Savivaldybėje

Išsekę finansiniai aruodai nesumažino viešųjų pirkimų


Klaipėdos rajono savivaldybė metų pabaigoje vos galą su galu suduria, tačiau Administracijos Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Egidijus Gedrimas tikina, kad viešųjų pirkimų nemažėja. Priežastis – besibaigiantis Europos Sąjungos (ES) struktūrinės paramos 2007–2013 m. laikotarpis, tad skubama įsisavinti skirtas milijonines lėšas.


Perkančiųjų sąrašo viršūnėje


– Kiek viešųjų pirkimų yra įvykdyta per 2012 m.?


– Iki šių metų gruodžio 5 d. yra pradėtos 175 viešųjų pirkimų procedūros. Panašūs skaičiai buvo ir praėjusiais metais. Pagal 2011 m. Viešųjų pirkimų tarnybos ataskaitą iš 1 000 perkančiųjų organizacijų Lietuvoje buvome 66 vietoje. Mūsų poziciją labai pagerino tais metais pirkta paskola, buvo sudaryta per 5 mln. eurų sutartis su DnB Nord banku, kad šis finansuotų mūsų projektus. Neabejotinai tai kilstelėjo mus į viršų.


– Jūsų skyrius įkurtas 2010 m., dirba 4 darbuotojai. O koks darbo krūvis?


– Kaimyninėse savivaldybėse, kuriose vykdomų viešųjų pirkimų skaičius panašus, specialistų skaičius yra dar didesnis. Pavyzdžiui, Klaipėdos, Šilutės savivaldybėse. Džiaugiuosi, kad mūsų Viešųjų pirkimų skyriuje ir Viešųjų pirkimų komisijoje dirba kompetentingi specialistai. Darbas atsakingas, o krūvis didelis. Baigiasi ES struktūrinės paramos 2007–2013 m. laikotarpis, todėl reikia užbaigti įgyvendinamus projektus. O kur dar, pavyzdžiui, detaliųjų, specialiųjų planų rengimo, sniego valymo, mokinių vežimo į mokyklas, gatvių remontų, kelių ženklų ar greičio slopinimo kalnelių įrengimo ir kiti pirkimai, kurie svarbūs mūsų gyventojų gerovei. Aišku, žmonės daug mūsų kasdienio darbo nemato. Tačiau nė vienas statomas, rekonstruojamas objektas neapsieina be viešųjų pirkimų. Kad vienas projektas pajudėtų, dažniausiai reikia detaliojo plano – jį perkame, reikia techninio projekto – jį perkame, reikalinga techninio projekto ekspertizė – ją perkame, pasitaiko, jog reikalaujama energetinio audito – jį perkame. Po to seka rangos darbų, techninės priežiūros pirkimo procedūros. Čia kalbu tik apie vieną projektą, o kiek pirkimų išvardijau…


Milijoninės vertės sutartys


– Supažindinkite su šių metų stambiausiais viešaisiais pirkimais.


– Didžiausios per 3,5 mln. Lt vertės sutartis šiais metais pasirašyta su UAB „Kvėdarsta“ dėl Gargždų „Minijos“ progimnazijos pastato rekonstravimo darbų, darbo projekto parengimo ir viešinimo. Per 1,6 mln. Lt sutartis pasirašyta su AB „Sidona“ dėl Judrėnų miestelio kultūros namų pastato rekonstravimo ir bendrojo naudojimo teritorijos sutvarkymo darbo projekto parengimo, viešinimo. Per 630 tūkst. Lt vertės sutartis yra su UAB „Statybų techniniai sprendimai“ dėl Dovilų darželio pastato atnaujinimo. Tai pačiai bendrovei patikėta ir Endriejavo darželio kapitalinio remonto darbai, darbo projekto parengimas, kadastriniai matavimai (sutarties vertė – per 515 tūkst. Lt). Gargždų „Minijos“ kino teatro rekonstravimu rūpinsis UAB „CMM Baltic“ (sutarties vertė – per 755 tūkst. Lt). Gargždų sporto salės išorinių atitvarų modernizavimą įgyvendino UAB „Baltresta“ (sutarties vertė – per 432 tūkst. Lt). Per 1,7 mln. Lt kainuos nupirkti Plikių Ievos Labutytės pagrindinės mokyklos Slengių skyriaus patalpų paprastojo remonto darbai, darbo projekto parengimas ir viešinimas. Konkursą laimėjo UAB „Lyderio grupė“. Dar per 1,1 mln. Lt sutartis pasirašyta su UAB „Sirkada“ dėl dalies pėsčiųjų ir dviračio takų statybos Gargžduose palei Kretingos plentą ir Kvietinių gatvę. Tai tik maža dalelė per metus vykdytų pirkimų. Visi minėti objektai yra remiami ES, rajono Savivaldybei reikia prisidėti tik dalį lėšų.


Kriterijus – mažiausia kaina


– Ar tiesa, kad pagrindinis konkurse dalyvaujančiųjų vertinimo kriterijus yra mažiausia kaina? Jei taip, ar dėl to nenukenčia kokybė?


– Įstatymuose yra numatyta, kad laimėtoją galima nustatyti ir pagal kainą. Kas pasiūlo mažiausią kainą, tas laimi. Mano nuomone, tai teisingas kriterijus, tačiau visada labai svarbu tinkamai parengti viešųjų pirkimų dokumentus, sutarties nuostatas, kad vėliau nenukentėtų atliekamų darbų kokybė.


– Ar sulaukiate pretenzijų?


– Paprastai įvykusį konkursą galima apskųsti per 15 d. ir pateikti pretenzijas. Deja, tiekėjui pasinaudojus tokia galimybe stringa pirkimas, ir Savivaldybė nebegali taip greitai įsigyti kažkokių paslaugų ar darbų, net jei pretenzija yra pripažįstama nepagrįsta. Šiais metais sulaukėme apie 10 pretenzijų. Tačiau per pastaruosius dvejus metus įvairios kontroliuojančios institucijos nenustatė jokių esminių mūsų įvykdytų pirkimų pažeidimų.


– Viešieji pirkimai – sritis, kurioje cirkuliuoja milijoninės vertės sandoriai, tad čia gali prasiskverbti korupcijos apraiškos. Ar teko pačiam kada nors pajusti suinteresuotų asmenų spaudimą?


– Esame kontroliuojami, prižiūrimi tarsi pro padidinamąjį stiklą ne vienos institucijos. Apie jokį spaudimą iš privataus sektoriaus negali būti nė kalbos. Nesu jo patyręs.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių