Savivaldybėje

Tarybos posėdį purtė naujosios technologijos, vėjo jėgainės ir biudžetas


Vakar, antradienį, vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje politikai sprendimus priiminėjo jau moderniai – kompiuterine įranga. Septyniose Klaipėdos regiono savivaldybėse vykdomas „E-demokratijos“ projektas išgyvendino balsavimo korteles ir kaskart renkamą balsų skaičiavimo komisiją. Tačiau išbandymas elektronika politikų neblaškė – apsvarstyti 85 klausimai bei patvirtintas 2012-ųjų metų Savivaldybės biudžetas. Visuomenės, biudžetinių įstaigų bei pačių politikų nesantaiką kurstęs vos 100 milijonų litų siekiantis rajono Savivaldybės biudžetas suraikytas su viltimi ateityje perskirstyti lėšas.


Rezonansiniu klausimu taip pat tapo vėjo jėgainių plėtros rajone koncepcija, kurios rengėjams didžiausią pluoštą pastabų turėjo susivienijusios rajono bendruomenės. Posėdyje dalyvavo 26 iš 27 Tarybos narių, tuščia liko liberalcentristės Genovaitės Sinskienės kėdė.


Kertasi su bendruoju planu


Antrasis šių metų Savivaldybės tarybos posėdis prasidėjo suinteresuotiems dalyviams susispaudus it silkėms statinėje. Minią bendruomenių bei žiniasklaidos atstovų domino, ar politikai ryšis pritarti alternatyviosios energetikos šaltinių – vėjo jėgainių (pavienių, grupių, parkų) plėtros Klaipėdos rajone koncepcijai. Nevarginant minios, klausimas svarstytas pirmuoju. Po bemaž valandą trukusių karštų politikų, specialiojo plano rengėjų ir bendruomenių diskusijų koncepcijai nepritarta. Administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Gytis Kasperavičius atkreipė Tarybos narių dėmesį, kad, skyriaus specialistų nuomone, koncepcijos sprendiniai prieštarauja rajono bendrajam planui. Anot G. Kasperavičiaus, skyrius yra gavęs apie 40 gyventojų prašymų nestatyti vėjo jėgainių ir apie 10 prašymų, pritariančių tokių energetikos šaltinių plėtrai.


Specialųjį planą rengiančios UAB „Energetikos linijos“ atstovas Darius Velička atkreipė dėmesį, kad iki šiol alternatyvios energetikos plėtros koncepcija nebuvo pasiekusi rajono Tarybos ir šį svarstymą vadino sveikintinu. Jis pripažino, kad ne visi konceptualūs sprendimai buvo pristatyti ir išdiskutuoti. „Patekę į tokią aklavietę dėl sprendinių nustatymo kreipiamės į jus, prašydami nukreipti, kaip turėtume pateikti koncepciją, kad galėtume ją tvirtinti netrukdydami gyvenamųjų namų plėtrai. Noriu priminti, kad mes sprendžiame teritorijų planavimo klausimus, bet ne infragarso ar higienos normų klausimus, į kuriuos atsakyti turėtų šios srities specialistai“, – kalbėjo D. Velička.


Siūlo statyti už 2 km


22 kaimo bendruomenių bei sodininkų bendrijų poziciją išreiškė Aukštkiemių bendruomenės pirmininkas Vaidas Lekstutis. Raštiškame kreipimesi bendruomenės įvardija, jog nesipriešintų vėjo jėgainių statybai, tik jei jos būtų statomos žemės ūkio ir pramonės paskirties teritorijose, pažymėtose specialiajame plane. Bendruomenių įsitikinimu, būtina gauti ir raštiškus visų sklypų, esančių ne mažesniu nei 2 km atstumu nuo planuojamų ar projektuojamų vėjo jėgainių, savininkų sutikimus. O ir pačių jėgainių galingumas neturėtų viršyti 150 kW. „Nuo Tarybos sprendimo priklausys, kaip atrodys rajonas: ar tai bus plikos laukymės, prismaigstytos šniokščiančių baidyklių, ar kursis klestinčios gyvenvietės ir sodybos“, – įsitikinęs Gedminų bendruomenės pirmininkas Vytautas Švanys.


Atsižvelgę į Administracijos ir bendruomenių pastabas, politikai koncepcijai nepritarė ir įpareigojo Administracijos direktorių sudaryti specialią darbo grupę. Jos atstovai svarstys tolimesnius specialiojo plano koncepcijos pakeitimus.


Pinigų dalybos kėlė ginčus


Salės aplodismentų sulaukė galiausiai patvirtintas šių metų Savivaldybės biudžetas. Jis siekia 100 115,6 tūkst. Lt. Iš jų pajamos sudaro 95 75,7 tūkst. Lt, skolintos lėšos – 5 39,9 tūkst. Lt. Administracijos Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėja Irena Gailiuvienė informavo, kad 54,5 proc. visų lėšų, arba 54,4 mln. Lt, šiemet bus skiriama švietimui. Palyginti su praėjusiais metais, lėšos švietimui mažėja 1,6 mln. Lt. 18,2 proc. biudžeto lėšų šiemet bus skiriama socialinei apsaugai. Tai taip pat 1,6 mln. Lt mažiau nei pernai. 6,1 proc. biudžeto lėšų skiriama poilsiui, kultūrai ir religijai, 5,6 proc. – bendrosioms valstybės paslaugoms, 4,5 proc. – aplinkos apsaugai, 4,8 proc. – ekonomikai, 3,5 proc. – paskoloms ir palūkanoms grąžinti, sveikatos priežiūrai – 0,6 proc., viešajai tvarkai ir visuomenės apsaugai – 1 proc., būstui ir komunaliniam ūkiui – 1,1 proc., gynybai – 0,1 proc. Tokiam lėšų paskirstymui pritarė 15 Tarybos narių, 8 balsavo prieš, vienas susilaikė.


Valdančiosios koalicijos bei opozicijos atstovų nesantaiką įplieskė pakeitimai 2012-2014 m. strateginiame veiklos plane. Posėdžio metu perskirstant lėšas pritarta keletui minėto strateginio plano pakeitimų. Juos Tarybai teikė penktadienį posėdžiavęs Ekonomikos ir biudžeto komitetas. Tačiau dalis opozicijos atstovų širdo nežinoję apie lėšų perskirstymą. Tarybos narys, Liberalių pažiūrų frakcijos pirmininkas A. Liaudanskis prašė merą paaiškinti, kodėl taip ir neatsižvelgta į frakcijos siūlymus skirstant biudžeto lėšas. Meras V. Dačkauskas replikavo paskutiniuosius A. Liaudanskio raštiškus pasiūlymus gavęs pirmadienį be 7 minučių 10 valandą – baigiantis pasiūlymų priėmimo laikui. „Tai panašu į paskutinės minutės pasiūlymą“, – teigė meras ir žadėjo, jog Administracija visus pasiūlymus išnagrinės iki Tarybos posėdžių, per kuriuos bus perskirstomos biudžeto lėšos. Daugiau apie politikų nesantaiką įplieskusį finansų skirstymą ir kitus sprendimus skaitykite šeštadienio „Bangos“ numeryje.


Tradiciją Tarybos posėdžius rengti paskutinį mėnesio ketvirtadienį teko paminti dėl naujųjų technologijų. Klaipėdos rajono savivaldybė kartu su dar septyniomis regiono savivaldybėmis dalyvauja „E-demokratijos“ moksliniame projekte, kurio dėka posėdžių salėje baigiama įdiegti elektroninė įranga. Jau pernai politikai sėdo prie asmeninių mikrofonų, o vakar balsavo ir juos identifikuojančiomis kortelėmis. Balsavimo rezultatai buvo rodomi specialioje vaizdo sienoje. Balandžio mėnesį turėtų būti baigta rengti nauja Savivaldybės internetinė svetainė, kurioje gyventojai galės susipažinti su priimtais teisės aktais, o patys politikai galės su rinkėjais bendrauti internetu, atsiras galimybė tiesiogiai transliuoti Tarybos posėdžius. Administracijos Informacinių technologijų skyriaus vedėjas Saulius Martinkus informavo, kad ateityje ketinama visą posėdžiams reikalingą medžiagą pateikti internete užuot spausdinus popieriuje.


Prieš prasidedant Savivaldybės tarybos posėdžiui mero pavaduotojai Rūta Cirtautaitė ir Kęstutis Cirtautas pasveikino merą Vaclovą Dačkauską asmeninio jubiliejaus proga ir įteikė padėkos raštą už ilgametį darbą Savivaldybėje bei gėlių puokštę. Vasario 9-ąją merui V. Dačkauskui sukako 55 metai.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių