Savivaldybėse klesti giminystė: Klaipėdos rajonas – ne išimtis?

Beveik penktadalis Lietuvos savivaldybių darbuotojų yra giminės – paskelbė analizę atlikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Klaipėdos rajono savivaldybėje situacija taip pat nedžiugina, čia nepotizmo intensyvumas siekia 22 proc.

12-oje vietoje

STT duomenimis, 18 proc. savivaldybių administracijų darbuotojų yra giminaičiai, sutuoktiniai arba sutuoktinių giminaičiai. Vis dėlto, nepotizmo intensyvumas skirtingose savivaldybėse nėra tolygus.

Gegužės pabaigoje atlikta analitinės antikorupcinės žvalgybos analizė rodo, kad daugiausiai giminystės ryšiais susijusių darbuotojų yra Pagėgių (35 proc.), Varėnos rajono (29 proc.), Šalčininkų rajono (28 proc.) ir Zarasų rajono (27 proc.) savivaldybių administracijose.

Mažiausias nepotizmo lygis nustatytas Rokiškio rajone (3 proc.), o Vilniaus, Alytaus ir Palangos miestų savivaldybėse giminės yra po 7 proc. darbuotojų.

Klaipėdos rajono savivaldybėje nepotizmo intensyvumas siekia 22 proc. Iš 60-ies savivaldybių ji rikiuojasi 12-oje pozicijoje. Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas „Bangai“ yra sakęs, jog asmuo, kandidatuojantis į valstybės tarnybą ar bandantis įsidarbinti pagal darbo sutartį, neturi nurodyti nei savo giminystės, nei partinių ryšių: „Jis turi atitikti specialiuosius reikalavimus, numatytus pareigybės aprašyme. Žinoma, Savivaldybėje yra dirbančių giminaičių, tačiau jie nedirba tame pačiame skyriuje, nėra pavaldūs vienas kitam. Manau, jei žmogus yra kompetentingas, tai būti kieno nors giminaičiu nėra nuodėmė.“

Pavyzdžiui, Telšių rajono savivaldybėje nepotizmo intensyvumas siekia 17 proc., Klaipėdos mieste 11 proc.

Vykdoma nepotizmo kontrolė

Savivaldybių administracijose pastebimos skirtingos nepotizmo intensyvumo pokyčių tendencijos. Per analizuotą laikotarpį 2018 02 21–2018 05 31 nepotizmo intensyvumas augo 32 savivaldybėse, 25 savivaldybėse sumažėjo, o 3 – išliko toks pat. Labiausiai nepotizmas išaugo Neringoje (+6,2 proc.), Šilutės r. (+3,1 proc.) ir Šilalės r. (+2 proc.). Pavyzdžiui, per 3 mėn. Šilutės r. savivaldybėje buvo įdarbinti 22 asmenys, kurie susiję giminystės ryšiais. Nepotizmo ženklus sumažėjimas nustatytas Molėtų r. (-8,5 proc.) ir Rietave (-7,1 proc.). Molėtų r. savivaldybės administracijoje per 3 mėn. sumažėjo 14 darbuotojų, susijusių giminystės ryšiais.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijoje sumažėjo 7 darbuotojais, susijusiais giminystės ryšiais, nepotizmo pokytis yra -2,6 proc.

„Giminystės ryšiai institucijose savaime nėra problema, tačiau kuo didesnis nepotizmo intensyvumas egzistuoja, tuo didesnė tikimybė, kad gali būti bandoma naudotis einamomis pareigomis, proteguoti ir siekti naudos savo šeimos nariams bei giminaičiams“, – sako STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas Jovitas Raškevičius. Todėl nepotizmo kontrolei turėtų būti skiriamas pakankamas dėmesys, nes nuo to priklauso priimamų sprendimų objektyvumas ir skaidrumas, visuomenės pasitikėjimas vietos valdžios institucijomis. STT žada analogiškus nepotizmo vertinimus atlikti reguliariai.


KOMENTARAI

  • Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė Dalija ŠEPORAITIENĖ: „Pati visada esu „prieš“ gimines darbe. Tai vertinu neigiamai ir netoleruoju. Likimo ironija, kad mano pačios dukra, čia gimusi ir augusi, dabar dirba vienoje iš socialinių įstaigų. Tačiau mūsų nesieja joks pavaldumas.“
  • Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys, Antikorupcijos komisijos pirmininkas Aivaras VASYLIUS: „Nepotizmas toks pat senas kaip ir pirmoji profesija. Jo šaknys yra fiziologiniame nore pasirūpinti savo artimaisiais ar įgyti daugiau valdžios galių. Pagrindinė problema, kad žmonės nori gėriu dalintis ne savo sąskaita, o valstybės, tai yra mokesčių mokėtojų. Šis STT tyrimas apėmė tik savivaldybių administracijas, nebuvo tiriamos savivaldybei pavaldžios įmonės ar įstaigos. Ką vertino STT, nežinau, bet manau, kad buvo analizuojamos viešųjų ir privačių interesų deklaracijos. Kas lemia mūsų Savivaldybės aukštą poziciją? Galbūt tai, kad rajono centras sąlyginai turi nedaug gyventojų, ilgą laiką nesikeičia rajono valdžia. STT tyrime tapatinamas nepotizmas su savivaldybės darbuotojais, turinčiais giminystės ryšius, nėra nei teisiškai, nei moraliai teisingas. Pažįstų Savivaldybės darbuotų, susijusių giminystės ryšiais, kurių darbą galėčiau vertinti gerai, bet ne apie visus atvejus taip galėčiau teigti. Teko matyti, kai konkursai pareigoms užimti nebuvo skelbti, nors privalėjo, skelbiami konkursai su siūlomu mažu darbo užmokesčiu, o pradėjus dirbti tinkamam darbuotojui, jis padidėdavo kartu su finansavimu įstaigai. Gal tai sutapimas.

    Nepotizmas yra didžiausią žalą darantis reiškinys ir jis apima ne tik giminystės ryšius, bet ir partinius, draugų ir t. t. Nepotizmas padeda sukurti terpę kitoms korupcijos formoms, paradoksalu, bet už nepotizmą jokios atsakomybės Lietuvoje nenumatyta, todėl belieka tik daryti tyrimus. Mano siūlymai paprasti: nustatyti prievolę visiems dirbantiesiems viešajame sektoriuje teikti viešųjų ir privačių interesų deklaracijas, numatyti administracinę ar drausminę atsakomybę (atleidimą iš darbo su 5 metų ribojimu dirbti viešajame sektoriuje) už korupcines veikas, tame tarpe ir nepotizmo, numatyti prievolę skelbti konkursus visoms viešojo sektoriaus pareigoms užimti, į vertinimo komisijas įtraukti daugiau visuomenės atstovų ir daugiau viešos informacijos apie sprendimus, jų priėmėjus (pvz., viešinti komisijų posėdžių protokolus). Svarbiausias veiksnys būtų švietimas, kuris padėtų suvokti, kokią žalą patiria visuomenė, ir gal pavyktų išmokyti, kad gerą reikia daryti už savus pinigus.“

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių