Skaitytojai skundžiasi

Kontrolierių daug, o pagalbos – jokios


Gargžduose, buvusios prekybos bazės viename iš sandėlių, įsikūrę verslininkai apkartino dalies Aušros gatvėje seniai įsikūrusių šeimų gyvenimą. Nebepakęsdami dūmų ir triukšmo, skęsdami nuo stogo į jų sklypus bėgančiame vandenyje, jie kreipėsi pagalbos į Savivaldybę. Nors ši ėmėsi nagrinėti susidariusią situaciją, tačiau rezultato jokio – verslininkai spjauna į Savivaldybės sudarytos komisijos siūlymą nutraukti gamybinę veiklą, kol ši veikla nebus įteisinta. O kontroliuojančioms institucijoms tai nė motais – jos tyli.


Kreipėsi į Savivaldybę


Šių metų vasario 1 d. 21 Aušros gatvės gyventojai raštu kreipėsi į Savivaldybės merą V. Dačkauską prašydami imtis priemonių dėl, jų manymu, neteisėtos ir neleistinos gamybinės veiklos, kurią jų kaimynystėje vysto UAB „Roteksas“ ir P. Grikšo įmonė. Jame rašoma: „Šios įmonės ribojasi su Aušros gatvės gyventojų privačiomis valdomis. Esame susirūpinę šių įmonių veikla ir tarša aplinkai, mūsų sveikatai (aštrus kvapas, triukšmas, neaiškios išmetamos medžiagos per ventiliacinę angą, dūmijimas). Mes, žemiau pasirašiusieji Aušros gatvės gyventojai, reikalaujame uždrausti šių įmonių veiklą mūsų kvartale, nes jų tarša, triukšmas, aštrus kvapas kenkia mūsų sveikatai ir blogina gyvenimo kokybę.“


Netrukus Savivaldybės administracijos direktorius Č. Banevičius sudarė komisiją ir sukvietė kelių kontrolės institucijų atstovus. Vasario 21 d. įvykusiame pasitarime buvo išklausyti gyventojai, kurie tvirtino 40 metų neturėję problemos, kol UAB „Roteksas“ nepradėjo gamybinės veiklos ir neiškėlė kamino priešais jų namus. Tačiau UAB „Roteksas“ komercijos direktorius V. Srėbalius tikino, jog turi visus leidimus veiklai vykdyti, esą patalpose metalas nėra pjaustomas, o virinama maistiniu argonu, veikloje nuodingų medžiagų nenaudojantys.


Siūlymą sustabdyti gamybą ignoruoja


Bet meras V. Dačkauskas minėtame pasitarime pareiškė, jog UAB „Roteksas“ veikla yra nelegali, nes vykdoma pastate, kurio paskirtis – sandėliavimas. Tą patį patvirtino ir administracijos direktorius Č. Banevičius, sakydamas, jog ši veikla turi būti nutraukta, kol bus sutvarkyti pastato paskirties keitimo ir gauti visi veiklą vykdyti leidžiantys dokumentai. „Šiuo metu pastate gali būti tik sandėliuojama“, – pareiškė Č. Banevičius.


Tačiau į pasitarimą pakviestiems Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Gargždų skyriaus, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus, Gargždų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspekcijos, Klaipėdos rajono aplinkos apsaugos agentūros, Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus atstovams šie teiginiai įspūdžio, matyt, nepadarė. Vieni (Darbo inspekcija, Valstybinė mokesčių inspekcija) pareiškė nusiskundimų iki šiol negavę, kiti (Aplinkos apsaugos agentūra) pasiūlė pakeisti tik kuro rūšį, „kad nedūmytų“, treti (Visuomenės sveikatos centras) pastebėjo, jog įmonė turėtų gauti higienos pasą-leidimą, bet iki šiol dėl jo nesikreipė, o Priešgaisrinės priežiūros inspekcijos vadovas patikino, jog kaminas, kuris iškeltas virš „Rotekso“ nuomojamo sandėlio, yra aukštesnis nei reikalaujama. Taigi įmonės direktorius Ž. Petronis ir komercijos direktorius V. Srėbalius iki šiol tebeteigia, jog pasitarime pasakyti mero ir administracijos direktoriaus žodžiai jiems nieko nereiškia. „Mes neturime nė vieno rašto, kad negalime vykdyti šios veiklos. O siūlyti mums daug ką gali“, – sakė Ž. Petronis, kai mes apsilankėme šioje įmonėje.


Gyventojai, tikėjęsi valdžios pagalbos ir jos nesulaukę, nebemato kitos išeities kaip viešumas. Mat Aplinkos apsaugos agentūros vyresnysis specialistas J. Vengalis tik pareiškęs, kad krapų iš daržo, kuris ribojasi su šia įmone, jis nevalgytų, o Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus vyriausiasis darbo inspektoriaus S. Siurblys, pasitarime teigęs, jog neturi duomenų apie šios įmonės vykdomą gamybinę veiklą ir siūlęs gyventojams apie tokius faktus jį informuoti, nepasiekiamas. Pasak Aušros gatvės gyventojos Audronės Ložinskaitės, inspektorius neatsiliepia į jos skambučius.


Apie veiklą skelbiasi patys


UAB „Roteksas“, kuris išsinuomotose patalpose ne tik sandėliuoja metalo gaminius, bet, kaip skelbiasi savo tinklalapyje, teikia ir juodojo, nerūdijančio plieno bei aliuminio suvirinimo, metalo konstrukcijų gamybos ir montavimo, nestandartinių gaminių gamybos paslaugas, nuomojamo pastato siena remiasi į trijų Aušros gatvės gyventojų sklypus. Gyventojai Ložinskai, Šlioževičiai ir Narvilai sako, jog kol šis pastatas buvo naudojamas pagal paskirtį – sandėliuoti ir jame nevyko gamyba, tokia kaimynystė jų gyvenimui netrukdžiusi. Deja, dabar tenka kęsti triukšmą, kai pastatai šildomi, – dūmijimą, iš ventiliacinės angos sklinda neaiškios medžiagos, nuo pastato stogo per kiaurus lietvamzdžius į jų sklypus bėga vanduo. „Mes negalime grįžę į namus ramiai pailsėti, nebežinome, ką užsiauginame savo daržuose. Šildymo sezono metu sklypai skendi dūmuose, o lietingu laikotarpiu – vandenyje“, – gyventojų godas „Bangos“ korespondentei išdėstė Audronė Ložinskaitė. Gyventojai tvirtino, jog gamyba nuolat nevyksta. Būna, kad triukšmą girdi kelias valandas, būna, kad dirba nuo ryto iki vakaro, o kai kada ir šeštadieniais, sekmadieniais.


Kad išsinuomotame sandėlyje vykdo gamybinę veiklą, neneigė ir įmonės direktorius Ž. Petronis bei komercijos direktorius V. Srėbalius. Tačiau esą gyventojų pretenzijos yra nepagrįstos. Jie veiklą įregistravę Valstybinėje mokesčių inspekcijoje, išsiaiškinę, jog higienos paso-leidimo nereikia, o jokia kita institucija raštu nėra nurodžiusi, ko jie negali daryti.


Beje, V. Srėbalius pareiškė, jog planuoja šį pastatą privatizuoti, taigi galima numanyti, jog jauni verslininkai turi planų čia įsikurti ilgam. Niekas dėl to jiems neprieštarautų, jei jie pastatą naudotų pagal paskirtį – sandėliuoti, o ne gamybai, nes aplink jį nėra nė metro palikta sanitarinei apsaugos zonai. Gyventojai – ne piktavaliai užsispyrėliai. Jie nebeturi pretenzijų kitam savo kaimynui verslininkui P. Grikšui, iškart reagavusiam į jų skundus ir įvykdžiusiam Savivaldybės komisijos nurodymus. Deja, susitarti su jaunaisiais verslininkais jiems nepavyksta.


Kontrolieriai ir valdininkai – krūmuose


Po minėto pasitarimo Savivaldybės Sveikatos apsaugos skyrius išsiuntinėjo informaciją kontroliuojančioms institucijoms apie UAB „Roteksas“ vykdomą veiklą prašydamas atkreipti dėmesį į jos teisėtumą. Praėjo daugiau kaip 3 mėnesiai – jokio atsako. Kontrolieriai, šiaip jau mėgstantys papurtyti verslininkus net neturėdami skundų, tyli. Kodėl? Išties kodėl Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus vyriausiasis darbo inspektorius atsisako vykti į šią įmonę ir įsitikinti apie čia vykdomą gamybinę veiklą ne tik kviečiamas gyventojų, bet ir „Bangos“ korespondentės? Kodėl aiškios savo pozicijos nepasako Visuomenės sveikatos centras, kai gyventojai tikina, jog tokia veikla kenkia jų sveikatai ir gyvenimo kokybei? Kas turi atlikti triukšmo, aplinkos taršos matavimus? Sako, patys verslininkai, bet kas tada turi šito iš jų pareikalauti? Deja, kontroliuojančiųjų daug, bet šįkart jie kaip susitarę – krūmuose.


Seni buvusios prekybos bazės sandėliai kol kas tebėra pramonės sandėliavimo paskirties miesto žemėje. Tačiau Savivaldybės Bendrajame plane numatyta juos iškeldinti ir šį plotą priskirti gyvenamajai teritorijai. Taigi lyg ir aišku: čia, šalia jau pusamžį stovinčių gyvenamųjų namų, jokia gamyba ne tik netoleruotina, bet ir negalima. Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros bei statinių naudojimo priežiūros nuostatai nurodo, jog tokių pastatų, kaip UAB „Rotekso“, naudojimo priežiūrą turėtų atlikti Savivaldybė. Juk išties ji rajono teritorijos šeimininkė ir turėtų surasti galių, kaip išspręsti šį konfliktą. Administracijos direktorius Č. Banevičius, apgailestavęs, kad kontroliuojančios institucijos neatlieka savo darbo, vis dėl to pažadėjo jį dar kartą nagrinėti.


Irena KASPERAVIČIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių