat kaip gargždiškė neseniai skambinau policijai. Pranešiau apie girtavimą viešoje vietoje. Deja, iš šios negandos mūsų miestas vis neišsivaduoja. Džiaugėmės suoliukais Gargždų mieste. Tačiau vienas iš jų – prie mažosios „Maximos“, P. Cvirkos gatvėje, jau tapo alkoholį mėgstančiųjų pasisėdėjimo vieta. Traukia bambalį po bambalio ir grožisi žmonių judėjimu miesto centre, šalia turgus – tad veiksmo akims paganyti užtenka. Bėda, kad praeina daug šeimų su mažamečiais vaikais ir mato tokį pavyzdį. Tas pats ir Gargždų senajame parke. Pasirodo, neiškirto tų medžių tiek, kad nebūtų kur pavėsyje „atsigaivinti“.

Jei ir jūs matote teisės pažeidimą, filmuokite, fotografuokite, informuokite. Tai ne skundiko, o piliečio, norinčio gyventi klestinčioje šalyje, pozicija. Klestėkime!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių