Sendvariui skubiai reikia naujos mokyklos

Pirmadienį rajono Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto išplėstiniame posėdyje skubos tvarka buvo svarstoma kritinė situacija Sendvario seniūnijoje – vaikai nebesutelpa į mokyklą ir ikimokyklines grupes. Pareiškimų yra gerokai daugiau negu iš viso Slengių mokykloje yra vietų. Iš viso eilėje laukia net 220 vaikų (skaičiuojant su šiais metais gimusiais).

Vaikai seniai nebesutelpa

Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Pet­ravičius pažymėjo, kad situacija yra skaudi ir kuo greičiau spręstina, kad vaikai nuo rugsėjo 1 d. galėtų lankyti ugdymo įstaigas savo gyvenamojoje vietovėje. Sparčiai augančioje seniūnijoje, kurioje oficialiai skaičiuojama apie 7000 gyventojų, veikia dvi ugdymo įstaigos: Gargždų „Minijos“ progimnazijos Jakų poskyris ir Slengių mokykla-daugiafunkcis centras. Švietimo skyriaus duomenimis, Slengių mokyklą lanko 68 darželinukai, o priešmokyklinio ugdymo ir pradinėse klasėse, kurių yra po vieną komplektą, – po 19–20 vaikų. Iki balandžio 25 d. tėvai jau buvo pateikę 23 prašymus priimti vaikus į šią mokymo įstaigą, o, pavyzdžiui, Gargžduose, kur yra 4 ugdymo įstaigos, tokių prašymų buvo 31.

Pasak Švietimo skyriaus vedėjo A. Pet­ravičiaus, augantį poreikį aiškiai parodo šie skaičiai: 2010 m. Sendvario seniūnijoje buvo pateikta 10 prašymų priimti vaikus, 2011 m. – 19, 2012 m. – 10, 2013 m. – 55, 2014 m. – 46, 2015 m. jau net 57. „Slengių mokyklos patalpos jau dabar yra per ankštos ją lankantiems vaikams, ypač ikimokyklinukams trūksta vietos pagal higienos normas. Aktualiausia problema būtent dėl ikimokyklinukų“, – sakė A. Petravičius.

Sendvario seniūnė Loreta Kuprienė teigė, kad atėję į seniūniją naujakuriai pirmiausia teiraujasi dėl gyvenamosios vietos deklaracijos, o po to – dėl darželio, mokyklos. „Būtina švietimo įstaigų plėtra, problema tik aštrės, reikia ieškoti alternatyvių variantų. Kitaip prarasime rajono gyventojus“, – sakė seniūnė. Slengių mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Laima Anužytė-Kilnė teigė, kad mokyklos bendruomenę labai gąsdina vis augantis švietimo paslaugų poreikis, kai su pasiūla atsiliekama. „Gyventojai pyksta: mes čia gyvename, mokame mokesčius, privalote priimti mūsų vaikus. Nebežinome, net kaip reaguoti. Yra įvestas privalomas priešmokyklinis ugdymas, tokiems vaikams pirmenybė, o kitiems be šansų, laisvų vietų nelieka. Ir tų priešmokyklinukų kitais metais turėsime 39, reikia antros klasės jiems sutalpinti, juk nepasakysi žmonėms, kad ieškotųsi kitos įstaigos“, – problemas dėstė L. Anužytė-Kilnė.

Pasak Švietimo skyriaus vedėjo A. Petravičiaus, Klaipėda šioje situacijoje irgi nebeišgelbės. „Anksčiau uostamiesčio ikimokyklinio ugdymo įstaigos priimdavo apie 150 rajono vaikų, už kuriuos Savivaldybė mokėdavo, dabar ir ten įstaigos perpildytos“, – sakė A. Petravičius. Jo manymu, Sendvariui reikia naujos apie 400 kv. m ugdymo įstaigos, taip pat dalį Slengių mokinukų būtų galima pavėžėti į Plikių pagrindinę mokyklą, kuri yra už vos 7 kilometrų.

Statyti ar nuomoti?

Sendvaryje susiklosčiusi situacija jau kurį laiką gvildenama Savivaldybės administracijoje. Teirautasi, kiek kainuotų kilnojamo modulinio darželio nuoma, kiek kainuotų karkasinio tipo namo pastatymas. „Kiek teko aiškintis, modulinio tipo darželių Lietuvoje dar nėra nė vieno. Iš gamintojų teko išgirsti pasiūlymą, jog 1 kv. m kainuotų 1700 eurų išsimokant per 15 metų. Kitas pasiūlymas – 75 vietų darželis kainuotų apie 400 tūkst. eurų. Tai labai brangu. Manau, tinkamesnis variantas būtų statyti normalų pastatą, pavyzdžiui, tokį, koks pastatytas Lapiuose. Reikia pasirinkti variantą, skelbti konkursą ir, jei būtų pasiūlyta priimtina kaina, bent iki 1000 eurų už 1 kv. m, ir palankus išsimokėjimo terminas, metų pabaigoje turėtume naują švietimo įstaigą Sendvario seniūnijoje“, – optimistiškai kalbėjo Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas.

Tarybos narys Dainius Šatkus pasisakė už kilnojamojo konteinerinio darželio su visais baldais pirkimo variantą, Tarybos narys R. Simonavičius – už greitai surenkamo karkasinio darželio pastato statybą. Beje, modulinio pastato pavyzdys yra Gargžduose – prie „Minijos“ progimnazijos stadiono pastatytos persirengimo patalpos.

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus Sigito Karbausko, strateginiame plane ugdymo įstaigos investiciniam projektui buvo numatyta 10 tūkst. eurų. „Tačiau kokį variantą pasirinkti? Šiandien gaisrą užgesinsime, o kas bus kitą rudenį? Manau, turėtų būti planas bent trejiems metams. Dabar aš nesusidariau nuomonės, kam tą gaisrą gesiname, dėl darželinukų ar pirmokų?“ – klausė S. Karbauskas. Jo manymu, reikalinga išsamesnė visų variantų analizė. Po diskusijų Švietimo, kultūros ir sporto komitetas nusprendė siūlyti rajono Tarybai, kurios posėdis vyks rytoj, apsispręsti, kokio tipo ikimokyklinio ugdymo įstaigą statyti Slengiuose – modulinį ar stacionarų pastatą.

Sendvario seniūnijos kaimų jungtinės bendruomenės pirmininkė Lijana Simonaitytė-Sinušienė po posėdžio reziumavo: „Teko dirbti rajono Taryboje, sukinėtis Savivaldybės koridoriuose, tai buvo vis kartojama – kam tam Sendvaryje investuoti, kam ką nors statyti, jei vis vien viskas atiteks Klaipėdai. Štai ir išlindo yla iš maišo – dabar karštligiškai ieškoma sprendimo“, – sakė bendruomenės atstovė.


AKTUALUS KOMENTARAS

„Klaipėda elgiasi negarbingai“

Neseniai viename iš uostamiesčio dienraščių pasirodė kritika rajono valdžiai: ji esą nieko nedaro, kad pagerėtų Sendvario seniūnijos naujakurių gyvenimas. Supykę dėl dešimtmetį netvarkomų kelių, švietimo problemų gyventojai grasina imtis iniciatyvos atsiskirti nuo rajono.

  • Klaipėdos rajono meras Vaclovas Dačkauskas: „Tai Klaipėdos politikų organizuota akcija, tendencingas puolimas, siekiant palenkti į savo pusę gyventojus, kad kovotų prieš rajono Savivaldybę ir siektų susijungimo su Klaipėda. Su Klaipėdos m. savivaldybe neseniai pasirašėme bendradarbiavimo protokolą, todėl ne itin etiški buvo mūsų kolegų pasisakymai susitikime su Žaliojo slėnio gyventojais. Rajono ribų tikrai nekeisime, Taryba niekada tam nepritars. Pasigendame žadėto bendradarbiavimo su Klaipėdos miestu. Rajono Savivaldybė nuo rugsėjo 1 dienos moka už kiekvieną rajono moksleivį, kuris mokosi uostamiesčio mokyklose. Tačiau kai Klaipėdos paprašėme suteikti atliekų mokesčių lengvatas klaipėdiečiams, kurie turi sodo namelius rajone, miesto valdžia nesutiko. Vyksta ginčai vandentvarkos srityje, reikalaujame lygių teisių valdyme, tas pats ir dėl bendros savivaldybių atliekų tvarkymo įmonės.

    O Sendvario gyventojai tikrai nėra labiau nuskriausti negu kitų seniūnijų gyventojai. Daug kelių ten sutvarkyta už valstybės lėšas. Atidarytas Slengių daugiafunkcis centras, išnuomotos patalpos darželiui Ginduliuose, planuojama atidaryti kultūros centrą. Gegužės mėnesį su komanda ketinu lankytis rajono seniūnijose, tarp jų ir Sendvario.

    Asfaltuoti kelius Savivaldybės galimybės yra ribotos. Rajone yra 1073 km kelių, iš jų tik maždaug 160 km yra asfaltuoti. Pagal turimas lėšas mes galime kasmet asfaltuoti tik po 1 km gatvių. Išeitų, kad kol išasfaltuosime visas gatves, praeis 850 metų… Asfaltavimo kainos yra didelės, nors šiemet nukrito. Kelių direkcija šiemet rajono kelių asfaltavimui skyrė 1,49 mln. eurų. Beveik milijonas eurų teks senų gatvių asfaltavimui Gargždų mieste: Ramunių, Laukų, Gluosnių, Alyvų, Pievų. Taip pat imsimės Užuovėjos gatvės rekonstrukcijos. Kitos lėšos teks rajono kelių priežiūrai.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių