Savivaldybėje

Kai kuriems patentininkams lengvins mokesčių naštą


Lapkritį vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje atidėtas sprendimas dėl veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, 2012 metų fiksuotų pajamų mokesčio ir lengvatų dydžio. Pirmadienį vėl rinkosi tik jau papildyta Tarybos nariais komisija ir sprendė dėl pajamų dydžio 22 veiklos rūšims, kurioms mokestis buvo padidintas. Dešimčiai veiklos rūšių mokestis nepakeltas, paliktas kaip buvo šiemet, septynioms mokestis nuo siūlytos sumos sumažintas, penkioms – paliktas siūlytas mokesčio dydis.


Nuomonės išsiskyrė


Savivaldybės Administracijos Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėja Irena Gailiuvienė paaiškino, jog savivaldybių taryboms leista nustatyti mažesnį, nei Vyriausybės nustatytą minimalų 1440 Lt metinį mokestį, išskyrus Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Palangos, Panevėžio, Šiaulių, Vilniaus miesto savivaldybių ir Marijampolės bei Neringos savivaldybių teritorijas. Komisijai palyginimui pateikti duomenys, kokie mokesčiai patvirtinti Šilutės, Kretingos ir Tauragės rajonuose.


Tarybos narys Egidijus Skarbalius siūlė visoms svarstomoms veiklos rūšims palikti šių metų mokestį, esą kiti metai nebus geresni ir geriau leisti žmonėms patiems užsidirbti, nei didinti socialinių išmokų prašančiųjų eiles. Birutė Alšauskienė itin susirūpinusi buvo dėl turgaus prekeivių, esą tragiška padėtis, per dieną nebesuprekiaujama nė 50 Lt.


Jonas Dumašius atkreipė dėmesį, jog mokesčių našta statybų sektoriuje skiriasi 14 kartų dirbančiam pagal darbo sutartis bei mokančiam visus mokesčius ir patentininkui. Mero pavaduotojas Kęstutis Cirtautas komisijos prašė priimti optimalų sprendimą – mažinti mokestį tiems, kurių pajamos nedidelės, ir didinti uždirbantiems ir galintiems mokėti daugiau. Visi sutarė, jog dirbantys pagal patentus taip pat turi prisidėti prie gatvių valymo, mokytojų, gydytojų išlaikymo, o ne veltui gauti valstybės teikiamas paslaugas. Išsiskyrus nuomonėms, 10 komisijos narių sprendimus priėmė balsuodami.


Mokės pagal pajamas


Tokį pat mokestį kaip ir šiemet komisija rekomenduos Tarybai palikti tiems, kurie verčiasi prekyba, dirbinių iš gintaro ir jo pakaitalų gamyba (500 Lt vietoj siūlytų 720 Lt), drabužių siuvimu ir taisymu (300 Lt vietoj 400 Lt), dirbinių iš kamštienos, šiaudų, pynimo medžiagų gamyba, vainikų, krepšelių, puokščių, šluotų ir kt. gamyba (120 Lt vietoj 240 Lt). Tiek pat ir kitais metais mokės fotografai, kirpėjos (po 500 Lt vietoj 600 Lt), treneriai, kvalifikacijos tobulinimu ir papildomu mokymu besiverčiantieji (po 300 Lt vietoj 480 Lt) bei aplinką tvarkantieji, gatves valantieji, sniegą ir ledą šalinantieji (120 Lt vietoj 240 Lt).


Padidinto mokesčio nesumažino 5 veiklos rūšims. Po 480 Lt kainuos patentas tiems, kurie verčiasi medienos ruoša, malkų gamyba bei nuomojantiems gyvenamosios paskirties patalpas. Po 960 Lt mokės už betono, gipso ir cemento gaminių bei dirbinių gamybą ir pastatymą, variklių transporto priemonių techninę priežiūrą ir remontą. 360 Lt metams patentas kainuos už žemės ir miškų ūkio traktorių ir kitų žemės ir miškų ūkio mašinų remontą.


Po diskusijų apsispręsta kainas sumažinti septynioms veiklos rūšims. Po 720 Lt vietoj 960 Lt reikės mokėti statybinių dailidžių ir stalių dirbinių, statybinių stalių ir dailidžių metalo dirbinių gamybos specialistams, baldų gamintojams. Po 960 Lt vietoj 1400 Lt – už vertimąsi elektros sistemų įrengimu pastatuose bei elektros įtaisų įrengimu ir remontu, statybos baigimo apdailos ir valymo, specialiaisiais statybos darbais, vandentiekio, šildymo ir oro kondicionavimo sistemų įrengimu.


Komisijos pasiūlytos kainos už patentus įsigalios tik po gruodžio 22 d. Tarybos posėdžio, jeigu tam pritars didžioji Tarybos narių dalis.


Vida VALAITYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių